Захоплені території в Курській області можуть бути обміняні на окуповані РФ території України. У тому числі Мелітополь.
Про це у виданні Foreign policy написав політолог Андреас Умланд. За його словами, Україна вміє робити раптові й успішні прориви, у чому Росія зазнає невдачі від самого початку війни. Ба більше, блискавична вилазка ЗСУ в Курську область підриває поширену ідею, що Путін усе тримає в руках і може диктувати умови припинення вогню. Крім того, це перший випадок вторгнення іноземних військ у ПФ з часів Другої світової війни.
Отже, Україна демонструє росіянам, що війна повертається на їхню територію. Схоже, Захід схвалив операцію. Білий дім і ЄС заявили, що рішення про проведення операції має ухвалювати сама Україна. У статті підкреслюється, що якщо Київ зможе утримати взяті території, то це дасть Україні істотний важіль, необхідний для переговорів з РФ.
Крім того, тепер "червоні лінії" Кремля стали більш розмитими, адже використання українськими військами західного озброєння на території Росії не призвело до Третьої світової війни. Зазначається, що наступом Україна, ймовірно, промацує ґрунт для потенційних перемовин, що є реакцією на кілька чинників, зокрема, втому українського населення від війни, ризикованість стратегічного становища України та критику з боку союзників через неодноразове унеможливлення Києвом перемовин із Москвою.
"Можливо, Зеленський вирішив зіграти в азартну гру, щоб змінити і прискорити динаміку конфлікту, зокрема отримати більше важелів впливу, якщо переговори почнуться раніше, ніж передбачалося", — пише Умланд.
Мер Києва Віталій Кличко заявив, що президенту Володимиру Зеленському в разі мирних переговорів із РФ і територіальних поступок агресору доведеться організовувати всенародний референдум.
В інтерв'ю Corriere della Sera він додав, що лідеру України знадобиться для такого кроку "народна легітимація".
"Зеленському, ймовірно, доведеться вдатися до референдуму, я не думаю, що він зможе досягти таких болючих і важливих домовленостей самостійно без народної легітимації", — заявив Кличко.
Він також висловив думку, що врятувати Зеленського може створення уряду національної єдності, схожого на той, що був в Ізраїлі після атаки ХАМАС 7 жовтня 2023 року. Однак президент навряд чи готовий "відмовитися від централізованої влади у своїх руках", яку, за словами Кличка, надав йому воєнний стан.
Водночас, більшість українців не згодні закінчити війну ціною втрати Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Зокрема, 83% не згодні, щоб українські військові вийшли звідти. Крім того, 84% опитаних проти того, щоб Україна офіційно віддала ці області РФ. Раніше Україна законодавчо заборонила проведення мирних переговорів з росією щодо питання війни. Однак Київ готується представити план, який буде розглянуто на другому мирному саміті, і є очікування, що росія може брати участь у цьому заході.
Аналітики Інституту вивчення війни підкреслюють, що вимоги України щодо мирного плану є обґрунтованими, тоді як вимоги Росії суперечать міжнародному праву. Президент Володимир Зеленський, проте, заявив, що Україна готова розглянути дипломатичне врегулювання конфлікту. Згідно з Конституцією зміна території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом. Щоб провести всеукраїнський референдум, треба припинити режим воєнного стану, а щоб зробити це, необхідні мир і безпека.
Але при цьому закон вказує, що "не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, спрямовані на… порушення… територіальної цілісності України" (частина 2 статті 3). Це обмеження нібито випливає з конституційних норм: "Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною" (стаття 2). Низка статей Конституції спрямована на захист або гарантування територіальної цілісності України (17, 65, 102, 132… аж до статті 157): "Конституція України не може бути змінена, якщо зміни… спрямовані на ліквідацію незалежності або на порушення територіальної цілісності України".
Конституційний суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на важливості принципу територіальної цілісності та неможливості його порушити у непередбачений Конституцією спосіб. Зокрема через регіональні референдуми або договори, не затверджені всеукраїнським референдумом.
Нагадаємо, у Курській, Бєлгородській і Брянській областях рф ввели режим контртерористичної операції. Також Білорусь ввела посилений режим на прикордонних територіях. Спецслужби закликають жителів прикордонного регіону зберігати спокій і "підкорятися вимогам" силовиків. Тим часом американське видання The Washington Post зазначає, що на повернення Курської області може піти рік, якщо війська діятимуть із тією ж швидкістю, з якою Росія наступає в інших місцях. Вночі на росії теж не було спокійно. 32 ударні дрони атакували різні регіони. Наслідки уточнюються.