Китай постачає до РФ рідкісні метали, необхідні для виробництва зброї – «Схеми»

Прапор Китаю. Getty Images

Після запровадження санкцій ЄС та США у 2022 році Китай став єдиним постачальником до Росії галію, стибію, хімічних елементів, необхідних для виробництва зброї, зокрема ядерної.

Про це йдеться в розслідуванні "Схеми".

Журналісти встановили, що ці матеріали надходять до РФ через державні та приватні компанії, які пов’язані з військово-промисловим комплексом.

Розслідування базується на витоку даних з митних баз Росії. Згідно з отриманою інформацією, після санкційного обмеження у 2022 році поставки галію та германію з усього світу до РФ практично зникли, а у 2023 році Китай став монополістом у цьому сегменті. Стибій же до Росії постачається лише з Китаю та Об'єднаних Арабських Еміратів – країн, що не приєдналися до санкційної коаліції.

Журналісти ідентифікували близько 20 китайських компаній, які експортували ці метали до РФ, і встановили, що третина з них частково належать державі. Наприклад, одним із ключових постачальників германію є китайська "Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industry", в якій частка власності належить члену компартії Китаю Бао Веньдуну, а інші акції – компаніям з державним капіталом. Її продукцію отримують підприємства, пов’язані з російським "Ростехом", зокрема заводи, що виробляють оптичні системи для військової техніки.

Ще одна китайська компанія, що постачає галій, германій та стибій, – "Vital Technology Group". Її продукцію закуповує російська "Ферротек Норд", яка, своєю чергою, співпрацює з "Ангстрем" – постачальником мікросхем для Міноборони РФ.

Китайський галій також використовується у виробництві ядерної зброї – цей метал застосовується для стабілізації плутонієвих бомб. Наприклад, російський Курчатовський інститут, який займається ядерними розробками, закуповує продукцію з вмістом галію через компанію "Криотрейд Инжиниринг". Вона, за даними "Схем", купує галій у китайської "Hynhe Technology Co. Ltd".

Офіційно Пекін заперечує постачання компонентів для російського військового виробництва, проте журналістське розслідування виявило зв’язки між китайськими державними компаніями та російськими підприємствами, що працюють на армію.

У відповідь на запитання журналістів щодо цих фактів японська "Ferrotec Holding", що володіє "Ферротек Норд", не надала коментарів.

Новости Украины | Последние новости Украины