17-річному Олександру Маслову ампутували ногу після обстрілу у березні 2022 року, Дергачі, Харківщина, жовтень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків
- 17-річному Олександру Маслову прогнозували кілька років пересувань на милицях, а він навчився ходити та їздити на велосипеді на протезі менше ніж за рік. У березні 2022 року підліток потрапив під обстріл у Дергачах, йому ампутували ногу, він проходив реабілітацію у Нідерландах і попри пропозицію лишатися закордоном повернувся додому. На батьківщині займається спортом, їздить на велосипеді й встиг вступити до вишу.
- Обстріл Дергачів у березні 2022 року: поранений підліток
- Ампутація ноги та лікування у Нідерландах
- Повернення в Україну: Сашко навчився заново ходити та їздити на велосипеді
17-річному Олександру Маслову прогнозували кілька років пересувань на милицях, а він навчився ходити та їздити на велосипеді на протезі менше ніж за рік. У березні 2022 року підліток потрапив під обстріл у Дергачах, йому ампутували ногу, він проходив реабілітацію у Нідерландах і попри пропозицію лишатися закордоном повернувся додому. На батьківщині займається спортом, їздить на велосипеді й встиг вступити до вишу.
Обстріл Дергачів у березні 2022 року: поранений підліток
На правій нозі Олександра Маслова встановлений протез. 7 березня 2023 року він потрапив під російський обстріл: з рідного села Дубівка, розташованого за 10-15 км від кордону з Росією, разом з братом хотів відвезти продукти знайомій у Дергачі.
"Ми приїхали, брат заносив продукти в дім, а я лишився біля машини, я йшов також в дім, коли стався перший вибух, я побіг назад до машини й під заднє колесо прилетів касетний снаряд. Через секунд 10 я прийшов до тями, глянув на ноги, вони були перекошені я їх вирівняв, а потім прибіг брат і надав мені допомогу", — розповідає Олександр.
"Я відчула серцем, що це сталося. Зранку 7 березня я насмажила оладки, чоловік поніс їх до сестри, вертається й каже: Саша поїхав до Дергачів і в цей момент я почула шалену канонаду, я закричала й сказала: я без сина не виживу. Я дзвонила, але телефон був поза зоною, потім подзвонив племінник й сказав, що Сашу поранили", — згадує мама хлопця Наталія Маслова.
Мати Олександра Наталія Маслова, Дергачі, Харківщина, жовтень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків
Швидка не змогла приїхати одразу через обстріли, говорить Наталія.
"В той день були щільні обстріли, багато людей загинули. Прибіг сусід, він надав допомогу, перетягнув ноги, бо була перебита артерія. На щастя, швидка приїхала, сина відвезли до Харкова в лікарню, а ми з чоловіком намагалися виїхати з села, але були сильні обстріли", — розповідає мама Олександра.
Дістатися до пораненого сина вона змогла наступного дня.
"Ми приїхали до лікарні, піднялися до реанімації, я спитала, який стан мого сина, лікар сказав: він живий. Це було 8 березня, я зайшла в палату до сина, а він мені каже: мам, я вітаю тебе зі святом", — згадує Наталія.
Мати залишилася попросила у лікарів дозволу лишитися, жила у цей час у підвалі медзакладу, виконувала роботу санітарки, коли їх не вистачало, говорить мати Сашка.
Ампутація ноги та лікування у Нідерландах
Лікарі намагалися врятувати ногу тоді 16-річного підлітка впродовж дев'яти днів, але її довелося ампутувати, на іншій нозі був перелом.
"Пам’ятаю, що паніки в нас з братом не було. Наші медики все робили грамотно. Дев'ять днів вони намагалися врятувати мою ногу, але це було неможливо, тож її ампутували, а мене відправили до Нідерландів", — говорить Олександр.
17-річний Олександр Маслов на лікуванні у Нідерландах, 2022 рік. Фото: з архіву родини Маслових
Центр для реабілітації підлітка допомогли знайти хірурги, наприкінці березня Сашка із мамою повезли за кордон.
