Поліцейські вилучають медичні документи, але не зупиняють роботу комісій.
Поліція перевірить медичні документи, які чоловіки могли використовувати для ухиляння від служби.
У кількох підрозділах Обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК) у Харкові проходять обшуки. Слідчі вилучають медичну документацію, щоб перевірити її достовірність. Буде вилучено близько 1000 медичних справ, одночасно проходять понад 20 обшуків. Адже у поліції помітили тенденцію: кількість чоловіків, які отримують інвалідність після 24 лютого 2022 року, зросла.
Начальник Слідчого управління ГУ Нацполіції Харківщини повідомив UA-NEWS.in.ua, що обшуки проходять не тільки у медичних закладах, а й за домашніми адресами працівників підрозділів МСЕК.
«Кількість людей, які отримують інвалідність, після початку повномасштабного вторгнення дійсно зросла. Але маємо інформацію, що не всі насправді хворіли, та все ж отримали інвалідність. Перевіримо, чи не безпідставно надають групи інвалідності. Ми не паралізуємо роботу. Але перевіряємо, щоб у шпарину у шпарину не залазили недоброченсі люди», — сказав Болвінов.
Сьогодні нікому підозри не оголошували, слідчі дії тривають.
Перевірки стосуватимуться не тільки медичних працівників, а й отримувачів груп інвалідності: поліцейські вивчать, чи виїжджала людина за кордон, чи дійсно є інвалідом та чи не використала ці документи для ухиляння від служби.
«У нас налагоджена робота з Територіальними центрами комплектування. Вони надсилають нам всі матеріали щодо тих, хто ухиляється від призову за мобілізацією. Такі випадки маємо і в місті, і області. Так, в Харкові 40-річний чоловік відмовлявся отримувати бойову повістку прямо в приміщенні центру комплектування, поводився зухвало», — написав Сергій Болвінов у соцмержах.
Якщо доказів ухиляння не буде або людина вже пішла служити, кримінальне провадження закриють. Якщо докази ухилення від призову знайдуть, чоловіки отримають повідомлення про підозру, а далі — суд. За 2023 рік зареєстрували 378 таких проваджень, майже чверть із них уже в суді.
Іноді поліція володіє інформацією про те, що повістку отримав чоловік з відстрочкою або той, хто взагалі не підлягає мобілізації.
«Так само ретельно займаємося і тими справами, де фігурантами є працівники ТЦК, ВЛК та МСЕК. Викриваємо і військкомів, і керівників військово-лікарських комісій, які встигли налагодити цілі схеми та за гроші знімали людей з військового обліку», — каже головний слідчий.