Чи подорожчає Інтернет в Україні та на скільки?

Щорічне подорожчання Інтернету в Україні стартувало ще на початку 2020 року, і провайдери продовжують корегувати ціни. Щоб відразу не шокувати абонентів, дехто з них обрав стратегію поступового кількаразового підвищення цін на 10-15% впродовж року, починаючи з лютого. Це при тому, що попередня актуалізація була проведена ще наприкінці 2019 року. Хтось ще вичікує, але експерти ринку та й самі провайдери прогнозують зростання абонплати за доступ до Інтернету до кінця року загалом на 25-35% в залежності від регіональних особливостей та економічних показників. І навіть 260 грн на місяць за Інтернет — ще не межа вартості послуги. На те є суттєві причини.

Найдешевший в Європі Інтернет — в Україні

У щорічних світових рейтингах вартості доступу до широкосмугового Інтернету Україна кілька років поспіль опиняється серед країн із найдоступнішою ціною. Так, у 2018 році ми були у п’ятірці лідерів із середньою місячною абонплатою близько 5,6 $. Україна випередила не тільки європейські країни, де середня вартість інтернет-послуги складає 12-20 $ на місяць, але і своїх найближчих сусідів (Молдову, Білорусь, Росію).

За даними дослідного сервісу Numbeo найменше за Інтернет платять мешканці Сум, Тернополя, Миколаєва, Львова, Запоріжжя, Вінниці, Дніпра, Києва: від 4,06 $ до 5,39 $. Жителям Кишинева Інтернет обходиться в середньому в 10,15 $ щомісяця, мешканці Мінська сплачують близько 13,31 $. У польському Любліні за доступ до всесвітньої мережі доведеться заплатити близько 13,84 $, у Варшаві — 14,23 $, ще вища абонплата у Гданську — 14,56 $. Талліннці витрачають на Інтернет біля 25,84 $ на місяць, а берлінці — 35,51 $. Подібну статистику приводять і консалтингова компанія BDRC Continental та провайдер Cable.co.uk.

Передбачаючи зауваження щодо співвідношення доходів українців і європейців, пропонуємо провести невеликі розрахунки, ґрунтуючись на даних сервісу Numbeo. Якщо порівняти вартість доступу до Інтернету на швидкості понад 60 Мбіт/с із середньомісячною заробітною платою після сплати всіх податків, то з’ясується, що українці зможуть оплатити 72 місяці абонплати, поляки — 61,5, болгари — 53,5, латвійці — 49,5 місяців, білоруси — 32, а турки — всього 29,5 місяців. Як бачите, Україна випередила не лише країни колишнього Союзу, але і європейців.

Скільки місяців Інтернету можна оплатити середньою місячною зарплатою

Що з цього приводу говорять провайдери

На думку генерального директора «Датагруп» Михайла Шелемби, дані сервісу Cable.co.ukщодо середньої вартості Інтернету в Україні (6,6 $) дещо завищені. Він називає реальну вартість тарифних пакетів — 4-5 $. З ним погоджуються власник групи компаній «Ланет» Віктор Мазур та власник «Павутина Телеком» Олександр Арутюнян, коментуючи згадану статистику ресурсу Liga.Tech.

«На сьогодні економічно обґрунтований тариф в Україні — це близько 10 $, — говорить ресурсу UBR.ua власник «Павутина Телеком» та керівник комітету Інтернет-асоціації України з питань захисту економічної конкуренції Олександр Арутюнян. — Ціна популярного пакету буде потихеньку наближатися до цієї позначки. Для порівняння: в ЄС він коштує десь 30-40 євро на місяць».

Павло Даніман, директор з маркетингу компанії «Київстар», відповідаючи на питання редакції Liga.Tech, впевнений, що зростання ціни на Інтернет буде активнішим, ніж минулого року. Провайдери сподіваються, що гривня зміцниться, адже інакше це спричинить нову хвилю актуалізації цін.

«Подорожчання Інтернету неминуче. І це не примха провайдерів. Це необхідність, — вважають у ТРК «ЕВЕРЕСТ» у місті Вінниці, — Адже компанії, що дбають про якість послуг витрачатимуть більше на модернізацію мереж та обслуговування обладнання. Крім того, є ще ряд супутніх витрат, які постійно зростають: на енергоносії, оренду приміщень, зарплату працівникам».

Ще у березні планове подорожчання тарифних планів Інтернету з 1 квітня 2020 року відомий український провайдер «Ланет» також пояснив збільшенням витрат на обладнання та матеріали, які необхідні для стабільної роботи мережі та її модернізації, покращення якості послуг.

Скільки повинен коштувати Інтернет?

Всі учасники ринку телекомунікаційних технологій та експерти одностайні: подорожчання плати за доступ до мережі Інтернет на швидкості до 100 Мбіт/с неминуче. Адже сьогодні найбільш виправдана та економічно обґрунтована абонплата за місяць користування Інтернетом — сума в еквіваленті від 10 доларів США. Лише у такому випадку провайдери зможуть дозволити собі встановлювати потужне обладнання для забезпечення якісних послуг, покращувати сервіс та наймати кваліфікованих спеціалістів.

Періодичні незначні підвищення абонплати не здатні повністю покрити фактичні витрати провайдера, адже не встигають за темпами зростання цін на енергоносії, комунальні послуги, оренду та утримання офісних приміщень тощо.

Варто зауважити, що значна частина суми, яку абоненти перераховують провайдеру, витрачається на оплату права користування магістралями крупних провайдерів-постачальників Інтернету, і розраховується вона в іноземній валюті. Витрати на побудову та обслуговування оптоволоконних мереж, придбання обладнання для покращення сигналу та потужні комутаційні пристрої стабільно ростуть, адже також залежать від коливання курсу гривні. І, якщо деякі оператори дозволяють собі економити на обладнанні, технологіях і сервісі, особливо не переймаючись якістю своїх послуг, то провідні провайдери Інтернету не можуть ризикувати репутацією та відмовитися від розвитку і модернізації.

Звичайно, абонплата за доступ до Інтернету не стрибне відразу до позначки 260-270 грн на місяць. Це буде поступовий, але однозначно стабільний і невідворотний процес. Тому варто розуміти, що за доступ до інтернет-мережі доведеться сплачувати більше.

Источник

Новости Украины | Последние новости Украины