За інформацією: Суспільне Вінниця.
Зліва направо: «Вишнева садиба», ландшафтний парк і Морозівський розріз. Колаж: Суспільне Кропивницький
У Приютівській селищній громаді Олександрійського району Кіровоградської області діє туристичний маршрут "Паляниця єднання". Це інтерактивний гастротур. Під час маршруту презентують страви національностей, які тут живуть. Про це розповіла методистка з розвитку туристичної дільності Приютівської громади Валентина Портна. Також туристи грають на народних музичних інструментах, відвідують ландшафтний парк "Приютівська набережна" і Морозівський розріз.
Маршрут охоплює селище Приютівку й два села – Протопопівку й Войнівку. У Протопопівці відвідують музей-світлицю "Вишнева садиба".
"Це українська світлиця з предметами побуту. Там ми презентуємо вареники, картоплю по-селянськи, млинці з м’ясом, паляницю з вишнями. Також можна поспівати й пограти на інструментах – тріскачках, ложках, рубелі, бубоні", – каже Валентина Портна.
«Вишнева садиба» в селі Протопопівка. Фото: Суспільне Кропивницький
У «Вишневій садибі» є предмети, притаманні класичній українській хаті. Фото: Валентина Портна
У «Вишневій садибі» в Протопопівці готують українські національні страви. Фото: Валентина Портна
Картопля по-селянському і вареники. Фото: Валентина Портна
Туристи у «Вишневій садибі». Фото: Валентина Портна
Також їдуть у селище Приютівка подивитися на ландшафтний парк "Приютівська набережна". Тут є різні квіти й дерева, доріжки, ліхтарі, лавки, альтанки зі столиками, два причали й вихід до пляжу.
Парк у Приютівці. Фото: Приютівська громада
Ландшафтний парк у селі Приютівка. Фото: Приютівська громада
Ландшафтний парк «Приютівська набережна». Фото: Приютівська громада
"На території громади свого часу була велика діаспора корейців. У парку корейські господарі презентують корейську національну страву – пігодіПігоді готують з дріжджового тіста на пару. Для начинки беруть м'ясний фарш і капусту . Це паровий пиріжок. Також завжди є овочі й обов’язково корейський соєвий соус".
Наступна зупинка – у селі Войнівка. Для цього завдяки поромній переправі перетинають річку Інгулець.
Поромна переправа через Інгулець. Фото: Валентина Портна
"На березі розташована садиба виноградаря "Родзинка". Там дегустують вино й, коли настає сезон, різні сорти винограду, – говорить Валентина Портна. – Також інколи до маршруту входять відвідини українсько-німецького підприємства "Неємія" в селі Протопопівка. Ахім та Габріела Дьобріх понад 20 років живуть в Україні. Вони вирощують різні культури й тримають ферму. У них є хліб, різна випічка, макарони й молочна продукція".
Ліворуч – Валентина Портна, праворуч – школярі в приютівському парку. Фото: Валентина Портна
Туристи в садибі «Родзинка». Фото: Валентина Портна
Екскурсія на підприємство «Неємія». Фото: Валентина Портна
Завершується маршрут візитом до Морозівського розрізу. Там колись видобували буре вугілля. Тепер він затоплений і через свої краєвиди використовується як туристичний об’єкт. Також до маршруту незабаром можуть включити Костянтинівський розріз: туди зручніше добиратися.
Морозівський розріз. Фото: Депарамент культури і туризму Кіровоградської ОВА
Розробляла тур Валентина Портна. Вона домовлялася з власниками приватних садиб про цей проєкт і нині лишається його організаторкою.
"Зараз маршрут дуже активізувався. Через війну люди не мають можливості далеко поїхати. Поки відпали південні території, узбережжя моря, де люди зазвичай відпочивали. Ще одна причина, чому приїздять до нас, – людям потрібен релакс, затишок і українські традиції. Також усі відвідувачі кажуть, що їм дуже подобається саме інтерактивність – залучення в дійство. Вони куштують страви, грають на інструментах, торкаються всього цього. Надалі ми також хочемо підготувати садибу для дегустації болгарських страв", – розповідає Валентина Портна.
Учасники туру «Паляниця єднання» грають на народних музичних інструментах у «Вишневій садибі» в Протопопівці. Фото: Валентина Портна
За словами Валентини Портної, маршрут зазвичай триває трохи більше, ніж півдня.
"Щотижня приїздять від двох до чотирьох груп. Найчастіше в суботу, інколи п’ятницю й неділю. Переважно це старшокласники й колективи підприємств і організацій з Кропивницького та інших міст. Найкраще, коли це група від 10 до 20 людей. Якщо більше, то ми на деяких локаціях їх розділяємо. Маршрут платний, бо туди входять візити на приватні садиби, і в кожній проходить якась дегустація. Ціна маршруту – 350 гривень".
Мобільний Валентини Портної – 098 911 23 78.