11 жовтня – Харитонів день. Чому цей день вважається небeзпечним?

11 жовтня — 284-й день року (285-й у високосному році) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 81 день.

Свята і памятні дати:

Міжнародний день дівчаток — проголошений Організацією Об’єднаних Націй день, мета встановлення якого — привернення уваги до дискримінації дівчаток у різних країнах, підвищення обізнаності про нерівність, з якими стикаються дівчатка у всьому світі на основі їх статі. Відзначається щорічно 11 жовтня. Вперше був відзначений 11 жовтня 2012 року.

Іменини

11 жовтня День ангела імені відзначають: Олександр, Олексій, Анатолій, Антон, Опанас, Валентин, Василь, В’ячеслав, Григорій, Єфрем, Іван, Ілля, Кирило, Лавр, Лука, Марія, Марк, Матвій, Нестор, Микола, Семен, Сергій, Степан, Уляна, Федір.

Також сьогодні святкують дні:

— пам’ять преподобного Харитона Сповідальника (близько 360 року)

— пам’ять преподобних Кирила та Марії Радонезьких

— пам’ять мучениці Анни (1925 рік) — Собор преподобних отців Києво-Печерських Ближніх печер

11 жовтня – Харитонів день, Харитон Сповідник, Ілля Муромець

11 жовтня в церкві шанують пам’ять преподобного Харитона Сповідника. Харитон був родом з Іконії.

Майбутній святий багато страждань переніс у часи великих гонінь на християн. Коли вони стихли, він попрямував до Єрусалиму поклонитися святим місцям. По дорозі його схопили розбійники, але вони були отруєні змією, яка пустила отруту в їх глек з вином. Чудесним чином уникнувши смерті, Харитон заснував в розбійницькій печері церкву, навколо якої згодом був побудований чоловічий православний монастир — Фаранська Лавра.

Прагнучи до усамітнення, преподобний пішов у пустелю. Там він побудував Ієрихонський і Сукійський монастирі. Залишок днів провів у печері, недалеко від останньої обителі. Був похований у Фаранському монастирі, на виконання своєї останньої волі.

Також 11 жовтня відзначали день Осіннього Николи, протягом якого розповсюджений був звичай збиратися на вечірки – молодь приходила на літні кухні для того, щоб зварити мед. Раніше вдень люди заготовляли сік і заливали їм великі чавуни або котли. Пари також могли йти погуляти вдвох. До світанку обов’язково потрібно було повернутися додому “до меду”. Приходили в будинок, де господиня нарізала коровай і заварювала чай, пригощаючи гостей свіжим медом. Саме з цієї причини свято отримало назву Микола-медовар.

11 жовтня: звичаї і традиції дня

У народі говорили: «Харитон – в хаті урон». У цей день наречений і наречена таємно від усіх несли відуну пиріг і мед, щоб він ненароком весілля їм не зіпсував.

Харитонів день вважається небезпечним. 11 жовтня можуть наврочити або навести порчу. Щоб цього уникнути, краще сидіти вдома і займатися домашніми справами. Сміття з хати вимітати не можна, тому що по викинутому сміттю можуть біду в будинок напустити.

У англійців існує повір’я, що не можна збирати ягоди ожини після 11 жовтня. В іншому випадку можна накликати на себе біду. За легендою, саме в цей день диявол був вигнаний з небес і впав на землю. Приземлився він прямо в кущ ожини. Він прокляв цю колючу рослину, а своїм гарячим диханням обпалив ягоди, потім розчавив і обплював їх. Тому людина, яка куштуватимете плоди ожини після 11 жовтня, буде осквернена. На Русі ж в Харитонів день уникали їсти будь-які ягоди, щоб біду на себе не накликати.

Ще в цей день вшановували Іллю Муромця – одного з головних героїв давньоруського билинного епосу. Цей богатир був втіленням народного ідеалу героя-воїна. Прообразом билинного персонажа є Ілля Печерський – силач на прізвисько «Чоботок», який був родом з Мурома і прийняв чернецтво в Києво-Печерській лаврі.

До цього часу роботи в полі підійшли до кінця. Вечорами дівчата і молоді жінки збиралися з шиттям, в’язанням або пряжею. Однак роботою вони займалися недовго, тому що захоплювалися розповідями, а потім непомітно переходили до співу, ігор і танців. У посиденьках брали участь не тільки дівчата, а й хлопці, які користувалися вдалим випадком посидіти поруч зі своєю милою, поговорити з нею, перешіптуючись про свою любов. Закохані тиснули один одному руки і обіцяли бачитися частіше. Такі зустрічі найчастіше закінчувалися весіллями, які на Русі по осені грали. Посиденьки завжди завершувалися до півночі. Чоловіки проводжали додому улюблених і з нетерпінням чекали наступного побачення.

