Чому Росія стала частіше атакувати Україну балістичними ракетами і чому їх складніше збивати

Чому Росія стала частіше атакувати Україну балістичними ракетами і чому їх складніше збивати

Фото: ДСНС Києва

З початку квітня країна-агресор трохи змінила тактику обстрілів українських міст та об’єктів інфраструктури. Тепер поряд зі вже «звичними» «шахедами» Росія стала частіше використовувати крилаті та балістичні ракети. Балістику ж особливо важко знешкодити українським системам протиракетної оборони.

Використання балістики виходить дешевше і ефективніше

Статистика останніх днів свідчить, що, в порівнянні з минулими кількома місяцями, ворог став більше використовувати в атаках на нашу країну балістичні ракети.

4 квітня Росія завдала ракетного удару по Кривому Рогу — загинули 19 людей, з них — дев’ятеро дітей.

5 квітня Росія задіяла 10 корейських балістичних ракет KN-23 для атаки по Києву.

«Ворог з початку 2025 року, якщо брати ракети, наростив відсоток саме балістики: крилатих ракет стає менше, а балістичних — більше», — пояснив начальник управління комунікацій командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Чому росіяни стали частіше використовувати балістику

Військовий експерт Олександр Коваленко каже, що агресор став частіше застосувати балістичні ракети з декількох причин.

– По-перше, щоб запустити крилату ракету з моря чи повітря, потрібно виводити на стартові позиції її носіїв — корабель, підводний човен чи літак. А це надто дорого. З наземної установки, яка сконструйована на базі автомобіля, запустити балістичний «Іскандер М» набагато дешевше. По-друге, балістику важко збивати нашим ПРО. Крім того, що для них краще: запускати 10 крилатих ракет, які ми здебільшого збиваємо, чи декілька балістичних, які набагато важче збити? Тому вони надають перевагу балістиці. Крім того, балістику можуть збивати лише системи Patriot чи SAMP-T, які є далеко не в усіх наших містах, — пояснює експерт.

І тут не варто говорити про те, що Росія використовує корейські KN-23, тому що у неї не вистачає власного озброєння. Це, на жаль, не так. Експерти кажуть, якщо говорити про балістичні й крилаті ракети всіх найменувань, то РФ виробляє до 100 одиниць на місяць. При тому ще залишається в резерві певна кількість ракет, які були на початок повномасштабної війни. Кількість лише російських ракет, перероблених в умовно балістичні з комплексів ЗРК С-300/400, оцінюється від 3000 до 5000 одиниць. Плюс до цього Північна Корея передала чи може ще передати Росії до пів тисячі своїх ракет.

Чому балістику важко збивати

Сили ПРО у ніч на 6 квітня збили 53 повітряні цілі – 13 ракет та 40 БпЛА. Зокрема, збито 6 крилатих ракет Х-101/Х-55СМ; 6 крилатих ракет «Калібр», 1 балістичну ракету «Іскандер-М».

«На жаль, з балістичних ракет, яких було шість, вдалося знищити лише одну. Решта — є, на жаль, влучання. Київщина», — повідомив начальник управління комунікацій командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Виходить, наша протиракетна оборона знешкодила лише половину запущених ракет. Чому так сталося?

По-перше, це тип ракети, яка летить по балістичній траєкторії, тобто певний час свого польоту вона знаходиться поза щільними шарами атмосфери та оминає радари ПРО. Тому вона є однією з найбільш складних цілей для систем ПРО. Такий вид ракет випускається з наземної установки, летить по дузі та опускається на свою ціль на великій швидкості.

Умовно траєкторію польоту балістичної ракети поділяють на три ділянки: розгін, поки ракета піднімається, політ у розріджених шарах атмосфери, коли ракета має найбільшу швидкість, швидке гальмування й ураження цілі. Тому відстань від запуску невелика. Тому для того, щоб збити балістичну ракету, необхідно мати комплекси, що можуть теж дуже швидко та надзвичайно точно уразити повітряну ціль.