"Нам лікар у Харкові казав, що єдина проблема, яку ми матимемо — це мова, але коли ми приїхали в Нідерланди, відчиняється авто швидкої допомоги, стоять дві жінки й чоловік і кажуть: раді вітати вас у Нідерландах.І я зрозуміла, що жодної проблеми не буде", — говорить Наталія.
Закордоном хлопцю зробили чотири операції.
"Спочатку я там був на карантині, бо в мене було зараження крові, щодня мені капали антибіотики. А потім вже відправили до реабілітаційного центру, де спочатку укріплювали мою ліву ногу, потім дали пробний протез і лише через пів року мені зробили мій протез, на якому я зараз ходжу", — розповідає Сашко.
17-річному Олександру Маслову встановили протез у Нідерландах. Фото: з архіву родини Маслових
"Ніхто не давав ніяких шансів, що він виживе, але ми про те не знали й добре. Коли наше село Дубівку окупували, чоловік зміг виїхати до нас в Нідерланди, але коли 11 вересня звільнили, чоловік сказав, що вертається додому, ми з сином лишилися, бо тривала реабілітація, Саші мали робити протез", — говорить Наталія.
Повернення в Україну: Сашко навчився заново ходити та їздити на велосипеді
Через пів року лікування Сашку зробили протез, у січні він разом з мамою повернувся в Україну.
За його словами, голландські реабілітологи пояснювали, що перші півтора-два роки він пересуватиметься на милицях, та вже за рік він їх майже не використовує, не сідає й у візок.
"Я сказав батькам, що коли я приїду в Україну, я не буду їздити на візку зовсім. Це стимул — повернулися в Україну й навчитися нормально ходити", — говорить Сашко.
17-річний Олександр Маслов заново навчився ходити та їздити на велосипеді, Дергачі, Харківщина, жовтень 2023 року. Фото: Суспільне Харків
Хлопець навчився не лише ходити заново, але й долати перешкоди на штучному коліні.
"Мені реабілітолог казав, що саме на цьому коліні так робити не можна, але я якось так зробив. Я йому показав, він був в шоку", — говорить Сашко.
Тричі на тиждень він їздить до Харкова у спортзал.
"У мене є план триденний: на біцепси, трицепси, спину та ногу", — говорить хлопець.
Останні три місяці він щодня катається на велосипеді. Вчитися цьому також довелося заново.
"Зараз я до нього звик, не бачу життя без протеза. А спочатку було трохи незвично ходити, коли ти стаєш на ногу, а під собою не відчуваєш нічого. Я можу їздити на велосипеді, це укріплює мою ліву ногу", — зазначає Сашко.
17-річний Олександр Маслов заново навчився ходити та їздити на велосипеді, Дергачі, Харківщина, жовтень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків
Проїздить і повз місцевий будинок культури, де 13 років займався народними танцями.
"Під завалами була наша костюмерна, зараз там висять залишки наших костюмів. Мені сумно дивитися на цю будівлю, бо спогадів з нею дуже багато, й вони всі рухнули в один момент", — каже Сашко.
Олександр проїжджає повз будинок культури, який росіяни зруйнували у травні 2022 року, Дергачі, Харківшина, жовтень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків
Нині родина Маслових орендувала будинок в Дергачах, повернутися до рідної Дубівки поки не можуть — у селі немає світла.
"Як мама, я звісно хвилювалася, але я бачила, як світяться його очі і як йому хочеться повернутися. Ми переймалися, що в нас немає житла та роботи, але все добре, ми знайшли роботу, орендували будинок", — каже мама підлітка.
Олександр цього літа вступив до університету Каразіна й вивчає комп'ютерні науки, наступного року йому мають встановити інший протез.
"У Дергачах мені краще, ніж в Голландії, тут своє повітря, тут мої друзі. Я тут зараз займаюся спортом, вчуся, вступив до вишу. Я не бачив сенсу лишатися в Нідерландах, я хочу вчитися, знайти роботу в Україні й продовжувати жити тут. Я бачу майбутнє в цій країні", — каже Сашко.