Харків без культури. У місті заборонили роботу майже всіх театрів та концертних майданчиків

Харківські актори більше не можуть виступати у власних театральних приміщеннях.

Культурне життя міста стає на паузу, ледве розпочавшись після 24 лютого 2022 року. Більшість вистав та концертів у Харкові скасовують. Рада оборони Харківської області заборонила проводити культурні заходи у всіх місцях, окрім трьох: ЄрміловЦентру, малої зали ХНАТОБу та метрополітену.

Рішення ухвалили ще 28 березня, але в силу наказ вступив лише 18 квітня. І перекинув усе культурне життя міста з ніг на голову: концерти то скасовували, то знову дозволяли, вистави переносили на інші сцени та інші дати. Обурені митці збираються скаржитись президенту.

Культурний хаос

Департамент культури та туризму Харківської обласної військової адміністрації на виконання рішення Ради оборони з 18 квітня заборонив усі культурні заходи в місті. Є виняток: приміщення Театрально-концертного центру, що знаходиться в Малому залі Оперного театру та приміщення «ЄрміловЦентру» у підвалі університету імені Каразіна, а також метрополітен.   

Можна проводити культурні заходи на відкритому просторі, але вони обмежені за кількістю учасників — не більше 50 чоловік. Це не стосується поховальних ритуалів та заходів, пов’язаних з вшануванням загиблих у війні. 

«Крім визначеного списку, заходи можна проводити у місцях, які відповідають нормам ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Зокрема, зовнішні огороджувальні конструкції повинні витримувати навантаження від вибуху та вибухової хвилі згідно з одним із чотирьох класів захисних споруд», — йдеться у рішенні Ради оборони.

Текст рішення

Нововведення спричинило певний хаос у культурному житті Харкова. Працівникам закладів культури не роз’яснили, чи відповідають їхні укриття нормам ДБН, чи ні, тому деякі заходи скасували — про всяк випадок. Наприклад, 19 квітня Харківський художній музей зачинився, а вже наступного дня знову відчинився для відвідувачів.

«Виставка творів В.І.Ковтуна «Там, де ми є» в Харківському художньому музеї відновлена! Після тимчасового закриття ми знову відкриваємо двері музею для вас, але з деякими обмеженнями», — повідомили на сторінці музею у Facebook.

Відомий фестиваль класичної музики Kharkiv Music Fest відкрився у приміщенні Оперного театру 13 квітня. З міркувань безпеки і музиканти, і глядачі сиділи просто на сцені. Організатори фестивалю поки що не розуміють, чи зможуть вони і далі влаштовувати такі заходи.

«Ми чекаємо на роз’яснення. Нам учора дозволили провести концерт, який спочатку скасували. Не розумію, як ми в такому форматі можемо працювати, коли нам спочатку кажуть — скасовуйте, потім — проводьте. Для того, щоб ми могли якось планувати свою роботу, ми повинні розуміти правила, думаю, в понеділок вони вже будуть», — прокоментувала ситуацію UA-NEWS.in.ua виконавча директорка фестивалю Марія Горбонос.

Організатори Kharkiv Music Fest не знають, чи переносити концерти. Фото: Kharkiv Music Fest 

8 квітня Харківська обласна філармонія вперше з початку війни відчинила двері Органного залу. Зараз їх змушені знову зачинити, а запланований на 29 квітня концерт перенести до Театрально-концертного центру — звичайно, вже без органу, бо цей інструмент неможливо винести з приміщення, у якому він встановлений.

«Концерти будуть, але на інших майданчиках, які дозволить держава. Знаєте, як на війні: є наказ командира — його треба виконати. Ми будемо працювати там, де дозволять, шукати нові жанри, нові програми. Будемо готувати малі форми. Як казав Черчіль, тяжкі часи дають нові можливості, тож будемо створювати новий репертуар», — прокоментував ситуацію директор філармонії Юрій Янко.

Концерт «Квітнева фантазія», що був запланований на 29 квітня, пройде 30 квітня у приміщенні ТКЦ. Програма майже та сама, але без органної музики.

«Встромили ножа в спину»

На відміну від фестивалів та філармонії, театри не можуть так легко змінити майданчик. Вистави потребують специфічного театрального простору та декорацій. Тому у театрі імені Шевченка просто скасували всі заплановані спектаклі.

«Шановні глядачі! На виконання наказу Харківської обласної військової адміністрації ми, на жаль, змушені знову тимчасово припинити показ вистав. Для того, щоб поновити роботу театру, ми також маємо дочекатися окремого розпорядження, тож, будь ласка, слідкуйте за актуальною інформацією на сайті та facebook-сторінці театру», — повідомили в театрі.

У театрі ляльок проводили благодійні заходів, зараз це робити неможливо. Фото: Сергій Жадан/Офіційна сторінка

Робити маленькі вистави на кількість глядачів до 50 чоловік «березільці» теж не можуть: мала сцена знаходиться на п’ятому поверсі, тож їм дозволили працювати лише на великій.

«Зараз можна грати лише в ТКЦ, це те місце, що з безпекових питань відповідає всім вимогам. Не всі вистави можна грати в цьому центрі з точки зору художньої якості. Вистава робиться не для того, щоб її просто зіграти, а для того, щоб вона певним чином була сприйнята глядачем», — розповів UA-NEWS.in.ua головний режисер театру Степан Пасічник.

У такому ж становищі опинився і Харківський театр ляльок. Артисти давали вистави в Харкові навіть у квітні минулого року, в метро, але знову повертатися до підземки вони не мають бажання. Завдяки волонтерській допомозі, без жодної підтримки від Департаменту культури та туризму ХОВА, вони обладнали укриття у власному приміщенні на площі Конституції, тож не розуміють, чому їм не дають можливість працювати, у той час, коли відкриття магазину одягу NewYorker (бренд, до речі, не пішов з Росії) збирає натовп у кількасот чоловік у великому ТРЦ у центрі Харкова.

Натовпи в торгівельних центрах Раду оборони не бентежать. Фото: Труха

«Мене дуже бентежить ситуація з театрами в Харкові. У всіх прифронтових містах, і в Миколаєві, і у Запоріжжі, театри працюють, влада якось їм допомагає, а нам лише постійно скорочують фінансування, а зараз просто встромили ножа в спину. Мене вразило зневажливе ставлення до людей: вирішили кулуарно та поставили нас перед фактом. Це повний абсурд на фоні того, що в місті працюють великі магазини. Повертаються актори та інші працівники театру, вони їдуть, щоб працювати, а не для того, щоб сидіти під замком. Ми ризикуємо втратити і трупу, і глядача. Як я поясню мамі з дитиною, які завтра прийдуть дивитися “Казку про трьох поросят”, що я їх не пущу, бо вступив у силу наказ номер три?», — обурюється головна режисерка театру ляльок Оксана Дмітрієва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія завдала збитків культурі України на $2,6 млрд. Третина — на Харківщині

У театрі ляльок, окрім власних вистав, давали благодійні концерти. 28 та 29 березня у приміщенні на площі Конституції проходили зустрічі з читачами та автограф-сесії Сергія Жадана. Всі кошти, отримані з квитків та донатів (близько 80 000 грн.), пішли харківським волонтерам, які забезпечують підрозділи ЗСУ всім необхідним. Зараз такі заходи в Харкові проводити неможливо.

У театрі ляльок планують скаржитися на необдумане рішення обласної адміністрації Міністерству культури України та особисто президенту. 

Джерело

Новости Украины | Последние новости Украины