Народні прикмети і повір’я на 11 жовтня

  • Зайці довго забарвлення шерсті не міняють – за прикметами, зима наступить нескоро
  • Якщо людина народилася 11 жовтня, то її талісманом є гірський кришталь
  • Вітер 11 жовтня дме з північного боку – зима буде суворою, із західного – сніжною, з південної – м’якою.

Що не можна робити в цей день?

Харитонів день вважається небeзпечним. 11 жовтня можуть навpочити або навести пoрчу. Щоб цього уникнути, краще сидіти вдома і займатися домашніми справами. Сміття з хати вимітати не можна, тому що з викuнутим сміттям можна бiду в дім запустити.

Дуже небeзпечним 11 жовтня вважалося для тих, хто вступає в шлюб. У цей день наречений і наречена таємно від усіх несли вiдунам пиріг і мед, щоб вона ненароком весілля їм не зiпсувала.

Не можна було 11 жовтня вживати в їжу ягоди, ні сирі, ні оброблені. Говорили, що дuявол за три дні до свята плює на всі ягоди, і та людина, яка їх з’їсть, буде xворіти дуже довго.

У англійців навіть існує повір’я, що не можна збирати ягоди ожини після 11 жовтня. В іншому випадку можна накликати на себе біду. За легендою, саме в цей день дuявол був вигнаний з небес і впав на землю. Приземлився він прямо в кущ ожини. Він прокляв цю колючу рослину, а своїм гарячим диханням обпалив ягоди, потім розчавив і обплював їх.

Не починайте нічого нового, не pизикуйте просто так і будьте обережні на дорозі. Сьогодні ви можливо відчуєте незрозумілий стpах, від якого потрібно позбyтися зусиллям волі. Цілком ймовірно, що і слова будете сприймати неадекватно. Ні на кого не обpажайтеся, не сваpіться і не мстiть людям. Це все обернеться проти вас. Сьогодні корисно очищатися і голодувати.

Якщо ваш коханий часто сумує, то зверніть увагу, щоб не одягав речі синього кольору. Інакше у нього в житті почнеться чорна смуга.

Не дивіться в очі карооким людям, вони можуть навіть не бажаючи наврочити.

До цього часу роботи в полі підійшли до кінця. Вечорами дівчата і молоді жінки збиралися з шиттям, в’язанням або пряжею. Однак роботою вони займалися недовго, тому що захоплювалися розповідями, а потім непомітно переходили до співу, ігор і танців. У посиденьках брали участь не тільки дівчата, а й хлопці, які користувалися вдалим випадком посидіти поруч зі своєю милою, поговорити з нею, перешіптуючись про свою любов. Закохані тиснули один одному руки і обіцяли бачитися частіше. Такі зустрічі найчастіше закінчувалися весіллями, які грали восени. Посиденьки завжди завершувалися до півночі. Чоловіки проводжали додому улюблених і з нетерпінням чекали наступного побачення.

Події

  • 1138 — Землетрус в Алеппо забрав життя 230 тисяч людей.
  • 1881 — американець Г’юстон Девід запатентував першу фотоплівку
  • 1887 — американський винахідник Томас Едісон запатентував електричну машину для підрахунку голосів на виборах
  • 1891 — у Стокгольмі відкрито перший етнографічний музей просто неба.
  • 1899 — почалася Друга англо-бурська війна.
  • 1921 — на Всеукраїнському православному Синоді в Києві була створена незалежна від російської православної церкви Українська Автокефальна Православна Церква (УАПЦ).
  • 1931 — в СРСР ухвалено рішення про повну ліквідацію приватної торгівлі.
  • 1938 — центральна влада Чехословацької республіки затвердила уряд Карпатської України.
  • 1939 — в Сталіному на центральній вулиці введено в дію першу тролейбусну лінію.
  • 2018 — Вселенський Патріархат підтримав надання автокефалії Українській православній церкві.

Хто народився 11 жовтня:

  • 1672 – гетьман Війська Запорозького, автор першої Конституції України Пилипа Орлика.
  • 1738 – перший Губернатор Австралії Артур Філіп.
  • 1885 – французький письменник, лауреат Нобелівської премії Франсуа Моріак.
  • 1918 – американський кінорежисер і хореограф Джером Роббінс.
  • 1942 – український письменник і політик Володимир Яворівський.
  • 1966 – американський актор Люк Перрі.
  • 1983 – український шахіст Руслан Пономарьов, чемпіон світу з шахів 2002 року за версією ФІДЕ.

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Источник

Новости Украины | Последние новости Украины