АМУ
Асоціація міст України вкрай стурбована спробами напередодні місцевих виборів 25 жовтня змінити або відмінити окремі етапи процесу народного волевиявлення, зокрема другий тур виборів мерів великих міст по всій країні. Тому АМУ застерігає всіх від намагань відібрати у жителів великих міст право обирати своїх міських голів.
На Житомирщині така перспектива загрожує обласному центру – Житомиру.
«Згідно ч.3 ст.192 Виборчого кодексу України вибори мера у містах із кількістю виборців 75 тисяч і більше проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості. На Житомирщині під цю норму підлягають вибори Житомирського міського голови. Змінити її можна лише шляхом внесення змін до Виборчого кодексу. Всі інші способи змінити цю норму, призведуть до нелегітимності обраних таким чином міських голів», – зауважують у Житомирському РВ АМУ.
Зареєстрований у Верховній Раді України проєкт постанови Верховної Ради України «Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» не має нічого спільного з принципами належного врядування та демократичної держави.
Ним пропонують не призначати та не проводити повторне голосування на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), сільського, селищного, міського голови в період дії карантину, встановленого, щоб запобігти поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
З цього приводу в АМУ зазначають, що положення проекту Постанови реєстр.№4234 грубо порушує норми Конституції України щодо виборів та норми чинного Виборчого кодексу України.
Постанова Верховної Ради України від 15 липня 2020 року №795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» – акт одноразового застосування, строки прийняття якого визначені Виборчим кодексом України. Всі інші процедури, пов’язані з організацією та проведенням виборів, унормовано винятково положеннями Виборчого кодексу України і їх не можна змінюватися Постановами Верховної ради України.
Громади, де за результатами виборів знадобиться другий тур, у разі його не проведення не отримають легітимних мерів. Право громадян обирати місцеву владу буде цинічно порушено.
Подібні політичні спекуляції щодо можливого відтермінування/перенесення процедур та етапів місцевих виборів у поєднанні з заявами представників партії парламентської монобільшості, є політичним тиском та спробою обмежити місцеве самоврядування у великих містах.
З огляду на зазначене Асоціація міст України закликає народних депутатів України відмовитися від ініціатив щодо законодавчого втручання у безперервність виборчого процесу та просить не підтримувати такі ініціативи у стінах Верховної Ради України!