Максим Єфімов, народний депутат України, співголова депутатської групи «Відновлення України» вважає, що потрібно посилювати підтримку внутрішніх переселенців. «Розмір допомоги від української держави не покриває навіть фактичного прожиткового мінімуму. Має бути проаналізовано необхідність індексації виплат для ВПО, виходячи з наявної інфляції в державі», — написав депутат у Фейсбуці. «З початку серпня в Україні діють оновлені правила виплат допомоги для внутрішньо переміщених осіб у розмірі 3 тисячі гривень для неповнолітніх та осіб з інвалідністю, а також дві тисячі для інших ВПО. Одні зміни носять технічний характер, для прикладу, запровадження двох оплатних періодів у місяць замість трьох. З іншої сторони, в окремих категорій внутрішніх переселенців є ризики втратити допомогу. Уряд прагнув зменшити можливості для зловживань даними виплатами окремими співгромадянами, водночас зміни можуть спричинити втрату допомоги для тих, хто її продовжує потребувати.
Прикладом є умова припинення допомоги для людей, хто виїхав за кордон до 15 липня, перебував там календарний місяць і не повернувся в Україну до 1 серпня 2023 року. Урядова постанова з відповідними змінами була прийнята 11 липня, а опублікована ще пізніше. Тобто багатьох громадян новація могла застати зненацька. Врешті, за даними Держприкордонслужби, таких ВПО нарахувалось понад 109 тисяч осіб. Непоодинокі випадки, коли ВПО мають родичів-біженців у сусідніх країнах. Спілкування відбувається не лише онлайн, соціальні контакти потрібно підтримувати. Тому подібні умови несправедливі для тих громадян, які виїхали на короткостроковий період і мали намір повернутись.
Також викликають сумніви припинення виплат допомоги ВПО, які перемістились з регіонів, в яких вже не ведуться активні бойові дії і не є окупованими РФ. Перелік територій, на яких ведуться і велися бойові дії або тимчасово окупованих, не є сталим і змінюється наказом Мінреінтеграції, навіть не урядовою постановою. На практиці це може спричинити, що громадянин раптово опиниться поза соцпідтримкою держави у зв’язку з оперативними змінами підзаконного акту.
Окремо варто наголосити, що розмір допомоги від української держави не покриває навіть фактичного прожиткового мінімуму. Має бути проаналізовано необхідність індексації виплат для ВПО, виходячи з наявної інфляції в державі».
Депутатська група «Відновлення України» закликає не лише зберегти, а й посилювати підтримку внутрішніх переселенців для їхньої повноцінної реінтеграції в соціально-економічні процеси та адаптації на новому місці проживання. Верифікації та оптимізації мають слугувати виключно збільшенню ефективності державної допомоги».