Українські військові шукають ефективний спосіб захисту від російських керованих авіабомб, якими обстрілюють Харківщину та Запоріжжя. Однак недолік F-16 та обмеженість можливостей систем ППО змушують шукати нові тактики.
Найкращий спосіб боротьби з КАБ — знищення їхніх носіїв, але нині Сили оборони України (СОУ) не придумали дієвого механізму. Системи ППО Patriot і SAMP/T, що вражають літаки Су-34 на відстані понад 100 кілометрів, не встановлюють у прифронтових містах.
Винищувачі F-16 з ракетами "повітря-повітря" AIM-120C/D AMRAAM можуть збивати літаки до скидання КАБ, але поки що про повітряні дуелі відомостей не надходило.
Командир групи інженерного забезпечення 3-ї окремої штурмової бригади Сергій Тищенко впевнений, що дієвим засобом може стати відволікання ворога: необхідно будувати багато несправжніх опорних пунктів і захисних споруд. У загарбників не вистачить бомб, щоб зруйнувати всі споруди і критично важливі об'єкти.
Проте всі перераховані вище варіанти до кінця не вирішать проблему з російськими КАБ, — переконаний провідний науковий співробітник Державного музею авіації України, авіаексперт Валерій Романенко.
За оцінками експерта, Україні дали занадто мало літаків F-16 для повноцінного впливу на ворожі сили. Залишається незрозумілим, які ракети західні партнери надали до них.
"Одна справа, якщо СОУ отримали ракети класу "повітря — повітря" з дальністю ураження цілей до 180 кілометрів. А інша, коли вони летять максимум на 95 кілометрів. Другий тип ефективний тільки в боротьбі з крилатими ракетами всередині України при масованих ударах", — пояснює фахівець Фокусу.
Інша проблема полягає в неможливості перекидання F-16 на оперативні аеродроми. Бо росія швидко вирахує їх, туди полетять "Іскандери", "Калібри" і крилаті ракети.
У бесіді з "Фокусом" Валерій Романенко озвучив кілька шляхів "перспективного захисту" від КАБ. Серед них — удари по військових складах, як минулої ночі, коли під ударом наших опинилися склади з КАБ на військовому аеродромі "Борисоглібськ" у воронезькій області. Звідти росіяни активно бомблять українські території.
Але ефект від поодиноких атак епізодичний: у росіян є до десятка оперативних аеродромів. Якщо один із них виходить із ладу, значить буде більше вильотів з інших, поки пошкоджений ремонтують
Читати також: Доля Дніпра та Запоріжжя: ексречник Генштабу ЗСУ розкрив можливі сценарії атак.