Фото: Емі Девіс/Baltimore Sun/Tribune News Service через Getty Images
KP.UA зробила традиційні підрахунки індексів популярних страв та продуктів.
Індекс споживчих цін: +5,2%
Аналіз різних індексів логічно розпочати з індексу споживчих цін, який регулярно підраховує Держстат. Саме на його підставі офіційна статистика робить висновки щодо інфляції в країні.
Згідно з цими даними, з початку року ціни на продукти зросли на 5,2%. Але це, як то кажуть, «середня температура по лікарні», а насправді для людей з різним рівнем доходів інфляція буде різною.
Як би несправедливо це не виглядало, але найсильніше зростання цін відчувають на собі найбідніші. Справа в тому, що в їхніх загальних витратах витрати на їжу складають дуже вагому частину. До того ж, як ми писали раніше, дешеві соціальні продукти дорожчають швидше.
Експерти говорять про ефект Гіффена, згідно з яким попит на певну групу соціальних товарів зростає зі збільшенням ціни. При цьому йдеться саме про соціальні товари, адже для всіх інших події розгортаються за іншим сценарієм: у разі підвищення ціни споживання знижується. Наприклад, при подорожчанні вершкового масла люди переходять на маргарин, при подорожчанні м’яса – на птицю чи рибу. З товарами Гіффена все не так: при підвищенні цін на ту ж олію люди починають купувати її не менше, а навіть більше за рахунок економії на інших продуктах. Все просто: споживачі очікують подальшого зростання цін і запасаються.
При цьому люди з високим достатком можуть зовсім не помітити інфляції: дорогі продукти ростуть в ціні дуже повільно, до того ж, якщо на їжу йде 5-7% доходів, то зростання цін практично непомітне.
Індекс борщу: +22,3%
Індекс борщу є найпопулярнішим продуктовим індексом в Україні, який різні агентства, аналітики та ЗМІ підраховують чи не щомісяця.
Днями вартість найпопулярнішої української страви вкотре проаналізували аналітики Всеукраїнської служби доставки продуктів Zakaz.ua та дійшли висновку: за перший квартал 2023 року борщ подорожчав на 21%.
Ми для своїх підрахунків традиційно беремо пісний борщ, щоб м’ясо не заважало оцінити динаміку цін на овочі борщового набору. Рецепт простого пісного борщу ми взяли на популярному українському кулінарному сайті та використовуємо його щороку.
З розрахунку на 2,5 літри води автор рецепту пропонує взяти 300 г картоплі (3,00 грн), 200 г капусти (9,50 грн), 200 г буряків (1,70 грн), 200 г моркви (10,50 грн) ), 200 г цибулі (8,12 грн), 100 г болгарського перцю (10,45 грн), 4 столові ложки соняшникової олії (60 мл, 4,22 грн), 150 г томатної пасти (29 грн), свіжу зелень ( 7 грн).
Каструля борщу за цим рецептом коштуватиме 83,49 грн. Тобто з огляду на те, що наприкінці минулого року головна українська страва коштувала 68,25 грн, отримуємо, що за рік ціни зросли на 22,3%.
Як бачимо, наші результати практично збігаються з результатами аналітиків, а невелику різницю в результатах можна пояснити різними рецептами.
Індекс бутерброда: -8,4%
Найпопулярніший український бутерброд – це чорний хліб із салом, тому для обчислення нашого індексу бутерброда ми щороку беремо лише ці два інгредієнти, дотримуючись співвідношення 1:1. Для простоти розрахунку як вихідні дані беремо великий двокілограмовий бутерброд: кілограм сала на кілограм українського хліба.
Треба сказати, що ближче до літа ціни на сало починають знижуватися, тому порівняно з груднем 2022-го сало подешевшало на 10%. Сьогодні кілограм сала можна купити за 180 грн, кілограм українського хліба продається у столичних супермаркетах за 37,90 грн.
Отже, за перші місяці 2023 року наш бутерброд подешевшав з 237,90 до 217,90 грн, тобто індекс бутерброда становить мінус 8,4%.
Індекс вареників: -13,8%
Ще одна українська улюблена страва – вареники. З вишнею, чорницею, сиром, грибами, капустою, м’ясом та безліччю інших інгредієнтів. KP.UA для простоти розрахунків бере найпростіший рецепт вареників з картоплею: 1 кг борошна (16,50 грн), 1 кг картоплі (10,00 грн), 2 яйця (10,28 грн).
Якщо наприкінці минулого року цей набір продуктів коштував 42,69 грн, то зараз – 36,78 грн, відповідно індекс вареника становить мінус 13,8%.
Індекс банана: +8,2%
Просто не віриться, що в нашому дитинстві банани були недосяжною екзотикою, адже сьогодні вони не просто продаються в кожному магазині і на кожній розкладці, але й часом виявляються дешевшими за яблука.
Банани люблять і діти, і дорослі, а українські господині освоїли багато рецептів на їхній основі – від бананового пирога до морозива. Така популярність забезпечує бананам гідне місце у списку наших індексів, тим більше що підрахувати його зовсім нескладно.
Отже, наприкінці минулого року банани у столичних супермаркетах продавалися за 59,90 грн., а зараз – 64,80 грн. Тобто отримуємо, що наш індекс банана становить +8,2%.
Індекс гречки: -15,9%
Гречану кашу важко назвати найпопулярнішою українською стравою, але при цьому гречка по праву може вважатися «ажіотажним» продуктом. Не важливо, чи зросли ціни на цю крупу, впали чи залишилися без змін – ЗМІ все одно приділять гречаним цінникам найпильнішу увагу.
Але, треба сказати, що ціни на гречку справді докладають усіх зусиль, щоб покупці не нудьгували: то злітають до небес, то падають удвічі. Експерти пояснюють: основна причина такої непостійності полягає в тому, що в країні немає чіткого розуміння, скільки крупи потрібно Україні, тому поля засіваються, як доведеться. Засіють багато – ціни падають, засіють мало – цінники злітають.
Втім, гречані ціни настільки непередбачувані, що можуть собі дозволити діяти і не за планом – тобто продовжити зростання, коли згідно з усіма прогнозами мало бути зниження, та навпаки.
Наприкінці минулого року гречка власних торгових марок супермаркетів стояла на полицях щонайменше по 61,00 грн за кіло, зараз – по 51,30 грн. Неважко порахувати, що індекс гречки становить мінус 15,9%.
Індекс млинців: -12,7%
Для розрахунку індексу млинців ми беремо простий та економний рецепт, у якому не використовуються ні молоко, ні кефір. На шість порцій млинців знадобляться 350 г борошна (5,78 грн), дві склянки теплої води, 3 яйця (15,42 грн), 4 столові ложки соняшникової олії (60 мл, 4,22 грн), дві ложки цукру (50 г, 1,70 грн), щіпка солі та гашена сода. А подавати такі «економні» млинці найкраще зі сметаною (від 29,90 грн. за 400 г), разом – 57,02 грн. Наприкінці минулого року аналогічний набір продуктів коштував 65,28 грн, наприкінці позаминулого — 43,66 грн.
Тобто вартість млинців хоч і не опустилася до довоєнного рівня, але все ж таки знизилася на приємні 12,7%.
Як бачимо, незважаючи на постійне зростання цін, яке ми всі дуже добре відчуваємо у своїх гаманцях, дорожчають все ж таки не всі продукти. Можливо, це не дуже помітно тим, хто ходить до магазину щодня, оскільки більшість цінників, звичайно, не тішать. Проте, скориставшись нашими індексами, можна сьогодні вибирати найдешевші продукти, щоб хоч трохи заощадити.