ЕКОЛОГІЯ
У Житомирі на міському полігоні сміття накопичилося вже 15 мільйонів кубометрів сміття! Пандемія внесла свої корективи і в цьому питанні, оскільки саме через карантинні обмеження полігон із захоронення ТПВ перевірятимуть вже наступного року. Ревізію перенесли саме через карантин.
Про це розповів Олександр Якимчик, котрий є заступником очільника відділу відходів Державної екологічної інспекції Поліського округу. Він також зазначив, що востаннє перевіряли полігон ще чотири роки тому, у 2016-му. Тоді фахівці-екологи зафіксували, що у водойму потрапив інфільтрат, вони також констатували, що з порушенням здійснюється і ведення обліку сміття. До того ж, на полігоні ігнорували заходи, які спрямовані на те, щоб попередити забруднення підземних вод.
За інформацією головного інженера КП «Автотранспортне підприємство 0628» Андрія Кудака, наразі кількість захоронених на полігоні відходів сягнула близько 15 мільйонів кубометрів. Андрій Кудак каже, що навантаження на полігон можна зменшити за рахунок будівництва в місті сміттєпереробного заводу:
«Він переробляв би значну частину органічних відходів, здійснював би відбір і переробку вторинної сировини, а на полігоні захоронювали б всі інші відходи».
За словами заступника Житомирського міського голови Сергія Кондратюка, будівництво сміттєпереробного заводу у Житомирі залежить від рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України:
«Як тільки забудовник отримає дозвіл, одразу розпочне будівництво, тим більше, что необхідне обладнання вже виготовлено на замовлення у Хорватії».
Сергій Кондратюк каже, що сміттєпереробний завод буде безпечним для містян, адже працюватиме за сучасними технологіями.
Нинішня територія міського полігону, який знаходиться в 650 метрах на північ від найближчої забудови у Житомирі, складає майже 22 гектари. Експлуатують цей полігон з 1957 року. Тоді він був створений стихійно, без проєкту.
За інформацією головного інженера КП «Автотранспортне підприємство 0628» Андрія Кудака, таких полігонів в Україні 95%:
«Державні будівельні норми щодо полігонів розробили у 2005 році, вони вступили в дію у 2006, а сам полігон функціонує 63 роки. Тому на існуючий об’єкт проєкт зробити неможливо, тож єдине, що залишається – це вживати заходів щодо мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище.»
Наразі однією з головних проблем полігону, на думку Андрія Кудака, є фільтрат, який накопичується у ставках-відстійниках, а високий рівень ґрунтових вод, вологи, опадів, стає причиною його перетікання. Щоб вирішити цю проблему, потрібен 1 мільйон євро на закупівлю установки, що переробляє фільтрат. Така установка вже успішно працює у селі Підгірці Київської області.
За матеріалами ефіру «Українського радіо «Житомирська хвиля»
Фото: Державна екологічна інспекція Карпатського округу
Джерело: suspilne.media
Відео: Ютуб-канал «Житомирська хвиля»