Експерт пояснив, чому знищити ППО в Криму легше, ніж в окупованому Мелітополі

Эксперт объяснил, почему уничтожить ПВО в Крыму легче, чем в оккупированном Мелитополе

Сили оборони продовжують завдавати потужних ударів по російській протиповітряній обороні в Криму, щоб перерізати логістику ворога на Мелітопольському напрямку. Причому знищення ППО на окупованому півострові простіше, ніж на інших окупованих територіях чи в Білгородській області.

Таку думку в ефірі 24 Каналу висловив експерт з авіації та провідний науковий співробітник НАН Валерій Романенко. Експерт наголосив, що, враховуючи розміщення засобів ППО на півострові та їхню історію, їхнє знищення є простішим, ніж на інших тимчасово окупованих територіях чи в Бєлгородській області.

Також Романенко додав, що зараз у Криму відпрацьовуються фактично тактичні прийоми знищення цих комплексів. Кожна операція — колосальна робота різних родів військ, яка і дає такий результат. Також він зазначив, що Україна точно знає, куди бити своїм озброєнням.

Валерій Романенко розповів, що серед сил російської протиповітряної оборони є 12-й і 18-й зенітні полки, які у 2014 році перейшли на бік росіян. Відповідно, їхні засоби ППО також опинилися в окупантів. Росіяни не змінювали їх розташування, тому ЗСУ знають, куди бити. Експерт зазначив, що для виведення системи ППО з ладу не потрібно знищувати всі пускові установки — втрата радара вже виводить систему з ладу.

— Загалом при ураженні радара весь комплекс виходить з ладу, поки його не поповнять новим радаром. Попри те, що загалом пускові установки можуть бути й неушкодженими, — зазначає Романенко.

При цьому експерт пояснив, що ще з часів СРСР окупантам було важко виявити безпілотники, адже вони літають на низьких висотах і часто просто непомітні для радарів. Значним досягненням України стало те, що Сили оборони успішно збільшили дальність польоту своїх безпілотників, і ця технологія продовжує вдосконалюватися. Проблема дронів для росіян стає дедалі глобальнішою.

— Там залучаються не тільки новітні, скажімо так, крилаті ракети Storm Shadow або SCALP. Або, якщо комбінований удар, і застосовуються ще й ракети ATACMS. А ще й застосовуються літаки, які запускають пастки, і винищувачі, які прикривають. Застосовуються також методи радіоперешкод. Тобто йдуть такі комбіновані операції. І по Криму нам просто легше їх втілювати, — наголосив Романенко.

Результати операції бачимо за кількістю виведених з ладу систем ППО в тимчасово окупованому Криму. Зокрема, нещодавно у СтратКомі ЗСУ повідомили, що за останні два місяці загальна кількість окремо уражених ворожих систем ППО на півострові — близько 15. Уражені дивізіони ППО в модифікаціях С-300, С-350, С-400.

Знищено десятки пускових установок зазначених систем, понад 15 радіолокаційних станцій і більш ніж 10 пунктів управління. Удари по ППО в Криму поки що тривають паралельно з ударами по Бєлгородській області та атаками українських дронів по об'єктах військово-промислового комплексу Росії. При цьому операції в Криму і в районі Бєлгорода мають різні цілі. У першому випадку — це підготовка до майбутніх ударів зі знищення логістики ворога, зокрема в Мелітополі, у другому — захист прифронтових територій, які росіяни атакують за допомогою С-300.

Нещодавні удари по поромах в окупованій Керчі показали, що Україна може вдарити по Кримському мосту і зробить це в будь-який момент, коли вважатиме за потрібне. А знищення повітряного захисту ворога дасть змогу зруйнувати логістику і, як результат, послабити угруповання окупантів на Півдні. Нагадаємо, хоча російські загарбники й будують залізницю через окупований Маріуполь і Мелітополь, вона перебуває в зоні ураження зброєю, яку має Сила оборони. А знищена в Криму ворожа ППО не зможе забезпечувати їй захист.

Заступник Генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби, експерт з авіації Анатолій Храпчинський зауважив, що завдяки дозволу, який надали західні партнери, розширилась номенклатура озброєння, яке ми можемо використовувати по території Росії. Крім того, розширилася географія. Таким чином ми можемо вплинути на логістику ворога.

— Ми бачимо, чим закінчився харківський наступ росіян завдяки дозволам бити по тилах Росії. І зрозуміло, що коли ми почнемо бити по частинах на російських аеродромах і військових частинах, ми знекровимо лінію фронту, і тоді буде як було в Херсоні чи на Харківщині, — зазначив Анатолій Храпчинський.

Експерт зазначив, що удари по системах ППО ворога, за стандартами НАТО, є першим етапом у проведенні подальших наступальних операцій.

Своєю чергою, Валерій Романенко додав, що сухопутний наступ на окупований півострів зараз виглядає "нереалістичним". Він вважає, що на весь фронт подальші удари по Криму не впливатимуть, бо основні зусилля росіяни зосереджують на східних напрямках. Романенко зазначив, що нам потрібно на перспективу знищити логістику в Криму, а це робиться поетапно. Зокрема, спочатку за тактикою НАТО проводиться операція SEAD — Suppression Enemy Air Defense, тобто придушення ворожої протиповітряної оборони.

— Ну, у разі великого успіху навіть знищення ворожої протиповітряної оборони. Після цього ми матимемо можливість, по-перше, знищити Кримський міст. Зараз це допоміжний шлях забезпечення Криму, але в разі чого він може бути активований росіянами. Потім ми можемо безперешкодно бити по Керченській переправі. Хоча росіяни зараз будують залізницю через тимчасово окуповані території, то їй теж треба буде увагу приділяти, а цьому можуть заважати засоби кримської ППО, — пояснив експерт.

Нагадаємо, прорив ЗСУ до Бердянська: аналітики розповіли, коли Кримський міст стане важливою опорою логістики ЗС РФ у Мелітополі.

Джерело

Новости Украины | Последние новости Украины