«Якби дозволяло здоров’я, пішов би захищати Україну». 99-річний ветеран війни з Кропивницького

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Ветеран Другої світової війни, кропивничанин Павло Кононов. Фото: Суспільне Кропивницький

80 бойових вильотів за два роки військової служби під час Другої світової війну здійснив військовий льотчик Павло Кононов з Кропивницького. Перший день німецько-радянської війни у 1941 році застав 18-річного юнака в Одесі. Там він навчався на пілота. Своїми спогадами чоловік поділився з Суспільним.

За чотири дні до свого сторіччя військовий льотчик Павло Кононов з Кропивницького пригадує 22 червня 1941 року – день початку німецько-радянської війни.

"Початок війни я зустрів в Одесі, навчався в авіаційній школі. Це була неділя і ми мали літати. О дев’ятій чи десятій годині ранку до нас прийшов командир і повідомив, що почалася війна. Вийшов начальник штаба школи і сказав: "Бойова тривога, коли будуть стрибати парашутисти, стріляйте".

Тоді 18-річний курсант Павло Кононов навчався на першому курсі авіаційної школи пілотів: "У 1943 році я закінчив школу і далі нас направляли кого куди. Мене на два місяці відправили в запасний авіаційний полк, хоча я казав, що не хочу туди, а відразу на фронт. Там мене навчили стріляти по наземним цілям, літати парою та по маршруту, основам повітряного бою. Я навчився тому, що потрібно на війні".

Військовий льотчик Павло Кононов. Фото: Суспільне Кропивницький

Перший бойовий виліт здійснив на одномоторному літаку-винищувачі Як-1 навесні 1944 року: "Наша задача була супроводжувати штурмовиків. Генерал Каманін говорив: "Мені не треба збитих, мені треба, щоб мої штурмовики поверталися додому". Тож так як нас вчили: я заходив, цілився, стріляв. А тут закон інерції: "ніс" літака угору, а мене тягне до землі. Я бачив німців, думав, що мені вже кінець".

Говорить за роки війни здійснив 80 бойових вильотів. Має бойові відзнаки. Перемогу зустрів у чеському місті Брно: "Це було вночі. Страшно, кругом стріляють, ми думали, що це німці десь виходять. А нам потім кажуть: "Перемога".

Бойові відзнаки Павла Кононова за участь у німецько-радянській війні. Фото: Суспільне Кропивницький

Після закінчення війни продовжив службу військового льотчика у Повітряних Силах, працював пілотом-випробувачем.

"Я брав участь у випробуванні крилатих ракет "повітря-море". Наша задача, яка була: літак, що несе крилату ракету, випускає її . Ми підлаштовуємось і коли вона летить в бік, збиваємо її".

У 37 років Павло Кононов звільнився з військової служби, закінчив інститут і працював викладачем машинобудівного технікуму до виходу на пенсію. Не думав, що знову побачить війну. У свої майже сто років готовий йти захищати Україну. Якби, говорить, дозволяло здоров’я.

Новости Украины | Последние новости Украины