Фото: Закарпатська ОДА/Facebook
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що інформація, яку розповсюдив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров про те, що Москва нібито передала Києву всі списки викрадених українських дітей, не відповідає дійсності.
Про це омбудсмен повідомив у ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Жодних відомостей із території РФ чи з ТОТ України Москва не надає ні напряму, ні через посередників. Я, коли, наприклад, почув заяву Лаврова, яку він зробив у ООН, що нібито Росія надала всі списки щодо українських дітей, можу публічно сказати, що це не відповідає дійсності, це — неправда. Жодних списків ми не отримували", — зазначив Лубінець.
Уповноважений ВРУ наголосив, що неодноразово звертався, зокрема через ООН, щодо надання доступу до відомостей про українських дітей, які були викрадені Росією.
"І з території РФ ніколи нічого нам не повідомляли", — пояснив омбудсмен.
За словами Лубінця, можна лише припускати, скільки на російській території може перебувати українських дітей.
"Самі росіяни заявляють, що на території РФ нині перебуває більше 700 тисяч українських дітей. Ми не знаємо, чи вірити, чи не вірити цим цифрам. Найголовніше — мати інструментарій, як цю інформацію верифікувати. І, на мій погляд, якраз міжнародні інституції мають відігравати лідерські позиції у цих процесах", — підкреслив уповноважений ВРУ з прав людини.
Як констатував омбудсмен, наразі ці інструменти "не працюють взагалі".
"Потрібно розуміти, що насправді ми впираємося у небажання Росії віддавати українських дітей. І ми маємо постійно вигадувати новий інструментарій тиску на РФ", — продовжив Лубінець.
Уповноважений ВРУ додав, що постійно стикається з доведенням міжнародній спільноті того, що питання повернення українських дітей — це не тільки питання України.
"Бо сьогодні це — українські діти, яких викрали, а завтра, якщо ви нічого робити не будете, може будь-яка держава викрасти інших дітей іншої національності. То ви маєте зрозуміти, що треба започаткувати якісь конкретні дієві кроки, які будуть впливати на РФ", — підсумував омбудсмен.
Що відомо про викрадення Росією українських дітей
Уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук раніше інформувала, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.
5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили РФ за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.
В Офісі генпрокурора вказали, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.
17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.