На початку війни тисячі мелітопольців покинули свої домівки. Щодня низки машин і автобусів прямували з міста, вивозячи людей у невідомість.
Така ж ситуація була і в інших містах — українці були змушені покинути свої домівки та шукати притулку в інших країнах. Однак, з плином часу, деякі з них почали повертатися назад, знаходячи силу і надію в боротьбі за майбутнє своєї рідної країни.
Згідно зі звітом, опублікованим на radiosvoboda.org, найбільше біженців повернулися із сусідніх країн. Зокрема, з Польщі повернулася кожна друга сім'я, що становить 49% від загальної кількості переселенців. Аналогічно високий показник із Румунії — 46%, Молдови — 43% та Словаччини — 40%.
Проте, з країн, розташованих далі від України, повернулося значно менше біженців. Наприклад, лише 13% родин повернулися з Німеччини, а з Чехії — 17%, зі Швейцарії — лише 6% (понад 40% переїхало до інших країн).
Ці дані свідчать про те, що для багатьох українців перебування в сусідніх країнах було тимчасовим заходом, а не постійним рішенням. Вони повертаються на рідну землю з вірою в краще майбутнє і зміцнення національної єдності.
Інша ситуація у жителів окупованих територій. Основна причина, через яку мелітопольцям доводиться їхати додому, — це надія зберегти вціліле майно, зокрема будинки та квартири.
Крім того, на окуповані території Запорізької області приїжджають люди, щоб відвідати родичів. Але основна маса все ж таки переоформити за російським законодавством житло, щоб його не "націоналізував" ворог.
Про це розповів Андрій Орлов, директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя "Новинам Приазов'я".
До тимчасово окупованих населених пунктів Запорізької області, зокрема Мелітополя та Бердянська, повертаються люди. Серед них і ті, хто виїжджав до РФ. Частина населення повернулася, бо загарбники погрожують відібрати їхнє житло.
"Ця історія повторюється вже вдруге, тому що "націоналізація" житла відбувалася влітку 2022 року — напередодні так званих референдумів. Тоді люди поверталися, щоб якимось чином оформити документи за новими їхніми правилами. Зараз ця історія знову повторюється. Люди намагаються зробити це, щоб не втратити те житло, яке в них було", — пояснив він.
Також в окупацію повертаються місцеві жителі, які не змогли адаптуватися на новому місці або мають родичів похилого віку, додав Андрій Орлов.
Необхідно зазначити, що багато мелітопольців приїжджають ненадовго. Отримавши паспорт і оформивши нерухомість, вони вирушають назад, щоб не жити під ярмом ворога. Тим часом залізна завіса опускається і вже в найближчому майбутньому можливість потрапити додому мелітопольцям буде ще складнішою.