За інформацією: Суспільне Вінниця.
Виставка «Символ твоєї свободи» в обласному краєзнавчому музеї у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький
У Кропивницькому презентують виставку до 100-річчя державного герба "Символ твоєї свободи". Зібрали інформацію про тризуб, історію появи та розвитку національного символу українців, розповів Суспільному директор обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко.
Історію появи і розвитку тризуба розповідають на 16 стендах, які розмістили в обласному краєзнавчому музеї. Виставку презентували до Дня української державності, одним з символів якої є герб. Інформацію підготував Український інститут національної пам'яті, розповів керівник музею.
"Виставка, присвячена історії еволюції напевне. За різні роки, як він еволюціонував, як дослідники, художники, його зображували, звідки його коріння".
Виставка в краєзнавчому музеї до Дня державності. Фото: Суспільне Кропивницький
Каже, державний герб має походження з Київської Русі.
"У IX-X столітті одна з найбільших країн того часу, створена складним процесом. Прийшли вихідці зі скандинавських країн, скандинавська династія, яка мала назву Русь, нічого не має спільного з Росією, утворили країну, яку назвали Русь. Це велика країна від Балтійського моря простягалась майже до Чорного, населялась різними племенами. Але територія України майже вся входила, і найголовніше, що центром цієї держави було місто Київ".
Історію появи і розвитку тризуба розповідають на 16 стендах, які розмістили в краєзнавчому музеї. Фото: Суспільне Кропивницький
Говорить, будь-який народ, легітимізуючи свою державу, завжди шукає коріння своєї держави. Українці – не виняток. "Ми шукаємо своє коріння найдавніше – це Київська Русь. Потім українське козацтво, потім перебування України у складі великого князівства литовського, і Речі Посполитої. Далі українська революція, XX століття й у 1991 році відновлення незалежності".
Національно-патріотичний напрямок є основою роботи музею, говорить Борис Шевченко. Під час повномасштабної війни – це стало більш актуальним. Суспільство почало цікавитись історичним минулим країни і тієї території, де вони мешкають.
"Українці, хоча тривалий час і перебували в різних державних утвореннях, але все ж таки ідея державності ніколи в них не зникала. А вона дуже важлива. Тому що, якщо ми, наприклад говоримо про перебування України у складі російської імперії, то ми знаємо, що це русифікація, це заборона української мови, української культури".
Борис Шевченко вважає, лише маючи власну незалежну країну, можна розвивати свою культуру, зберігати традиції, пропагувати українську мову, мистецтво, музику. В цьому полягає цінність української держави. "Зараз ми відстоюємо нашу українську державність з нашим, по суті одвічним ворогом – нині російською федерацією".
Переглянути виставку безкоштовно можна протягом місяця.