Лікування має стати доступнішим. Що зміниться на Кіровоградщині з ухваленням закону про подолання туберкульозу

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Ілюстративне фото: Pexels

Верховна рада України ухвалила закон про подолання туберкульозу. Відтепер лікування стане доступнішим, а система діагностики відповідатиме світовим стандартам. Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла керівниця Кіровоградського обласного фтизіопульмонологічного медцентру Галина Горенко. Що зміниться для жителів області та яка ситуація із захворюваністю на туберкульоз в регіоні – читайте.

Які послуги можна отримати на Кіровоградщині

Закон №9147 про подолання туберкульозу в Україні передбачає доступніші та якісніші послуги для пацієнтів. Зокрема, в кожній області визначили медичний заклад, який за програмою медичних гарантій проводитиме діагностику та лікування захворювання. У нашій області цим займається обласний фтизіопульмонологічний медцентр.

На Кіровоградщині пацієнти з підозрою на туберкульоз можуть пройти безкоштовне обстеження молекулярно-генетичним методом. За інформацією Галини Горенко, усього в регіоні є шість таких молекулярно-генетичних систем, які розташовані на базі: поліклінічного об’єднання у Кропивницькому, у лікарнях Світловодська, Долинської, Олександрії, Новоукраїнки та Голованівська. Це дорогий метод дослідження, тож забезпечити ним кожен медзаклад Кіровоградщини наразі немає можливості.

"Перше, що треба зробити пацієнту, коли у нього є скарги на кашель, – це пройти обстеження молекулярно-генетичним методом. Завдяки йому можна виявити присутність мікобактерій туберкульозу в харкотинні, крові, спинномозковій рідині, ексудаті або сечі. Через 2-4 години буде результат про наявність або відсутність туберкульозної палички, а за її наявності встановити, чи чутлива вона до препаратів першого ряду".

Щоб пройти таке дослідження, пацієнт повинен звернутися до сімейного лікаря за електронним направленням. Після цього – до найближчого лабораторного центру. Діагностика, раннє виявлення, лікування туберкульозу для пацієнтів безкоштовні.

"До речі, вперше у законі прописано те, що держава буде забезпечувати ліками пацієнтів для профілактичного лікування латентної форми туберкульозуСтан безсимптомного носійства Mycobacterium tuberculosis. На відміну від хворих з активною формою туберкульозу, особи з латентною туберкульозною інфекцією не мають жодних проявів хвороби та не є джерелом інфекції.. Ліки видаватимуть в обласному фтизіопульмонологічному медцентрі та в закладах первинної медико-санітарної допомоги. Такого раніше не було".

Чи потрібне обладнання для діагностики туберкульозу

Зі слів Галини Горенко, нині фтизіопульмонологічний медцентр забезпечений обладнанням для раннього виявлення туберкульозу. Крім молекулярно-генетичної системи, мають пересувний флюорограф, завдяки якому можна робити рентген-скринінг на туберкульоз.

"Наша область два роки не мала такої пересувної апаратури. У нас було старе обладнання, яке вийшло з ладу. Це обстеження також безкоштовне, навіть якщо пацієнт не має декларації з сімейним лікарем. Ми будемо використовувати цей флюорограф для обстеження людей з групи ризику".

Яка ситуація із захворюваністю на туберкульоз в області

За даними міністерства охорони здоров'я, за темпами поширення туберкульозу Україна посідає 4 місце у світі. Торік захворювання виявили у 18 тисяч 510 українців. Поштовхом для цього стала пандемія COVID-19 та повномасштабне російське вторгнення.

За інформацією Галини Горенко, минулого року на Кіровоградщині діагностували багато випадків занедбаної форми туберкульозу, через це і не було ефекту від лікування. Зокрема, за перший квартал 2023 року захворюваність на туберкульоз у порівнянні з минулим роком зросла на 36% – мова йде про нові випадки та рецидиви.відновлення хвороби після удаваного повного одужання

За 6 місяців цього року в області виявили 403 людини з активним туберкульозом. З них у 341 людини недугу діагностували вперше, у 62 – рецидив.

"Рецидивів з року в рік у нас все менше і менше, і це добрі показники. Було б ще краще, коли б ми виявляли туберкульоз на ранніх стадіях. Адже понад 34% випадків – це ті, які вже занедбані з розпадом легеневої тканини".

Торік Кіровоградщина була лідером з діагностування туберкульозу в дітей. Зокрема, недугу виявили у 90 дітей з багатодітних родин з-поміж контактних осіб. З початку цього року — 47 дітей до 14 років. Торік за аналогічний період їх було 58.

"У дітей виявляємо захворювання на ранніх стадіях, і це дуже добре. Цього року у нас восьмеро підлітків, торік було троє".

Яка захворюваність серед переселенців

Торік на Кіровоградщині туберкульоз виявили у 47 переселенців. Тож нині лікарі проводять роботу та обстежують людей в гуртожитках та місцях компактного проживання.

"Центри первинної медико-санітарної допомоги нам вже відзвітували, що вони охопили скринінгом понад 21 тисячу переселенців. Це 75% від запланованого. У восьми людей з дев'яти підтвердили недугу".

Зі слів Галини Горенко, на Кіровоградщині лідером по захворюваності на туберкульоз є Новоукраїнський район. "Така ситуація складається уже не один рік. Ми проаналізували, що, крім компактного проживання людей, у цьому районі проживає багато представників ромської національності. На другому місці Олександрійський, далі Кропивницький та Голованівський райони".

Новости Украины | Последние новости Украины