Поки що у Романові зламано фонтан. Але відновлювати треба дещо більше

22 липня 2023-го року у ході роботи чергової сесії Романівської селищної ради виконувач обов’язків Романівського селищного голови Юрій Чумаченко сповістив присутній у залі аудиторії людей, що фонтан, який вдалося відновити як окрасу парку на початку липня поточного року, вже не працює.

Втім, ще раніше у Романові розлетілася новина, що фонтан, який запрацював на центральній алеї парку 13 липня, 20 липня (рівно за  тиждень) був  понівечений хлопчиками-підлітками. За словами того ж таки Юрія Чумаченка, подія, що призвела до руйнації фонтану, сталася на його очах. У компанії хлопчиків, яка чи то відпочивала, чи то просто проходила парковою алеєю, знайшовся такий собі відчайдуха, який забажав підійти до фонтана і роздивитися на його побудову зовсім зблизька. Щоправда, в якусь мить  хлопець (як потім виявилося, лише семикласник ліцею) обхопив верхню частину декоративної споруди руками, і ще за мить фонтан було зламано. Звісно ж, для встановлення усіх належних формальностей виниклої ситуації викликалася поліція. Було встановлено винуватців руйнації фонтану, але поки що незрозуміло, наскільки непоправної шкоди було завдано споруді під час силового контакту місцевого аборигена.

Загалом ситуація має дуже песимістичний і однозначно дикий вигляд. Ну з якого, здавалося б, дива хлопець-семикласник поліз на вершину нещодавно відремонтованого і відлагодженого фонтану? Знову ж таки все це – посеред білого дня, на  очах багатьох людей! Не інакше у хлопчика виникло бажання самоутвердитися в очах своїх друзів-підлітків, які із цікавістю спостерігали за тим, що коїть їхній одноліток. Але чому таким дивним (насправді – дурнуватим) чином хлопець бажає висловити чи показати свою доблесть, силу чи ще й, може, відвагу? Сказати важко, але це треба зробити. Насправді цей вчинок, що стався у Романові 20 липня 2023-го року, аж ніяк не рядовий чи дріб’язковий. Це – модель поведінки чималої когорти романівчан, які дозволяють собі також посеред білого дня і також посеред парку чинити цілий калейдоскоп всіляких неподобств. Чи то сісти посеред центральної алеї аби пограти у карти (наче іншого місця немає), чи й просто розпити пляшку тільки що роздобутого міцного напою. Примітно, що така поведінка у Романові ніким або ж мало ким засуджується, на таке мало хто звертає увагу. Ба більше, багато романівчан обгрунтовують таку паскудну поведінку своїх земляків у парку лише тим, що парк досі не має справді естетичної довершеності та вишуканості. Ось як тільки у парку проведуть реконструкцію, оновлять плитку, встановлять нові лавки, збагатять паркову інфраструктуру новими композиціями, а ще обладнають освітленням та відеоспостереженням – тоді, мовляв, тут буде порядок.

Проте, як свідчить досвід, так не буває. Он у селі Мар’янівці, яке розташоване від Романова всього на відстані 26-ти кілометрів, люди вже років з десять (а, може, й більше) як обладнали у центрі села чудову паркову зону. Із фонтаном, скульптурами, кількома пам’ятниками. Дивно, але ні спеціальної охорони, ані відеоспостереження у зоні відпочинку ніхто не запроваджував. Але спробуйте щось у парку зачепити чи, не доведи Боже, поруйнувати! Одразу знатиме ледь не вся Мар’янівка, і винуватця тут же примусять швидесенько відновити  належний порядок і затишок. Чому так само не чинять у Романові? Чому й досі у селищі не чути обурення і закликів примусити винуватця відновити пошкоджений фонтан? Зрозуміло, що так просто це зробити неможливо, бо порушеною виявилася не лише кам’яна основа фонтану, але й система водозабезпечення, яка, власне, й перетворювала камінь на фонтан. Але винуватець має чітко усвідомити, що будь-який вчинок (особливо аморальний чи зухвало негідний) повинен мати наслідки. Насамперед матеріальні чи грошові. Свого часу, років тридцять чи й навіть сорок тому, у школах існувало неписане правило, коли батьки мали відшкодовувати заподіяну дитиною шкоду майну. Тому шибка, розбита у класній кімнаті під час пустощів, швидко відновлювалася за батьківський кошт.

Так має бути і в Романові. Зокрема у випадку із фонтаном. Та, скажемо так, прикра ситуація із «поборенням» кам’яної споруди має стати уроком для  нинішнього семикласника та його друзів на довгі роки. Але це станеться лише тоді, коли сторона винуватця поломки докладе зусиль (можливо, й коштів), аби якнайшвидше відновити роботу фонтану. Іншого шляху чи виходу із подібної ситуації цивілізований світ ще не придумав. У Романові також про це мали б знати усі без винятку його жителі. Тоді б порядку і благоустрою у селищі було б більше, а зроблене, облаштоване чи вдосконалене люди дбайливо берегли б. Інакше – не вийде!

P. S. Чи то іронія долі або ж просто збіг обставин. Ситуація із фонтаном і благодійний виступ хлопчика-гітариста на ринку у Романові сталися майже одночасно. Із розривом у кілька днів. В обох випадках у центрі подій були хлопчики-семикласники. Але які ж вони різні. От і подумайте – чому?

Віктор Першко

Джерело

Новости Украины | Последние новости Украины