Фото: скрін minjust.gov.ua
Сьогодні рішення виїхати з країни може бути ухвалене дуже спонтанно, але на кордоні несподівано може виникнути перешкода у вигляді неоплаченого боргу. Справа в тому, що заборона на виїзд за кордон є одним із наслідків потрапляння до Єдиного реєстру боржників. З огляду на це краще перестрахуватися і перевірити себе навіть у тому випадку, якщо ви впевнені, що ніяких боргів за вами немає. Тим більше, що для того, щоб переконатися в наявності чи відсутності будь-яких боргових зобов’язань, багато часу не потрібно.
KP.UA відповіла на п’ять актуальних питань щодо ЄРБ – Єдиного реєстру боржників.
Що таке реєстр боржників?
Єдиний реєстр боржників – це систематизована база даних про боржників, яка є частиною автоматизованої системи виконавчого провадження України. Говорячи простою мовою, ЕРБ – це онлайн-база даних про боржників, яка ведеться та оновлюється в режимі реального часу.
Один із найбільш затребуваних розділів на сайті Єдиного реєстру – неплатники штрафів за порушення правил дорожнього руху. Цей розділ почав активно поповнюватися з 2020 року, коли в Україні на повну силу запрацювала система відеофіксації порушень на дорогах.
Крім того, тут можна перевірити наявність заборгованості за іншими штрафами, кредитами, аліментами тощо.
Кого вносять до реєстру боржників?
До Єдиного реєстру боржників вносяться фізичні чи юридичні особи, щодо яких відкрито виконавче провадження про примусове стягнення заборгованості.
Дані до Єдиного реєстру боржників може внести лише приватний чи державний виконавець, який відповідає за це виконавче провадження.
Чим загрожує попадання до реєстру боржників?
Якщо людина потрапила до реєстру боржників, на неї можуть бути накладені різні заборони та обмеження. Наприклад, не можна буде відкрити новий рахунок у банку; здійснити правочин у нотаріуса, скажімо, з купівлі/продажу майна; можуть бути заблоковані банківські рахунки. А найнеприємніший наслідок попадання до ЄРБ у наш непростий час – це заборона на виїзд із країни.
Як перевірити свої борги у реєстрі?
Погодьтеся, беручи до уваги такі наслідки, краще перестрахуватися і про всяк випадок перевірити свою боргову історію.
Для того щоб знайти інформацію про себе в Реєстрі боржників, необхідно на сайті ввести свої ПІБ та ІПН, вказати, фізична особа або юридична, а також вибрати категорію боргу (аліменти, штрафи ПДР, судовий збір тощо). Після цього натискаємо на кнопку пошуку та отримуємо виписку про наявність боргів із зазначенням номера виконавчого провадження та контактної інформації виконавця.
Якщо людина зараз перебуває за кордоном, для неї, швидше за все, Реєстр буде недоступний. У цьому випадку можна скористатися допомогою бота – наприклад, Opendatabot у телеграмі.
Для перевірки наявності інформації про вас, необхідно надіслати ботові свої ПІБ, паспортні дані або ІПН. Бот повідомить, чи є ваші дані у реєстрі.
Як вийти з реєстру боржників?
Перший крок для виходу з реєстру є очевидним: треба сплатити борг. Дізнатися інформацію про суму боргу та реквізити для сплати можна у виконавця.
Після проведення платежу надішліть виконавцю платіжний документ, який це підтверджує.
Якщо борг сплачено у повному обсязі, дані про людину виключаються з ЕРБ, а всі обмеження знімаються. Своє виключення з Реєстру можна проконтролювати самостійно безпосередньо через сайт або через Опендатабот.
Якщо борг сплачено, але людина, як і раніше, перебуває в реєстрі, вона може відправити скаргу до Департаменту державної виконавчої служби, додавши підтвердження платежу.