Генератори, СЕС та планування дня: як енергетичні експерти переживають блекаут

Генератори, СЕС та планування дня: як енергетичні експерти переживають блекаут

Фото: ek.ua (ілюстративне)

Редакція Коротко про вирішила поставити дуже практичне питання популярним експертам, які час від часу коментують проблеми енергетики та економіки: як особисто вони живуть в умовах блекаутів ?

Головне – генератор та запас палива

Енергетичний експерт Юрій Корольчук вважає, що буде не зовсім релевантним прикладом, оскільки мешкає у приватному будинку. Проте погодився розповісти Коротко про, як підготувався до життя з відключеннями електрики.

— У мене є генератор, але зараз, коли відключення почастішали, вмикаємо його, коли точно необхідно. Якщо можна почекати – чекаємо, бензин шкода, – каже експерт. — У мене є запас води у баку на 200 літрів. Це потрібно, оскільки, коли немає світла, насос на воду не працює. Для інтернету є маленький акумулятор, вистачає приблизно на 8-10 годин. Є всяких ліхтариків штук вісім, хороших. Ось так і живемо. Ще я маю чавунну піч-камін, на якій можна готувати їжу, але це вже зовсім на «чорний день» без світла.

До запасів економіста Владислава Банкова входять генератор 2,5 кВт та 110-амперний 12-вольтовий акумулятор із кіловатним інвертором.

— Особливої ​​можливості докупити більш оптимальний комплект обладнання немає, оскільки ціни через ажіотаж просто злетіли, — розповідає економіст. – Сподіваюся, що здоровий глузд все ж таки переможе, і мито та податки на обладнання, необхідне для децентралізованої генерації, все ж таки скасують.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко погоджується: найголовніше на сьогодні – мати хороший генератор і запас палива. Сьогодні вже багато хто купив генератори, їх вибір просто величезний.

– Генератор я поставив ще 2007 року, коли тільки будував будинок, – розповідає експерт. – Він у мене настільки потужний, що я міг би і сусідам продавати електроенергію. Але їм не треба – у них також усе є. Коли немає світла, у моєму будинку все працює без проблем, включаючи електродуховку. Також є стабілізатори, щоб не стрибала напруга, автоматична газова колонка і додатковий акумулятор, тому колонка працює і без електрики.

Експерт з енергоефективності Ігор Черкашин каже, що ще 2014 року зрозумів: треба прагнути максимальної автономності.

— У 2015 році ми переїхали, і на новому місці з’явилася можливість встановити гібридну СЕС (гібридна сонячна електростанція – комбінація мережної та автономної сонячних електростанцій. – Авт.). Так і живемо. У зимовий період ще резервний генератор допомагає, – розповів експерт у розмові з Коротко про.

Генератори, СЕС та планування дня: як енергетичні експерти переживають блекаут

Генератори, СЕС та планування дня: як енергетичні експерти переживають блекаут

У приватному будинку можна встановити гібридну сонячну електростанцію. Фото: ecoenergie.com.ua (ілюстративне)

«Не дуже зручно, але жити можна»

«І знову 6 годин без світла, – написав 24 червня директор програми «Економіка» Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін на своїй сторінці у фейсбуці. — З маленькою дитиною на 20-му поверсі особливо відчувається. Але пристосовуємось».

Способи «пристосування» експерт перерахував за пунктами та закликав підписників ділитися, хто як підготувався до блекаутів.

Вдома з’явився інвертор із акумулятором на 2 кВт. Стерилізатор, чайник, фен, праска працюють нормально. Свічки залишились ще з минулого року. Потреби немає. Є туристична піч на газі. Але ще не скористалися. З’явився набір сухих супів, які достатньо залити окропом. Але теж поки що лежать без потреби. З’явилося безліч світильників на акумуляторах. Світла дають достатньо. З’явилося джерело безперебійного живлення на роутері. Але через 3 години відключення світла вмирав комутатор у провайдера. Провайдеру довелося провести оптиковолокно. Інтернет є тепер за тривалих відключень світла! Бойлер тримає гарячу воду досить довго, точно понад 6 годин. Жити можна. Дякуємо сусідам та керуючій компанії. На один із ліфтів минулого року поставили генератор. 20-й поверх не є проблемою. Завдяки іншому генератору взимку працює котельня, є тепло. Із насосами є і вода.

«Хоча не дуже зручно, але жити можна, впораємося, – підсумував експерт. — У деяких друзів набір ще більший: на балконі поставили генератор, ставлять собі старлінки для зв’язку, у тому числі на авто, а хтось живе за містом, ставлять сонячні батареї».

Коворкінг, торгові центри та розпорядок дня

Звичайно, у багатоповерховому будинку відключення світла є набагато більшою проблемою, ніж у приватному. Але, каже Олександр Охріменко, жителі багатоповерхівок знайшли вихід у тому, щоб ходити працювати у коворкінг чи навіть просто до найближчого торгового центру. Та й у неробочий час влітку відключення світла не так критично – можна і погуляти довше. Взимку буде важче: довго не погуляєш, ще й опалення в будинку може не бути.

Голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко каже, що сьогодні його основна стратегія – чітко планувати свій день, зважаючи на графіки відключення світла.

— Зараз графіки більш-менш дотримуються, хоч і з поправками на 5-10 хвилин, — зазначив Олег Попенко у розмові з Коротко про. — Якщо я знаю, що електрики не буде з 8:00, то встаю раніше, щоб встигнути зробити всі ранкові справи та поснідати. Відключення в середині дня мене турбують менше, бо я чи на роботі, чи на зустрічах. Увечері – знов-таки планування. Якщо електрики не буде, наприклад, у період з восьмої до десятої вечора, планую прогулянку. Я живу в багатоквартирному будинку, тож генератор не купував. Думаю купити зарядну станцію, але поки що це лише плани. У мене немає необхідності постійно бути з електрикою і на зв’язку, тому поки що мій вибір – просто планувати свій день.

 

Джерело

Новости Украины | Последние новости Украины