Наші сили ПРО здебільшого намагаються зафіксувати саме пуск ракети, щоб її знешкодити. Це може бути ефективно у разі необхідності нейтралізувати саме балістичну ракету, оскільки знищити її найпростіше саме на першому етапі розгону.

Крім того, є ще причини, які ускладнюють знешкодження балістичних ракет — Росія постійно модернізує свої засоби нападу. «Ми бачимо, що «шахед» з початку свого застосування вже змінився не лише зовнішньо, але й отримав низку модифікацій щодо наведення, супутникової навігації тощо. Так само ворог модернізує і балістику. Ми бачимо, що після появи у нас систем Patriot з’явилися гарні результати — збиття «Кинджалів», «Іскандерів». Зараз це робити складніше, адже ворог модернізує також балістичні ракети», — пояснює Юрій Ігнат.

Чому Росія стала частіше атакувати Україну балістичними ракетами і чому їх складніше збивати

Чому Росія стала частіше атакувати Україну балістичними ракетами і чому їх складніше збивати

Для атаки по Київу 5 квітня Росія застосувала 10 корейських балістичних ракет KN-23. Фото: militarnyi.com

Які у ворога є ракети

У росіян з балістичних ракет є С-300, С-400, «Іскандер М», «Синева», «Ярс», «Булава», «Сармат», «Тополя М», «Рубіж» та інші. Поразка найважливіших цілей на українському театрі бойових дій і в тилу відбувається саме балістичними ракетами – найчастіше застосовується «Іскандер-М». Це потужні ракети довжиною 7,2 м із бойовою частиною майже 500 кг, що летять на фінальній стадії зі швидкістю 2100 м/с.

Тобто свою максимальну дальність (400-500 км) «Іскандер» може подолати за 5-6 хвилин. Враховуючи, що росіяни запускають його з набагато ближчих відстаней, то час підльоту ще менший.

Чим можна збивати балістику

Американський ракетний комплекс Patriot здатен працювати по аеродинамічних цілях (літаки, крилаті ракети) в радіусі до 150 км та по балістичних ракетах — але лише в радіусі кількох десятків кілометрів. «Захистити великі території від «балістики» неможливо, зважаючи на те, що систем Patriot у нас не так багато», — пояснює Юрій Ігнат. Також цей тип ракет можна знешкоджувати італо-французьким комплексом SAMP-T.

Обмежені можливості для боротьби з балістичними ракетами мають комплекси С-300, Бук-М1, NASAMS, IRIS-T і HAWK. Але щоб ними перехопити таку ціль, потрібно випустити три протиракети. Ураження цілі відбувається за принципом «кінетичного перехоплення» (hit-to-kill). Тобто протиракета потрапляє точно в ціль, а не вибухає поруч. Тому боєголовки в неї нема, вона не потрібна. Протиракета просто збиває балістичну ракету, а не підриває її.

Ще краще — спеціально створені комплекси протиракетної оборони, такі як американські THAAD чи ізраїльські Hetz, але в Україі їх немає.

Звідки обстрілюють

Російські окупанти завдавали комбінований удар по Україні ракетами повітряного, наземного, морського базування та ударними БпЛА.

За відстанню застосування балістичні ракети поділяються на стратегічні та тактичні. Приблизний поділ ракет за дальністю польоту: тактична балістична ракета (менше 300 км) та балістична ракета малої дальності (500-1000 км). Балістичні тактичні ракети можуть запускатися з різноманітних пускових установок: мобільних — на базі колісного або гусеничного шасі, літаків, кораблів і підводних човнів. А це означає, що Росія може обстрілювати Україну з будь-якої своєї прикордонної області — Курської, Брянської чи Білгородської, що вона найчастіше і робить, та з Чорного, Азовського і Каспійського морів.

Джерело

Новости Украины | Последние новости Украины