23 жовтня – Міжнародний день шкільних бібліотек та День тещі

23 жовтня — 296-й день року (297-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 69 днів.

23 жовтня День ангела імені відзначають: Євлампій, Євлампія, Іннокентій, Амвросій, Андрій, Вассіан, Феофіл

Свята

Міжнародний день шкільних бібліотек

Засновником цієї календарної події виступає всесвітня організація ЮНЕСКО, за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек. Вперше свято було проведено в 1999-му році. Дата святкування Міжнародного дня шкільних бібліотек в багатьох країнах, зокрема і в Україні – щорічно в четвертий понеділок жовтня. Нагадаємо, національний День бібліотек в Україні відзначається щорічно 30-го вересня.

Міжнародний день тещі

Кожну четверту неділю жовтня в світі відзначається незвичайне, але й, безсумнівно, найулюбленіше свято будь-якого зятя – Міжнародний день тещі (Mother-In-Law Day). Хоча він поки не має статусу офіційного, але вельми популярний вже в багатьох країнах. Зародившись у 1930-х роках в США як жарт (за однією з версій – як альтернатива Дня матері), згодом, з кожним роком, він набував все більше шанувальників.

23 жовтня – Євлампій Зимовказівник

23 жовтня вшановували брата і сестру – Євлампія і Євлампію. Жили вони в часи правління імператора Максиміліана, який був відомий своєю нетерпимістю до послідовників християнської віри.

Євлампій і Євлампія походили зі знатного роду і могли б прожити безбідно, але одного разу вони вони вирішили прийняти християнство у своєму рідному місті Никодима. Коли вони дізналися про наказ Максиміліана позбавити місто від всіх християн, то не втекли, а сам Євлампій, більше того, посміявся в обличчя стражникам імператора, за що був схоплений і підданий великій кількості катувань.

Усі муки Євлампій переносив стійко і не відмовився від своєї віри. Євлампія, дізнавшись про те, як страждає Євлампій, теж пішла на суд і оголосила себе християнкою, сказавши, що готова терпіти такі страждання разом зі своїм братом. Язичники намагалися спалити брата і сестру в печі, зварити в окропі, але не змогли заподіяти їм ніякої шкоди. Тоді імператор розпорядився відрубати голову Євлампію, після чого його сестра померла від горя.

23 жовтня: традиції та звичаї

23 жовтня було прийнято розщеплювати поліна на лучину. Лучиною називали тоненьку довгу тріску, яку підпалювали і вона заміняла людям електрику багато століть поспіль. Лучини встановлювали під кутом в 10-15 градусів в спеціальні світильники. Саме при їхньому світлі раніше зазвичай займалися домашніми справами: вишивали, готували їжу, майстрували що-небудь, лагодили інструменти. Оскільки скіпа згоряла досить швидко (всього за кілька хвилин), то дітям доручали стежити за тим, щоб вчасно міняти лучини.

У народі вогонь, що виходить від лучини, був основною стихією, яка управляла світом. Однак, якщо навчитися керувати вогнем скіпи, то можна отримати потрібне тепло, можливість готувати їжу і легше переживати холодну пору року. Тим більше, що світло лучини асоціювався з сонцем, якого ставало все менше і менше – дні, здебільшого, були похмурими.

23 жовтня пропливали останні купчасті хмари, а вода у водоймах вже замерзала. Тому селяни готувалися до зими, і цей час був сповнений різними турботами.

Народні прикмети на 23 жовтня

  • Якщо в цей день мороз не вдарив, то зима не настане в найближчі чотири тижні.
  • Якщо протягом дня західна частина неба чиста, то дощу не чекай.
  • Листя на вербі почало знизу жовтіти і облітати – зима буде рання.
  • Вітер зі сходу чи півночі – до похолодання.

Події

  • 787 — Другий Нікейський собор християнської церкви встановив порядок шанування ікон.
  • 1086 — мусульманські війська розбили християн при Саграхасі в Іспанії.
  • 1864 — За імператорським наказом ліквідовано Азовське козацьке військо.
  • 1917 — Павла Скоропадського обрано гетьманом українського козацтва.
  • 1946 — Розпочалося перше засідання Генеральної Асамблеї ООН.
  • 1956 — в столиці Угорщини, Будапешті почалося антирадянське повстання: 200-тисячна народна демонстрація солідарності з повсталими робітниками Польської Народної Республіки, яка пройшла від пам’ятника польському полководцю Бему до пам’ятника Петефі була розстріляна прорадянською службою безпеки. Після цього в Угорській Народній Республіці почалося загальнонаціональне антирадянське повстання.
  • 1990 — Верховна Рада УРСР, внаслідок Революції на Граніті проголосувала за відставку Прем’єр-міністра Масола.
  • 1994 — Держдума РФ прийняла закон про зупинку поділу Чорноморського флоту між Росією та Україною.
  • 2001 — Компанія Apple представляє перший iPod.

Хто народився 23 жовтня

  • 1789 року народився Микола Тургенєв, російський економіст, публіцист.
  • 1885 – Джузеппе Біазі, італійський художник і графік.
  • 1925 – Нанні Лой, італійський кінорежисер.
  • 1940 – Геннадій Півняк, академік НАН України, професор.
  • 1976 – Раян Рейнольдс, канадський актор кіно і телебачення.
  • 1986 – Емілія Кларк, британська актриса.

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram

Источник

Новости Украины | Последние новости Украины