Командири-гвардійці відпрацьовують стрільбу з автоматів. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Стріляти з різних положень, робити засідку на ворожий транспорт і висаджуватися для штурму окопів. Таких вправ навчають командирів взводів на полігоні Харківщини. Сюди з’їхалися бійці Східного об'єднання Нацгвардії.
Військовослужбовиця Катерина — єдина жінка на тренуваннях. Вона має в підпорядкуванні понад 20 бійців.
Військовослужбовиця Нацгвардії Катерина. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
"Я в гарячу точку не поїду: у мене дитина, але досвід зможу передати. Мої підлеглі мене слухаються, дослухаються до зауважень. У деяких випадках вони навіть дають свої поради, тому що це потрібно. Ми обмінюємося, у нас злагоджений колектив", — говорить Катерина.
Тренування проходять більшість бійців, які мобілізувалися. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Боєць з позивним «Офіс». Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Під прикриттям бойової машини піхотинці навчаються штурмувати ворожі окопи. Одну з позицій займає 24-річний боєць із позивним "Офіс". Він воює з січня 2023 року, а до мобілізації працював у слідчому ізоляторі.
"Коли тільки вступаємо до лав Нацгвардії, нам одразу пояснюють: або ти ловиш інформацію, або ти потім ловиш кулю. Треба було йти захищати свою батьківщину. Батьки в мене з Північної Салтівки в Харкові, якось вистачило емоцій — треба відбивати", — каже "Офіс".
Інструктор з картографії на позивний «Партизан». Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Моделюють ситуації, наближені до бойових: рота противника наступає на взвод, розповідає інструктор з картографії з позивним "Партизан".
"Навчаються відбивати наступ противника, який переважає, визначають, які сили, яке забезпечення потрібні. Щоб командири взводів розуміли, з чого має початися їхня робота, щоб змогли своєчасно запросити допомогу у старшого начальника, якщо самотужки не можуть впоратися. Тому що від рішень командирів залежить здоров'я та життя усіх військових".
Боєць з позивним «Миколайович». Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
48-річний боєць з позивним "Миколайович" приїхав із Сумщини. Ветеран внутрішніх військ, у 2022 році вийшов з пенсії й мобілізувався.
"Як кажуть, офіцерів колишніх не буває. Все життя до цього віддав службі й не міг не повернутися, коли таке сталося 24 лютого 2022 року. Тут якщо є підготовка — не складно, все напрацьовується. Втома відчувається більш психологічно, ніж фізично, але прагнемо до перемоги. Вдома двоє дітей з дружиною чекають", — говорить "Миколайович".
Командири взводів навчаються висаджуватися з бойової машини для штурму. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Бійці відпрацьовують стрільбу з різних положень. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
"Понад половина командирів, які на полігоні, мобілізовані. Більшість з них навчалися військової справи, але в цивільному житті це вже забули. Цих навичок потрібно набувати знову, щось згадувати, тренуватися", — пояснює офіцер на ім’я Михайло.
За його словами, по закінченню тренувань найкращі бійці отримають заохочення. Що саме це буде — не розголошує.