Про новий майбутній експонат розповідають у Житомирському обласному краєзнавчому музеї.
«»Лампа слідчого»
Ось така настільна лампа незабаром поповнить фонди #краєзнавчого музею.
Здавалося б, звичайна лампа, а ось і ні. Вона виготовлена з карболіту – першої пластмаси, що випускалася на території Російської імперії.
У 1872 р. німецький хімік А. Беєр встановив, що з фенолу та формальдегіду під дією соляної кислоти утворюється полімер. Відтоді вчені з усього світу працювали над розробкою промислових методів його отримання, зокрема хіміки Г. Петров, В. Лісєв та К. Тарасов у лабораторії шовкопрядної фабрики неподалік м. Орєхово-Зуєво у 1913-1914 рр. Їх полімери були запатентовані під назвою «карболіт» (застаріла назва фенолу – карболова кислота). У 1916 р. в Орєхово-Зуєво було створено перший завод пластичних мас з однойменною назвою, який за радянських часів націоналізували. Підприємство випускало різноманітні вироби – від високовольтних ізоляторів до вимикачів, телефонних слухавок і настільних ламп. Завод існує і нині.
Заповзятливі продавці старожитностей пропонують поціновувачам цей предмет радянського побуту під «резонансними» назвами – «лампа слідчого», «лампа НКВС», «лампа Сталіна» — мовляв, це був улюблений інструмент тортур, адже рухомий абажур дозволяв чекістам направляти світло в обличчя жертв. Хоча, насправді, це був предмет широкого вжитку – не одне покоління старанно виводило рядки у зошитах чи задумливо перегортало сторінки книжок під м’яким жовтим світлом», — йдеться в повідомленні.