Королі підземного царства: як вигнати крота з городу

Нещодавно до нашої редакції звернулася читачка, яка розповіла, що їй дуже сильно дошкуляють кроти і вона не знає, як з ними боротись. Ці підземні тварини риють ґрунт на присадибній ділянці та не тільки псують її вигляд, а й шкодять рослинам, які там ростуть. Тож, чи існує спосіб, аби вигнати кротів з городу, і яку шкоду вони, власне, наносять своєю діяльністю? Як виявилося, усе не так однозначно, і про це далі в нашому матеріалі.

Кротів не можна одностайно зарахувати до шкідників, бо вони в той же час приносять і чималу користь. Ці підземні тварини, винищуючи шкідливих комах і змінюючи структуру ґрунту, розпушують його і збагачують різними органічними речовинами. Чим більше років на ділянці живуть кроти, тим краща якість землі. Крім того, кротовими норами з верхніх шарів ґрунту стікає надлишок вологи. У той же час кріт вважається шкідником городнього й садового господарства. Риючи свої нори, він пошкоджує коріння рослин, тим самим порушуючи їх нормальне живлення й часто приводячи до їхньої загибелі. Разом зі шкідливими комахами кроти також знищують і корисних для ґрунту дощових черв’яків.

– Люди вважають крота шкідником, однак це невід’ємна частина нашого довкілля. Він поїдає багато шкідливих для городини комах і розпушує землю. Тобто приносить і користь для городу. Хоча, риючи землю, може пошкоджувати коріння дерев. Багатьом може не подобатись вигляд поритих кротовинами газонів та городів. Але в будь-якому разі знищувати кротів не варто. Вони складають надто важливу частину життя природи, – розповів завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка Юрій Карпенко.

Місто під городом

Попри розповсюджений стереотип, коріння дерев та городину кроти не їдять. Вони полюють на комах і хробаків, які заповзають до їхніх нірок. Інколи навіть можуть вполювати мишу або ящірку, якщо ті будуть занадто повільними. При цьому за добу кріт з’їдає більше їжі, ніж важить сам. А оскільки для того, аби померти від голоду, йому достатньо не їсти 12 годин, то на зиму він робить багатокілограмові запаси хробаків, яких паралізує, прокушуючи голову.

Усе життя кріт проводить у підземних норах, які бувають двох типів. В одних він живе, а в інших полює. Є в нього і так зване гніздо. Як правило, воно розташовується глибоко під коріннями дерев, чагарниками та навіть будівлями. Тіло тварини досить добре пристосовано до існування під землею. Так, за ніч він може прорити хід загальною довжиною до 50 метрів.

Як правило, найбільше городникам дошкуляють саме кормові нори, адже вони розташовані горизонтально близько до поверхні. А от так звані кротовини з’являються на місці більш глибоких ходів.

На відкритих ділянках, де ґрунт часто і глибоко просихає, такі нори проходять на глибині до півметра. Саме на місці таких нір і можна бачити кротовини. Адже землю, яка лишається після будівництва нори, ця тварина викидає на поверхню через окремі отвори.

Атака на крота

Вполювати крота доволі складно. Єдина можливість – вирахувати момент, коли він прокопує кормову нору близько до поверхні. До слова, голими руками його хапати небезпечно, адже попри досить незграбний вигляд він може дати відсіч і поранити нападника.

Однак у таких випадках потрібно покладатися радше на удачу. Не завжди надійні й так звані кротові пастки, які потрібно поміщати безпосередньо до нори. Кріт може зрозуміти, що з тунелем щось не так, і просто більше туди не ходитиме.

До слова, навіть якщо вам удалося спіймати крота, це не гарантує успіху. По-перше, живуть ці тваринки не поодинці, а по-друге – прив’язані до місця, тож обов’язково туди повертаються.

Не варто марнувати час і на затоплення нори. Для цього одного-двох відер води недостатньо. Результату можна досягти, лише, скажімо, коли в нору через садовий шланг без упину закачувати воду близько двох діб.

Слабкі місця крота – це його вуха та ніс. Тваринка майже сліпа, однак надзвичайно добре чує і розпізнає запахи. А отже обов’язково піде, якщо постійно чутиме різкі звуки та неприємні для неї запахи. Кроти страшенно не люблять запаху чорних бобів, нарцисів або квасолі. Тож достатньо висадити одну з цих рослин по периметру ділянки.

Можна також кинути до нори ганчір’я, просочене бензином або нафталіном, чи залишки від чищення риби. Однак цей спосіб не дає стовідсоткового результату. Трапляються і зворотні ефекти, коли кріт починає інтенсивно рити нові ходи.

Позбутися кротів можна, і наставивши на ділянці «шкарабанок» на металевих палицях. Коли дме вітер, банки видають звуки, які не до вподоби тваринам. Також можна купити і спеціальні пристрої, що генерують надтонкі звуки, нечутні для нашого вуха, але неприємні для кротів.

Однак, аби не марнувати час на якийсь один спосіб, краще за все поєднати їх між собою і застосувати комплексно.

Источник

Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Новости Украины | Последние новости Украины
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: