Сім’я малинчан-володарів Золотої кнопки Ютубу Дениса і Наталії КРАСНОЖЕНОВИХ два з половиною роки жила в Королівстві Іспанія — державі, котра на весь світ славиться доброзичливістю та веселою вдачею мешканців, численними карнавалами, парадами і розвагами.
Тут — вражаючі краєвиди, доступні ціни, безкоштовні медицина і школи. Також у країні у пріоритеті сімейні цінності. Здається, ніде на планеті не турбуються про дітей так, як тут. Недарма багато років Іспанія — улюблене місце проживання емігрантів з усієї Європи та інших куточків світу, у тому числі України та країн СНД.
Наші земляк теж отримали незабутні враження у Іспанії. Але сум за рідною землею переміг — багатодітна родина надалі планує будувати майбутнє для своїх трьох дітей у Малині.
Тут є все — океан, море, гори
Іспанія — країна, яка задовольнить найвибагливіший смак.
— Тут є все — океан, море (до речі, всі пляжі безкоштовні), гори, пустеля. Ми жили майже на узбережжі, — розповідає пані Наталія. — Багато мандрували, об’їхали країну вздвож і впоперек — найбільше сподобалися гори на півночі Іспанії. Гірська місцевість нагадує Карпати.
Іспанія — сонячна країна. З 365-ти днів 360 світить сонце, на небі тільки інколи з’являються хмаринки. Правда, на півдні, де жили, нестерпна спека. У серпні, коли температура сягає 40-ка градусів, більшість установ припиняє роботу, і всіх відправляють у відпустки.
У багатьох містах Іспанії у літні місяці також практикують сієсту — обідній відпочинок для сну, який може тривати декілька годин. Взимку немає снігу, температура близько15-ти градусів.
Іспанці — доброзичливі, веселі, компанійські
— Вразили безмежна доброта, життєрадісність, товариськість, щирість й відкритість іспанців, — кажуть Красноженови. — Вони, здається, завжди у гуморі. Добре ставляться до іноземців. Можуть завести розмову на вулиці — розпитати про життя, дітей, буденні справи. Коли зустрічають друзів, знайомих, обнімаються, цілуються. У них гарячий темперамент. Єдиний мінус — іспанці непунктуальні, часто запізнюються на зустрічі, це для них норма.
Також у країні багато наших земляків — здається пів України перебралося в сонячну Іспанію. Тому від початку не відчувалося ніякого дискомфорту. Зустрічали людей з багатьох країн СНД — Білорусі, Прибалтики тощо. В Іспанії, до речі, є вілла Порошенка, яка, подейкують, коштує не один мільйон доларів. Також у країні переховуються від правосуддя круті українські хлопці з великими статками.
На вулицях немає безхатченків і бездомних тварин. Місцеві надають перевагу простому, зручному одягу. Наші жінки виглядають вишуканіше. Правда, через те, що багато приїжджих красунь, іспанки стали частіше користуватися косметикою, роблять зачіски, манікюр, педикюр. У салонах працює багато українок — ніхто з місцевих майстринь не вміє так гарно наводити клієнткам красу.
До речі, Наталія в Малині теж працювала в салоні краси, і отриманий досвід допоміг їй здобути у Іспанії першість на чемпіонаті з манікюру.
За 1000 євро можна безбідно прожити місяць
Рівень життя — достатній. У середньому заробітчани отримують до 1000 євро на місяць. За ці кошти можна безбідно жити, адже ціни доступні. Приміром, хліб коштує 40-80 євроцентів, багет — 45, цибуля — 50 центів, картопля, помідори, огірки — до одного євро, яйця — 1,2, яблука — 1-1,15, банани — 1,3, свіжі кури — 3-5, рис — 1,5-3, спагетті — 60, молоко знежирене — 0,75, чай у пакетиках — 0,55, упаковка йогуртів із восьми штук — 1,8, обід у фастфуді — 6-7, кафе — 8-12 євро. Автомобіль можна купити від 2-ох тисяч євро.
У іспанській сім’ї податки становлять 30 відсотків, харчування в середньому —до 12-ти відсотків, комунальні платежі — до чотирьох, медична страховка — один-чотири відсотки.
Зручна система кредитування, до трьох відсотків річних. Тому іспанці можуть придбати пристойне житло, автомобіль, сучасну побутову техніку.
— Спочатку дивувалася, що всі в Іспанії ходять з айфонами останніх моделей, — каже Наталія. — Потім дізналася — більшість оформляє кредити. Також без проблем вдається відкрити бізнес — держава допомагає підприємцям. Щоправда, через коронавірусний карантин малий і середній бізнес зараз на межі виживання. Кав’ярні, салони швидко банкрутують. Тим паче в іспанців не заведено робити запасу коштів: вони майже повністю витрачають зароблене.
