За інформацією: Суспільне Полтава.
У докторській дисертації ректора Полтавської політехніки Володимира Онищенка виявили плагіат. ІВ «Полтавщина»
У докторській дисертації ректора Полтавської політехніки Володимира Онищенка виявили плагіат. Цей факт визнали члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти 2 квітня 2024-го року. Вони звертатимуться до Міносвіти і науки про позбавлення Онищенка наукового ступеню.
2 квітня 2024-го року члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) провели засідання, під час якого розглянули факти плагіату у роботах трьох людей, серед яких Володимир Онищенко. Він – ректор Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка". Про це повідомила кореспондентка Суспільного, яка була на засіданні.
Скаргу щодо плагіату у докторській дисертації Онищенка "Основи формування інвестиційної політики регіону" розглянув Комітет з питань етики. Він вирішив винести на розгляд Національного агентства подання про наявність у роботі фактів академічного плагіату. Про це під час засідання розповів голова Комітету Артем Артюхов.
Праворуч Володимир Онищенко і його представники. Суспільне Полтава
Володимир Онищенко повідомив, що працювати над дисертацією він почав 1997-го року, коли працював у банку. Дослідження він захистив 2002-го року. За його словами, поняття про академічний плагіат уперше передбачили у Законі України "Про вищу освіту" 2012-го року. А 2017-го офіційно закріпили зміст поняття "академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації", розповів Онищенко. Він додав, що його робота у той час пройшла усі необхідні експертизи, які не виявили плагіату.
"Інститут економіко-правових досліджень імені Валентина Карловича (Мамутова – ред.) направив Комітету висновок робочої групи, яка перевіряла факти, вказані у скарзі Смірнова. Зміст роботи також перевіряли на сучасних антиплагіатних програмах і оригінальність тексту дисертації складає 99,18 %. Спірні моменти фактично є некоректно, за сучасними вимогами, оформленими посиланнями. Але цей висновок членами Комітету з питань етики чомусь не було узято до уваги", — пояснив Володимир Онищенко.
Микола Книш (ліворуч), Володимир Онищенко та Дмитро Таран. Суспільне Полтава
Члени НАЗЯВО одноголосно проголосували за те, що визначають факт плагіату у роботі Володимира Онищенка.
"Законодавець визначає, що якщо Національне агентство виявляє факт академічного плагіату, ми звертаємося до Міністерства освіти про позбавлення такої особи наукового ступеня відповідного", — пояснив голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко.
Справа про плагіат у дисертації Володимира Онищенка
Дисертацію на здобуття ступеню доктора економічних наук "Основи формування інвестиційної політики регіону" Володимир Онищенко написав російською мовою. Офіційними опонентами були:
- Мар'ян Долішній, доктор економічних наук, професор, академік НАН України, директор Інститут регіональних досліджень НАН України (Львів);
- Микола Тимчук, доктор економічних наук, професор, ректор Інститут муніциального менеджменту та бізнесу (Київ);
- Віктор Янукович, доктор економічних наук, професор, голова Донецької обласної державної адміністрації.
До Спеціалізованої вченої ради дисертацію він подав 2001-го року, а захистив 2002-го, розповів Володимир Онищенко під час засідання НАЗЯВО.
Скарга про плагіат у роботі Онищенка надійшла від кандидата біологічних наук Олега Смірнова 28 червня 2023-го року. Її прийняв Комітет з питань етики та призначив засідання для розгляду. На прохання Володимира Онищенка засідання перенесли через його відрядження, вдруге – через його хворобу.