Шахраї запустили нову аферу в Україні: стоврюють копії сайтів інтернет-магазинів

Шахраї в Україні стали ще хитрішими — тепер вони стоврюють копії сайтів інтернет-магазинів і вимагають передоплату за товар.

В результаті, коли клієнт перераховує гроші, аферист зникає разом із номером телефону і грошима. А в самому магазині знизують плечима — сайт не наш і таким товаром ми не торгуємо. Про це йдеться у матеріалі OBOZREVATEL.

Хотіла купити піаніно
Свою історію втрати грошей розповіла Катерина Іваненко з Києва. «Шахраї створили сайт з продажу піаніно, зокрема уживаних і за дуже вигідними цінами. Два дні тому здійснила передоплату 1000 грн. І продавець відразу ж зник, видалив Viber, зв’язатися з ним неможливо! Потім виявила подібне оголошення на ОЛХ, клюнула на хорошу ціну. Але не проплатила, бо мені прислали карту все з тими самими даними Ткаченка… Карт у нього багато, номер може бути іншим, а ПІБ все ті самі», — повідомила Катя.

Дівчина розповіла OBOZREVATEL, що часто щось продає або купує через інтернет і ніколи нічого подібного з нею не траплялося.

«Дійсно, люди просять передоплату, я їх розумію. Бо інколи покупці просто не приходять на пошту за товаром і продавцям доводиться оплачувати пересилку туди і назад. А якщо товар великий, то це дорого. А тут цілий сайт магазину з адресою, не будуть же шахраї витрачати кошти на його створення, подумала я. Тому відіслала 1000 грн. А вони ще такі психологи, кажуть, мовляв, наш магазин торгує тільки по повній передоплаті, так що потрібно відіслати всю суму. Я вже навіть хотіла кнопку натиснути і відправити гроші, але чоловік зупинив. Кажу їм — не буду повністю платити, поверніть гроші. І тоді вони зникли», — зазначила Катерина.

Але на цьому історія не закінчилася. Оскільки Катя все ж таки хоче купити своїм двом дітям цифрове піаніно, то вона зайшла на один відомий сайт безкоштовних оголошень і побачила там вигідну пропозицію.

«Розумієте, цифрове піаніно коштує близько 20 тисяч грн. А тут пропонують вдвічі дешевше. Звісно, я купилася. Тим більше автор продає багато чого, і на фото видно, що товар у нього дійсно вдома знаходиться. Наприклад, продає апарат для меду. Зв’язалася з продавцем, він теж почав говорити про передоплату. Я ще йому розповідаю, мовляв, так і так, тільки що мене обдурили, так що я в передоплату не вірю, можу тільки дати заставу за пересилку. Ну, добре, каже, надішліть 500 грн. І надсилає мені дані своєї банківської картки. І я бачу — номер інший, а прізвище, ім’я та по батькові ті самі! Ці шахраї просто розвели бурхливу діяльність на всіх сайтах напередодні 1 вересня, коли батьки готуються до школи, роблять великі покупки», — обурюється Катерина.

До речі, як виявилося, магазин музичних інструментів за адресою, яка була вказана на сайті шахраїв, дійсно існує у м. Кременчук. Тільки він називається не «Музичний ключ», а «Імрпезія».

«Нам вже дзвонили люди і питали, чи дійсно ми торгуємо уживаними піаніно. Звісно, ні. У нас два великі магазини, ми торгуємо фірмовими сучасними музичними інструментами. Ми на своєму сайті і в соцмережах вже розмістили попередження про шахраїв», — розповіли OBOZREVATEL в «Імпрезії».

Розігрували авто
До речі, подібний випадок шахрайства стався і з сайтом з продажу автомобілів. Аферисти створили схожий сайт з такими самими авто, цінами тощо.

«Однак вони на ньому розігрували автомобіль. І «щасливчики», яким прийшли СМС із повідомленням про те, що вони виграли авто, і для його отримання залишилося всього лише перерахувати кілька тисяч гривень страховки — заходили на цей сайт. Дзвонили за вказаним телефоном, там їм казали: так, звичайно, ви виграли. Вони перераховували гроші на картковий рахунок і починали чекати на авто. Через тиждень дзвонили, їм казали — авто вже на кордоні. Так попалися на вудку кілька людей», — повідомив OBOZREVATEL юрист Михайло Андрейченко.

За його словами, шахраї зазвичай оформлюють на одне прізвище до десятка банківських карток. «Вони знаходять якихось підставних осіб — п’яниць, бездомних, інвалідів. І оформляють на них картки. Іноді і на себе оформляють, бо впевнені, що ніхто їх шукати не буде. Вони нічого не бояться», — пояснює юрист.

Будьте готові втратити гроші
Самі постраждалі запевняють, що їх в оману ввів сайт магазину. Вони й уявити не могли, що за ним стоять аферисти. Керівник лабораторії комп’ютерної криміналістики Cyberlab Сергій Прокопенко пояснює, що створити сайт-копію магазину або компанії, що вже існує — не проблема.

«Зробити його можна менш ніж за день. Досить заплатити 50 доларів дизайнеру, щоб він там розставив картинки, логотипи та інше. Наповнити контентом сайт — це найдорожче. Але гадаю, що у таких людей контент — картинки з описом і цінами товару тощо — вже є, їх просто треба залити на сайт. Ще 10-15 доларів заплатити за домен, за хостинг 5 доларів на місяць. Тим більше існує безкоштовний тестовий період, коли ваш сайт може крутитися безплатно», — пояснив OBOZREVATEL Прокопенко.

За його словами, створення фейкових копій інтернет-магазинів — це класичний розвод.

«Розумієте, закрити подібний сайт поліція може лише за рішенням суду. Для цього потрібні заяви потерпілих, і навіть не одна, а кілька. А люди йдуть в організації з захисту прав споживачів, замість того, щоб відразу звертатися у кіберполіцію. Минає час, шахраї знімають свій куш і організовують інший сайт. Галас здійметься тоді, коли скопіюють великий інтернет-магазин і обдурять багато покупців. Самим власникам інтернет-магазинів теж потрібно захищатися і скаржитися в поліцію, вимагати закриття фейкової копії. Тому що це може відбиватися на їхній репутації», — каже Прокопенко.

Юрист Михайло Андрейченко також радить іти в поліцію. «Коли накопичиться дві-три заяви потерпілих, то поліції доведеться щось робити. А взагалі я не раджу робити передоплату в будь-якому випадку. Використовуйте тільки накладений платіж. Але якщо продавець наполягає на платі за пересилання, то перераховуйте мінімальну суму, яку вам не шкода втратити, наприклад, 100-200 грн. і будьте готові до того, що товар ви можете і не отримати», — каже юрист.