Фото: З відкритих джерел
Закон про нові штрафи за ухилення від правил військового обліку направлено президенту на підпис. Він набуде чинності з дня, наступного за днем опублікування. Це може збігтися з 18 травня, коли запрацює новий закон про мобілізацію. Нагадаємо, що насамперед він зобов’язує чоловіків військовозобов’язаного віку оновити свої дані в ТЦК та СП протягом 60 календарних днів. Ухилянтам від цієї вимоги загрожує адміністративне стягнення.
Все, що треба знати про штрафи, в традиційних запитаннях і відповідях сайту Коротко про.
- 1. За що можуть оштрафувати громадян військовозобов’язаного віку?
- 2. Які суми штрафів були?
- 3. Які нові розміри стягнень?
- 4. Хто ухвалює рішення і як штрафують?
- 5. Як швидко треба сплатити і що буде, коли не платити?
- 6. Скільки разів можуть виписувати штраф?
- 7. Чи можна оскаржити штраф?
- 8. Чи можна оскаржити вручення повістки?
- 9. За що передбачені штрафи для посадовців?
- 10. Чи можуть накласти другий штраф, коли перший оскаржується?
1. За що можуть оштрафувати громадян військовозобов’язаного віку?
У Кодексі України про адміністративні правопорушення є три статті, пов’язані з обов’язками, які покладаються на призовників, військовозобов’язаних та резервістів:
Ст. 210 – Порушення правил військового обліку. Зазвичай вона застосовується до тих, хто вперше не з’явився за повісткою до військкомату. Після 16 липня (завершення терміну для оновлення військово-облікових даних) може бути застосована до тих, хто не оновив інформацію про себе в ТЦК та СП, через електронний кабінет військовозобов’язаного або в ЦНАП. Ст. 210-1 – Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Такий протокол можуть скласти за непостановку на військовий облік, за повторне порушення правил військового обліку, за не’явку за викликом на військово-лікарську комісію. Після 16 червня цю статтю також зможуть застосовати до тих, хто не прийшов за викликом для оновлення даних. Під таку категорію порушень підпадають також керівники підприємств, організацій, установ і відповідальні за мобілізацію особи. Ст. 211 — Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності. Не застосовується, якщо громадянин наведе докази, що військовий квиток був зіпсований унаслідок стихійного лиха або викрадений.
2. Які суми штрафів були?
У особливий період, тобто поки триває війна, стара редакція передбачала:
ст. 210 КУпАП
для громадян – від 850 до 1700 грн;
ст. 210-1 КУпАП
для громадян за перше порушення — від 1700 до 3400 грн, за друге порушення — від 3400 грн до 5100 грн, для посадових осіб – від 3400 грн до 5100 грн;
ст. 211
для громадян — від 510 до 850 грн за перше порушення, за друге — від 850 до 1700 грн.
3. Які нові розміри стягнень?
У особливий період з набуттям чинності закону 3562-IX за статтями 210 та 210-1 діють однакові стягнення:
для громадян — 17 000 – 25 500 грн, для посадових осіб — 34 000 – 51 000 грн.
До статті 211-ї КУпАП зміни не вносилися.
4. Хто ухвалює рішення і як штрафують?
За статтями 210, 210-1 та 211 КУпАП право розглядати адміністративні справи та виписувати штрафи надається територіальним центрам комплектації та соціальної підтримки. Варто звернути увагу, що новий закон не тільки суттєво підвищує розміри стягнень, а й вносить зміни у процедуру їх накладання.
— За старими правилами притягнути порушника до відповідальності можна було тільки в тому разі, якщо він особисто знаходиться у ТЦК та СП, — каже адвокат Зорян Павлів. – Там складають протокол, дають особі на ознайомлення і вручають копію. Якщо порушник не з’являється до ТЦК, його треба оголошувати в розшук і чекати, поки доставить поліція. Якщо ж поліція не може знайти та доставити, то і штрафу не буде.
Новий закон дозволяє не складати протокол під час особливого періоду, якщо особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик. Щоправда, є умова: в ТЦК та СП має знаходитися документ, що підтверджує отримання виклику. З 18 травня таким підтвердженням може бути поштова відмітка про неможливість вручення рекомендованого листа від ТЦК та СП.
— Тобто штрафи накладатимуться заочно, — підкреслює Зорян Павлів. – Я думаю, що така практика буде досить поширеною.
Рекомендований лист можна надсилати як за місцем проживання, так і за місцем роботи.
5. Як швидко треба сплатити і що буде, коли не платити?
Стосовно штрафів від ТЦК та СП процедура така сама, як і усіх адміністративних. Заплатити треба протягом 15 днів.
У разі несплати штрафу ТЦК виносить постанову про адміністративне стягнення і надсилає її до відділу державної виконавчої служби. Особа вноситься до Єдиного реєстру боржників, її банківські рахунки блокуються, обмежуються операції з майном, унеможливлюється виїзд за кордон, навіть коли військовозобов’язаний входить у групу дозволів.
