Священники попередили тернополян про загрози для тіла та душі під час святкування Івана Купала

В ніч на з 6 на 7 липня в Україні є популярним гуляння на берегах водойм, стрибання через вогнища, «ворожіння», пошук папороті в лісі. Такі дійства приурочують до свята Івана Купала.

Як інформує «Файне місто», Православна Церква України попереджає, що часто через незнання люди говорять, що це народна назва церковного свята, яке відзначається 7 липня – Різдва Іоана Предтечі. Проте це неправильне твердження – за змістом, часом, способом відзначення та походженням ці дві події не мають між собою нічого спільного.

«Спочатку розберемося, що саме люди відзначають масовими гуляннями в ніч на 7 липня і хто такий «Іван Купало»? Існує версія, що ці святкування пов’язані з язичницьким «божеством кохання та продовження роду» – Купалом, однак в язичницькому пантеоні «богів» великого князя Володимира Святославича, про який ідеться в «Повісті временних літ», такого «божества» не було. Вперше Купало згадується в Густинському літописі XVII століття – за припущенням істориків, ім’я цього «божества» з’явилося внаслідок непорозуміння: літописець з Густинського монастиря, описуючи ігрища з купаннями, ототожнив спосіб гулянь з назвою «божества»», – повідомляє Православна Церква України.

Як Купало став Іваном пояснюється народною інтерпретацією імені святого чесного і славного пророка Іоана, Предтечі і Хрестителя Господнього, Різдво якого Церква відзначає 7 липня. Згідно з Євангелієм, Іоан Предтеча був родичем Господа нашого Ісуса Христа і народився на шість місяців до Різдва Спасителя. Звідки взялася традиція масових гулянь та ігрищ – у дохристиянські часи це було ритуальне свято, пов’язане з астрономічним явищем – літнім сонцестоянням, коли був найдовший день і найкоротша ніч у році. Язичники поклонялися сонцю та проводили різноманітні обряди «очищення» вогнем і водою задля хорошого врожаю та добробуту. Це святкування раніше відзначали 23-24 червня, але з введенням григоріанського календаря та після переходу на новий стиль «свято Купала» його прибічники переважно стали відзначати 6-7 липня.

«»Івана Купала» та Різдво Іоана Предтечі – це цілком різні відзначення. Про пророка Іоана Хрестителя Сам Спаситель говорить так: «Не було серед народжених жінками більшого за нього» (Мф. 11: 11). Слово «Предтеча» означає «передвісник», «попередник». Цим наголошується, що місія пророка Іоана полягала в тому, «щоб навернути серця батьків до дітей, і непокірних – до мудрості праведників, щоб приготувати Господеві народ звершений» (Лк. 1: 17). Його Різдво і служіння було провіщено ще в Старому Завіті. Тому Різдво Іоана Предтечі, Хрестителя Господнього – велике свято для кожного християнина», – йдеться у повідомленні Православної Церкви України.

Священники закликають тернополян розумно і зважено поставитися про можливе відзначання різних нецерковних святкових дат, також нагадують, що зараз триває Петрів піст, а також шириться коронавірус. То ж у ніч з 6 на 7 липня не впадати в необдуману поведінку.

Источник

Новости Украины | Последние новости Украины