Завантаження зерна на судно у порту Ізмаїла, 26 квітня 2023 року, фото: AP
Україна закликає міжнародну спільноту вжити заходів для забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі як запоруки продовольчої безпеки в усьому світі.
Про це заявив постпред України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк під час спеціального засідання Постійної ради ОБСЄ, передає Укрінформ.
"Ми закликаємо міжнародну спільноту підтримати зусилля українського керівництва, спрямовані на розблокування зернової ініціативи. Необхідно вжити відповідних заходів для забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі як запоруки продовольчої безпеки в усьому світі", — сказав він.
Дипломат наголосив, що люди в усьому світі потребують гуманітарного коридору для українського зерна і не можна дозволити РФ кидати виклик свободі судноплавства.
У своєму виступі очільник української місії в ОБСЄ повідомив делегації країн-учасниць про систематичне знищення Росією зернових терміналів, резервуарів та причалів українських портів.
Він також поінформував про атаки Росії по сільськогосподарських фермах та знищенні аграрної техніки і зазначив, що не слід забувати про наслідки руйнування Росією Каховської греблі для іригаційної системи в південних регіонах України, що "матиме жахливий вплив на майбутній врожай".
Велика Британія вважає, що Росія здатна завдавати ударів по цивільних кораблях у Чорному морі на тлі припинення "зернової угоди".
Голова британського МЗС Джеймс Клеверлі вважає, що Москва може розпочати теракти, оскільки вона нарощує свою кампанію зі знищення експорту продуктів харчування з України. При цьому Клеверлі закликав РФ повернутися до угоди.
Що відомо про вихід РФ із зернової угоди
Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.
В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.
Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.
Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.
20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.