У побуті іспанці дуже прості. В інтер’єрі популярний стиль хай-тек, який відрізняється прагматизмом — ніяких надмірностей, срібно-металеві, чорно-білі тони у оформленні квартир.
— Зазвичай стіни фарбують у білий колір і додають декілька чорних штрихів, — каже Наталія. — З меблів — диван, столик, декілька полиць. Словом, нічого зайвого. Це доволі бюджетний варіант на відміну від євроремонтів, які роблять в Україні. В будь-який час можна перефарбувати стіни, і помешкання, як нове.
У великих містах є хмарочоси, де переважно розміщуються офіси, готелі. У маленьких переважають одноповерхові будинки. Розвинута туристична галузь. Є промисловість. Фермери вирощують різні фрукти — смачні іспанські лимони, апельсини, персики, гранати тощо.
За порушення ПДР — суворі штрафи
На дорогах більшість іспанців пересувається власним транспортом. В Іспанії значні відстані. Але на відміну від багатьох інших країн ЄС, на трасах немає можливості зупинитися. Це дуже незручно, кажуть наші земляки. Якщо приміром, дитину закачало, комусь стало зле — мусять терпіти до наступної АЗС. Також у містах тяжко припаркуватися, особливо у багатолюдних місцях. Автівки ставлять упритул. Місцеві не вбачають нічого страшного у тому, що випадково зачеплять і подряпають сусідню машину. Ніхто не піднімає галасу. Автівки для них — лише засіб пересування.
Штрафи за порушення ПДР, до речі, суворі. За їх дотриманням слідкують поліцейські, які на мопедах регулярно об’їжджають території населених пунктів, довкіль є камери відеоспостереження.
— Якось на декілька хвилин залишили машину в недозволеному місці, — каже жінка. — Повернулися, а її немає — забрали на штрафмайданчик. Порушення обійшлося в 200 євро. Також був випадок, на трасі дещо перевищили швидкість. Незабаром отримали чітке фото нашого автомобіля з номерами і квитанцію з штрафом 900 євро. Більше не порушували правил дорожнього руху.
Не зважаючи на суворість ПДР, за кермом дозволяється вживати слабкі алкогольні напої. Приміром, 0,33 літра пива.
— В Іспанії, до речі, є державні безкоштовні дороги і платні. — У містах, аби скоротити відстань чи уникнути заторів, можна їхати по платних дорогах, — говорить Наталія. — Але це доволі дорого. Приміром, за чотири кілометри ми заплатили вісім євро.
Найпопулярніша національна страва — паелья
Іспанці люблять смачно поїсти. В країні чимало барів, кафе, ресторанів. Не прийнято перекушувати на робочих місцях. Зазвичай, на обід йдуть в найближчий заклад харчування. Що цікаво — у місцевих є звичка струшувати крихти та серветки зі столу. Брудна підлога свідчить про популярність бару чи кафе.
— Найсмачніша національна страва — паелья, яку готують із рису або маленьких макаронних ріжків із додаванням риби, м’яса чи морепродуктів, зазвичай приправлених шафраном та оливковою олією, — розповідає сім’я. — У перервах між обідом та вечерею куштують тапас — різноманітні маленькі закуски на кшталт канапок. Супи (звісно, не такі як українські) також є в раціоні, бульйони, запечена картопля, омлети, свинячі ковбаски тощо.
Вишукана національна їжа хамон — в’ялена свиняча нога з гомілкою. Це відомий іспанський делікатес популярний серед туристів. Тільки в Іспанії можна скуштувати справжній хамон, зі свині, вирощеної із дотриманням спеціального (жолудевого) раціону. Мешканці гірських районів, до речі, в’ялять м’ясо, лише злегка присоливши, біля моря, аби не зіпсувалося, його спершу добре засолюють і прикопчують.
— Є в Іспанії кафе, де готують українські страви, — каже жінка. — Зокрема, можна посмакувати борщем. Але от компот не п’ють зовсім, тільки свіжовижаті соки. Якось подруга дуже здивувалася, коли я пригостила. Поцікавлися, чи, бува, я не з України, привезла. А коли розповіла рецепт, вона довго дивувалася, що свіжі фрукти можна варити. До слова, на відміну від нашої країнив Іспанії за обідом часто перехиляють келих вина чи пива. Там так прийнято — ніхто не чекає особливого випадку. Проте, незважаючи на цю звичку, не помічали алкоголезалежних.
В Іспанії — матріархат: жінки з чоловіками помінялися ролями
В Іспанії відповідально ставляться до сім’ї. Розлучення не вітаються. Зазвичай, процес розлучення триває 2-5 років. Тому чоловіки не поспішають офіційно одружуватися, можуть жити з батьками до 35-ти і більше років.
Взагалі в Іспанії все навпаки. У чоловіків не прийнято залицятися до жінок. А от для іспанок природно підійти до чоловіка, який сподобався. Вочевидь, через такі особливості сильна стать слідкує за зовнішністю ретельніше, ніж протилежна.
