Глава угорської дипломатії Петер Сійярто послався на нещодавню заяву президента України Володимира Зеленського, який сказав, що «поведінка Угорщини є неадекватною для члена НАТО. Це дуже дивна ситуація, коли член НАТО може бути за Росію і проти Альянсу».
Схоже, правда, яку висловив президент Володимир Зеленський, боляче вдарила по офіційному Будапешту. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто відповів, що, на щастя, українського президента не запросили оцінювати, чи належним чином поводиться Угорщина як член НАТО чи ні, проте як повне заперечення цих слів посол США в Будапешті вже дав дуже негативну і критичну оцінку відносинам Угорщини з Кремлем. Сійярто вважає, що угорці заплатили надзвичайно високу ціну за війну в Україні, оскільки на війні загинуло багато представників угорської громади Закарпаття. Водночас угорський міністр не наважився назвати цю війну військовою агресією Росії. Можливо тому, що до російського вторгнення Віктор Орбан був у Путіна і намагався домовитися про приєднання Закарпаття до своєї країни, якщо РФ розгромить Україну і знищить українську армію.
Глава угорської дипломатії додав, що «якщо президент України хоче подякувати Угорщині за те, що вона прийняла та опікується понад мільйоном біженців з України, і якщо він дякує за ту постійну допомогу, яку ми надсилаємо, то ми кажемо, звичайно, що ви можете розраховувати на нас і надалі». Допомога українським біженцям завжди вітається, і в Києві знають про позитивні зусилля угорської сторони. Просто Сійярто переплутав цифри. В Угорщині далеко не мільйон, а 33 тисячі громадян України, і половина з них – представники угорської національної меншини. Мабуть мільйон – це були в’їзди наших громадян, які подорожували транзитом до багатьох країн Європи. Найбільше українців прийняла Польща – понад 1,5 млн осіб, на другому місці Німеччина – 1 млн осіб, Чехія – півмільйона. І ці країни дійсно несуть величезний тягар підтримки українських громадян.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступив проти заяви генсека НАТО Йенса Столтенберга, який під час візиту до Києва заявив, що Україні місце в НАТО. «Якщо ти де-юре союзник, а де-факто працюєш проти, то не треба судити, вступати Україні в НАТО чи ні. І не варто на цьому шляху робити перешкоди», – відповів президент України Володимир Зеленський. Насправді Угорщина має вирішити, чи залишиться вона з демократичним світом, ЄС і НАТО, чи обслуговуватиме Володимира Путіна за знижену ціну на російський газ і паливо, тоді як ЄС майже повністю відмовився від російських енергоносіїв. Довгий час Угорщина сиділа на двох стільцях – європейському та московському, але після російського військового вторгнення в Україну таке стає нездійсненною місією. Ці два стільці дуже розійшлися, а Орбан наполегливо намагається посадити місце, яким він сидить, і на одне, і на інше, але це вже не працює. Він просто провалився між двома стільцями. У Брюсселі вважають, що Будапешт став адвокатом Москви в ЄС і НАТО, а Кремль включив Угорщину до списку ворожих Росії країн.
Орбан дотримується позиції, що Будапешт не підтримає жодного суттєвого кроку України назустріч НАТО, поки не будуть відновлені права закарпатських угорців, які нібито порушуються Києвом після ухвалення закону про національні меншини, відповідно до якого кожен громадянин України, у тому числі представник національних меншин, повинен добре знати державну мову. І коли представники нацменшин, в тому числі й угорці, практично не вміють добре володіти українською мовою, то така ситуація не є нормальною і потребує вирішення. У Будапешті вважають, що в першу чергу рідну мову повинні знати представники їх нацменшини, а державною можна володіти на нижчому рівні, що офіційний Київ вважає неприпустимим і це світова практика. Крім того, в самій Угорщині не може бути ситуації, коли представник національної меншини, як громадянин цієї країни, погано володіє державною мовою. Слабке знання державної мови призводить таку особу до соціальної ізоляції, оскільки вона стає неконкурентоспроможна для отримання роботи і ситуація лише штовхає її до переїзду до країни, де її рідна мова є загально вживаною. А це означає вимушену міграцію етнічних угорців з України до Угорщини. Всі усвідомлюють необхідність захисту прав національних меншин, але в даному випадку є проблема, яку необхідно вирішувати демократичним і загальноприйнятним шляхом.
З ініціативи Угорщини відбулося звернення до Венеціанської комісії щодо становища національних меншин в Україні. Ми побачимо рекомендації цієї поважної організації, але Будапешт сподівається, що Київ буде змушений виконувати її рішення, проте це далеко не факт. Напруга у відносинах між Україною та Угорщиною виникла внаслідок нав’язаної Будапештом дискусії щодо українського закону про освіту, який дещо зменшує можливість навчання мовами нацменшин, щоб це не йшло за рахунок знання державної мови. А зараз у школах Угорщини навіть не знають, що під час Другої світової війни угорська окупаційна армія лише на Чернігівщині вбила 60 тисяч мирних українських громадян та брала участь у найбільшому злочині Другої світової війни, коли бійці 105-ої угорської дивізії за кілька днів знищили сім тисяч мирних мешканців містечка Корюківка, як відплату за напад партизан. Після Другої світової війни жоден угорський чиновник не приїхав вшанувати пам’ять невинно убієнних українців. Можливо, Віктор Орбан це зробить, якщо наважиться приїхати до Києва з офіційним візитом. Він єдиний представник країн НАТО та ЄС, який не прибув підтримати українців у боротьбі з російським агресором.
Орбан ніяк не зрозуміє, що він не легендарний вождь гунів Аттіла, який свого часу з берегів Дунаю тримав у страху половину Європи, а просто Віктор. А зараз важко жити громадянам в Угорщині за правління Орбана. Інфляція найвища порівняно з усіма іншими країнами ЄС. І якщо на рівні Євросоюзу в березні було зафіксовано зростання цін на 19,6 відсотка, то в Угорщині воно становить цілих 45 %.