6. Скільки разів можуть виписувати штраф?
Законодавчо кількість адміністративних стягнень не обмежена. Але зрозуміло, що вічно на штрафах нікого не тримають.
— Припустимо, людина добровільно не оновила свої дані і не з’явилася за викликом. Вперше її оштрафують за новим законом на 17 000 гривень, вдруге – на 25 500 гривень. А за третім разом можуть притягти до кримінальної відповідальності за ст. 337 КК України – Ухилення від військового обліку або навчальних зборів, — каже Зорян Павлів. – Це штраф від 5100 до 8500 гривень або виправні роботи (відрахування із заробітку) протягом року. За новим законом ця стаття не зазнала змін.
Нез’явлення за трьома повістками навіть за умови сплати штрафу може загрожувати ст. 336 КК України — Ухилення від призову під час мобілізації. Це позбавлення волі від 3 до 5 років.
— Штраф не є відкупом, це санкція. Вона не звільняє від виконання військового обов’язку, — підкреслює адвокат.
7. Чи можна оскаржити штраф?
Постанову про штраф можна оскаржити в суді протягом 10 днів. Але є багато випадків, коли людина дізнається про стягнення, коли справа вже у виконавчій службі.
— У ТЦК та СП припускаються порушень – складають протокол без присутності особи, не надають їй копію постанови або навіть не вручають повістки, підробляючи підписи. Все це є підставами для позитивного рішення суду. Якщо термін оскарження сплив не з вашої вини, до позовної заяви треба подати заяву про поновлення строку, — каже адвокат Роман Стернов. – Але перед тим краще звернутися за порадою до юриста, бо у кожному випадку можуть бути свої нюанси, на яких треба загострити увагу.
Водночас, на думку консультанта, штрафи, які накладатимуться заочно, оскаржувати буде важче.
— Уявімо ситуацію, коли ТЦК та СП направив рекомендованого листа з викликом на адресу, де військовозобов’язаний вже не проживає. Він зможе подати скаргу до суду, але тим самим визнає, що не повідомив терцентр про зміну місця проживання, тобто скоїв порушення правил військового обліку. Однак будуть і випадки, коли заочні штрафи накладатимуть під час перебування людини в лікарні, у відрядженні. Можуть взагалі не надсилати листа, як зараз не надсилають повісток. Все це підлягає оскарженню.
8. Чи можна оскаржити вручення повістки?
На початку великої війни такі спроби були. Один позов після двох відмов навіть дійшов до Верховного суду. 8 вересня 2022 року ВС виніс постанову, у якій назвав це спором, який не підлягає судовому розгляду.
У роз’ясненні до справи йдеться про те, що повістка є лише засобом оповіщення військовозобов’язаної особи для її прибуття до територіального центру комплектування та не має обов’язкового наслідку укладення контракту для проходження військової служби. Обов’язок з’явитися за викликом до ТЦК встановлений не повісткою, а Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу”.
9. За що передбачені штрафи для посадовців?
Порядок організації та ведення військового обліку, який був затверджений постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року, зобов’язує керівників підприємств, організацій всіх форм власності вести військовий облік призовників, призначати за це відповідальних осіб і забезпечувати вимоги ТЦК та СП. Оштрафувати можуть як керівника, так і відповідальну особу за:
неведення військового обліку, приховування реальної кількості осіб військовозобов’язаного віку, оформлення на роботу чоловіків без військово-облікових документів, недопуск представників ТЦК та СП на територію підприємства чи установи, неоповіщення працівника про виклик до терцентру.
В той же час ТЦК та СП не завжди правомірно виписують штрафи. Нещодавно постанову про стягнення успішно оскаржила головний спеціаліст з питань персоналу у Держслужбі статистики. На виконання розпорядження ТЦК вона видала наказ «Про оповіщення військовозобов`язаного» щодо одного з працівників і довела йому під підпис. Однак в призначений час чоловік до терцентру не прийшов. У ТЦК це розцінили як незабезпечення прибуття, пише sud.ua.
Суд дослідив, що подія сталася до того, як жінка зайняла відповідальну посаду. Крім того, взяв до уваги, що в чинному законодавстві відсутні правові норми, які б надавали посадовим особам право на здійснення адміністративного затримання та силового приводу громадян до ТЦК.
10. Чи можуть накласти другий штраф, коли перший оскаржується?
Через завантаження судів оскарження постанов про штрафи може тривати більше року. Коли рішення першої не задовольнить, є ще апеляційна та касаційна інстанції. Логічно припустити, що за цей час особа, яка намагається довести порушення щодо неї закону, може отримати і другу, і третю повістку.
— Судова тяганина – це не підстава для відстрочки від мобілізації. Якщо військовозобов’язаний не виконає вимогу, на нього може бути накладений новий штраф, — каже юрист Зорян Павлів.