Жінки — емансиповані, занадто самостійні. До того ж часто вони заробляють більше, ніж чоловіки, керують авто. Багато представниць слабкої статі займаються політикою і бізнесом.
У сім’ях найбільша цінність — діти. До речі, жінки після заміжжя не змінюють прізвища, і діти отримують подвійне — від тата і мами.
Все для дітей
В Іспанії дуже люблять дітей. Майже на кожному кроці — дитячі майданчики, різні розваги. Держава піклується про багатодітні родини.
— В Україні я не оформляла допомогу як багатодітна сім’я, бо вона копійчана, — каже жінка. — Натомість в Іспанії значні привілеї для тих, хто вирішив народити трьох і більше дітей. Ми отримали безкоштовний шкільний автобус, знижки на харчування в навчальному закладі та 50 відсотків на авіа-, залізничні перевезення для дітей, 40 відсотків на електроенергію. Для всіх дітей, незалежно від статусу сім’ї, — безкоштовне медичне обслуговування і ліки у аптеці. Для дорослих, до речі, теж компенсується значна частка вартості медикаментів по рецепту.
В ясла приймають з чотирьох місяців, це дозволяє мамі швидко повернутися на робоче місце. Державні школи безкоштовні як для місцевих, так і легальних мігрантів. Дошкільна освіта часто поєднана із шкільною. Віддають дітей у перший клас із трьох років. Школа поділена на такі рівні: 3-6 років (дошкільна освіта), 6-12 (початкова освіта), 12-16 (середня освіта), 16-18 (повна середня або середня спеціальна освіта).
— Ручки, зошити та інше приладдя в школі дають безкоштовно, — продовжує жінка. — Тільки першого року купили підручники, потім їх обмінювали з класу в клас. У школі було все — ролики, велосипеди, музичні інструменти.
А як чудово організований навчальний процес! Якщо в Україні Герману і Діані не хотілося до школи, то в Іспанії вони не могли дочекатися ранку, щоб знову їхати у навчальний заклад. Діти не перенавантажені — заняття тривають з 9-ої до 14-ої години з однією перервою. Домашніх завдань не задають. Тільки якщо не встигнуть у школі. Приміром, домалювати картину. До того ж діти можуть перебувати на «шкільній продльонці» до вечора, що зручно для працюючих батьків.
Шкільні обіди дуже смачні й корисні, і головне — збалансовані й відповідають нормативам по кількості білків, жирів, вуглеводів, вітамінів. За цим у країні суворо слідкують.
У школі часто організовують дитячі розважальні заходи. Наприкінці навчального року проводять патіо з концертом, атракціонами, пінною вечіркою.
По всій країні для дітей — розваги на будь-який смак: аквапарки, басейни, стадіони, дайвінг, лижі, сноуборд. Футбол — національний вид спорту, яким захоплюються і хлопці, і дівчата.
Весела країна, де люблять свята
В Іспанії постійно проводять різноманітні карнавали, маскаради, фестивалі, паради. Люди з радістю долучаються, переодягаються, натягують смішні маски і йдуть у центр, щоб потусуватися. У заходах беруть участь танцюристи, циркачі, артисти на ходулях.
Серед найекстримальніших — свято бігу биків, у якому відчайдушні сміливці втікають від розлючених бойових тварин. Один з найдивніших — фестиваль томатів, де іспанці із завзяттям закидають один одного свіжозібраними помідорами, від чого не тільки одяг, а й вулиці стають червоними. Потім учасники томатної війни відмиваються і дружно йдуть на пікніки.
— Дітям найбільше сподобався фестиваль, на якому учасники у маскарадних костюмах «закидали» вулиці цукерками, — зазначає Наталія. — Раніше, як кажуть місцеві, він був грандіознішим, організатори дарували малюкам «дощ» із м’яких іграшок.
Найпопулярнішим, проте, вважається шоу в Тенерифе, де перед Великим 40-денним постом обирають королеву карнавалу, а наступного дня, у так звану Попільну середу, проводять символічне погребіння сардини, де спалюють опудало риби. На веселощі просто неба збирається близько 250-ти тисяч глядачів.
Кумедно святкують Новий рік. За стародавнім звичаєм під час бою курантів потрібно з’їсти 12 виноградин — по одній на кожен удар. Це мало кому вдається, і зазвичай іспанці зустрічають Новий рік з повним ротом.
Місцеві настільки люблять свята, що навіть двічі гучно святкують власні іменини — у день народження та день ангела, запрошуючи всіх родичів до п’ятого коліна.
Словом, в Іспанії є привід радіти кожному дню. Нам, українцям, є чому повчитися — іспанці безмежно люблять і шанують свою землю, роблячи все можливе, аби там було затишно і красиво, а діти стали найщасливішими на всій земній кулі.
Редакція газети «Малинські новини»