Жителі Києва, Дніпра та Одеси протестували проти ухваленого Радою законопроєкту, що нівелює незалежність НАБУ та САП

Люди протестують проти ухваленого Верховню радою законопроєкту №12414, Київ, Україна, 22 липня 2025 року. Суспільне Новини/Анна Іваницька

У Києві, Львові, Дніпрі, Одесі ввечері 22 липня люди зібралися на акції протесту проти законопроєкту №12414 який вдень схвалила Верховна рада. Ця законодавча ініціатива підриває незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Про мітинги у низці українських міст повідомляли кореспонденти Суспільного.

Головна вимога демонстрантів була спрямована до президента Володимира Зеленського — вони хотіли, аби він ветував цю схвалену законодавчу ініціативу.

В українській столиці сотні людей зібрались на площі біля театру імені Івана Франка. У руках вони тримають плакати з написами: "Корупція аплодує", "Народний гнів страшніше НАБУ і САП" та "Гроші не люблять тишу".

Пікетувальники у Києві, 22 липня 2025 року. Суспільне Новини/Дмитро Грінченко

Один з учасників акції протесту, який представився Климом, заявив, що у "нормальній європейській країні" мають бути незалежні інституції, а Україна має продовжувати рухатися у Європу.

У Львові містяни зібралися біля пам'ятника Тарасу Шевченку. Співорганізаторка акції Юстина Мойсеєв розповіла, що спершу на акцію зареєструвалися 30 людей, але згодом ця очікувана кількість учасників зросла: сподіваються зібрати до сотні.

На акції люди вигукували такі гасла: "Руки геть від НАБУ", "Змінимось або помремо", "Корупція — смерть майбутнього".

Пікетувальники у Львові, 22 липня 2025 року. Суспільне Львів/Іванка Дусько"Я тут, бо мені набридла системна праця влади проти української держави, проти українського народу. І це не тільки якщо згадувати сьогоднішній законопроєкт №12414 проти НАБУ та САП, це просто ще один гвинтик системної роботи влади в іншому напрямку, який вони обіцяли нам", — сказав один з учасників акції Михайло Пух.

Одесити також закликали Зеленського не підписувати цей законопроєкт та скандували гасла "Захистимо демократичні інституції" та "Ні монополії влади".

Пікетувальники в Одесі, 22 липня 2025 року. Суспільне Одеса/Ольга Лапшина

Представник місцевої громадської організації "Робимо вам нерви" Микола Тарасенко, зазначив, якщо законопроєкт підпишуть, то люди продовжуватимуть виходити на акції протесту.

"Нахабно просунули туди пункти, які регулюють безпосередньо повноваження НАБУ та САП — незалежних органів від уряду, які проводять розслідування. Ці повноваження зараз хочуть передати генпрокурору, яким буде зручно керувати", — сказав він.

Акція проти підписання законопроєкту, що послаблює НАБУ та САП, Одеса, 22 липня 2025 року. Суспільне Одеса

Учасниця акції Тамара доєдналась до протестів, адже вважає, що влада не має приймати законопроєкти, які обурюватимуть суспільство.

"Мені не подобається, що наша влада вважає, що вона може увалити будь-який закон і суспільство просто це з'їсть. І нам буде паралельно, що під час війни неможливо далі здійснювати нормальну діяльність навіть будь-якому бізнесу, жити будь-якій людині, тому що в будь-який момент наша влада прийме закон, який не дасть нам прийти до євроінтеграції", — висловила свою думку жінка.

Жителі Дніпра також не згодні із законопроєктом №12414 та зібрались на мітинг. Зокрема колишній військовослужбовець сказав журналістам, що прийшов на акцію протесту, бо переконаний: такі інституції, як НАБУ та САП, мають залишатися незалежними. Водночас чоловік каже, що до діяльності цих антикорупційних органів теж виникали питання.

"На жаль, наша прокуратура має не найкращу репутацію. Мені прикро, як людині з інвалідністю, що люди просто зробили собі довідки та отримують великі гроші. Я сподіваюсь з новим головою будуть кращі зміни, але поки ця інституція має погану репутацію і віддавати їм всю антикорупцію — це звучить страшно. До них (НАБУ та САП — ред.) є питання, вони працювали з питаннями, але вони працювали і вони були незалежними. Головне — це незалежність інституції", — прокоментував свою позицію чоловік.

Пікетувальники у Дніпрі, 22 липня 2025 року. Суспільне Дніпро

Демонстрантка Анна заявила, що не підтримує ухвалення цього законопроєкту. Каже, за ним незалежні структури НАБУ та САП будуть контролюватися.

"Це напряму впливає на те, що корупція в країні буде скоріш за все процвітати, це не окей. Вони не будуть незалежними, вони будуть підпорядковані генпрокурору, наскільки я знаю", — пояснила дівчина.

Жителька Дніпра Анна на акції протесту, 22 липня 2025 року. Суспільне Дніпро

До акції протесту долучилась й керівниця медичної служби Ульф окремого 108-го батальйону "Вовки Да Вінчі" Аліна Михайлова.

"Ці люди сьогодні тут, щоб показати, що люди не згодні з тією системою, в яку сьогодні перетворюють нашу державу. Ми не згодні з тим, що інституції сьогодні руйнуються. Мені як людині, яка була на майдані під час Революції гідності — це як внутрішній якийсь біль. І знаєте, здається, як ми до цього прийшли, але я бачу цих людей, які прийшли в Києві, Одесі, Львові, і я розумію, що це все було недарма", — сказала вона.

Аліна Михайлова на акції протесту, 22 липня 2025 року. Суспільне Дніпро

Що відомо про законопроєкт №12414

Вдень 22 липня український парламент підтримав законопроєкт №12414, окремі пункти якого ліквідовують незалежність НАБУ та САП. Спікер Верховної ради Руслан Стефанчук підписав його та направив на затвердження президенту Володимиру Зеленському.

Серед іншого документ передбачає:

  • генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри високопосадовцям;
  • очільник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.

Що відомо про обшуки СБУ у НАБУ та підозри від ДБР співробітникам НАБУ

Зранку 21 липня стало відомо, що СБУ та Офіс генерального прокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників НАБУ. Слідчі дії провели без ухвал суду.

Офіс генерального прокурора також повідомив, що разом із СБУ викрив та затримав керівника одного з територіальних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова. Високопосадовцю НАБУ готується повідомлення про підозру в пособництві державі-агресору за ст. 111-2 Кримінального кодексу України.

СБУ також оголосили про підозру нардепу Федору Христенку у державній зраді. У відомстві стверджують, що політик був агентом російських спецслужб та нібито відповідав за посилення впливу на НАБУ. За даними СБУ, Христенко перебував в "тісних" стосунках із частиною керівників НАБУ. Серед них називають й затриманого Руслана Магамедрасулова. Нардеп втік з України після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Крім цього ДБР оголосила підозри трьом співробітникам НАБУ у скоєнні ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження.

Група семи (G7) повідомила, що уважно стежить за подіями навколо Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), зокрема за розслідуванням щодо кількох його співробітників, яких підозрюють у скоєнні кримінальних правопорушень.

22 липня СБУ повідомила, що викрила нові факти витоку інформації з обмеженим доступом в Національному антикорупційному бюро (НАБУ). Їх виявили під час обшуків за місцем проживання нардепа ОПЗЖ Федора Христенка.

Очільник генпрокуратури Руслан Кравченко коментуючи масові обшуки у співробітників НАБУ заявив, що це що така "стратегія роботи".

Новости Украины | Последние новости Украины