На Житомирщині родину хлопчика з інвалідністю відмовляються ставити на облік для отримання авто

СУСПІЛЬСТВО

Тетяна Ковальчук проживає в Хорошеві. Вона одна опікується дитиною з інвалідністю. Сину жінки вже 12 років. Звати його Ілля Котюк.

Річ в тім, що в сина Тетяни інвалідність. Вона — єдина опікунка Іллі, діагноз якого — вроджений гіпотиреоз. Проблема в тому, що жінку з сином відмовляються ставити на облік, аби вони отримали автівку. В центрі медико-соціальної експертизи на Житомирщині пояснюють, у чому річ. Не ставлять Тетяну з Іллею на облік тому, що за словами фахівців центру, дитині небезпечно їздити в авто з його діагнозом. Перевозити Іллю в автівці у центрі медико-соціальної експертизи не радять.

Зауважимо, що жінка самотужки придбала транспортний засіб, втім він має приїхати з-за кордону. На жаль, у сім’ї немає коштів, аби розмитнити авто.

За словами мами Іллі, у хлопчика з дитинства є вади, тому їздити з ним в громадському транспорті просто неможливо.

Гіпотиреоз, з котрим народилася дитина — не єдина проблема. Через судоми в Іллі ще й з’явилася енцефалопатія змішаного генезу. Як пояснює Тетяна, те, що відбувається з її сином під час приступів — справжній жах! І судоми, і реанімація. Для кращого розуміння того, що за захворювання в хлопчика, варто зазначити, що коли в нього судоми, то ані кисень, ані кров до головного мозку Іллі не поступають.

На Житомирщині родину хлопчика з інвалідністю відмовляються ставити на облік для отримання авто, фото-1

Мама ділиться, що її син погано розмовляє, не може сам себе обслужити (ред. самотужки він не може ні одягнутися, ні зняти одяг). І хоча Ілля не соціалізований, разом з матусею вони стараються, працюють на дим, аби дитина все ж була соціалізованою. Зокрема, вони лікуються та займаються реабілітацією з дитиною.

Оскільки, як зазначалося вище, Іллю проблематично возити в громадському транспорті, отож родині необхідний власний транспорт. Тому жінка й звернулася до управління праці, соціальної та сімейної політики, де їй надали інформацію про перелік документів, котрі варто зібрати.

Оксана Мудревська, котра є представницею департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирщини, розповідає, що дітей, котрі мають інвалідність, дійсно ставлять на облік після п’яти років для того, аби забезпечити транспортним засобом. Для цього варто надати перелік документів, зокрема: паспорт опікуна, свідоцтво про народження дитини, довідка з місця, де ви проживаєте, свідоцтво, яке підтверджує факт інвалідності, а також, звісно ж, ідентифікаційний номер.

На Житомирщині родину хлопчика з інвалідністю відмовляються ставити на облік для отримання авто, фото-2

Тетяна Ковальчук розповідає, що спершу взагалі не мала бажання ставати на чергу для отримання автівки. Законодавством, за словами жінки, вказано, що існує саме соціальне авто. Але є ціла процедура: Потрібно самому вирушати за кордон, в іншу країну і там шукаєш людину-добровольця, яка зробить вам на транспортний засіб дарчу. Потім ти вже транспортуєш авто до своєї держави. Такий транспортний засіб не підлягає розмитненню. В Україні в авто варто просто необхідно поставити на облік у соцзабез, а МРЕО просто ставить відмітку, що транспорт перебуває на балансі в органів соцзахисту.

Тетяна зазначає, що вони вже минули всі інстанції та відомства, котрі необхідно. І лишався вже останнім кроком стало саме медико-соціальної експертизи, де жінці з дитиною видали довкідку, в котрій зазначається, що їх відмовляються ставити на облік, адже, мовляв, у них недостатня інвалідність.

На Житомирщині родину хлопчика з інвалідністю відмовляються ставити на облік для отримання авто, фото-3

Головний експерт обласного центру медико-соціальної експертизи Олександр Донець, переглянувши справу Іллі Котюка, пояснив, чому саме представники їх центру відмовили родині:

«Згідно законодавства, право на користування транспортом від органів соціального захисту надається особам, які не можуть пересуватися або дихати. Так, по простому можна сказати. В даному випадку у людини є протипоказання – органічні розлади особистості, – враховуючи які, неможливо надати транспортний засіб. Тому що перевозити таких осіб небезпечно».

Олександр Донець каже, що родина може оскаржити рішення центру медико-соціальної експертизи у Вінницькому науково-дослідницькому інституті реабілітації інвалідів та Дніпровському науково-дослідницькому інституті медико-соціальних проблем інвалідів.

На Житомирщині родину хлопчика з інвалідністю відмовляються ставити на облік для отримання авто, фото-4

За словами юристки Надії Телешинської, згідно чинного законодавства, передбачені певні пільги для осіб з інвалідністю при розмитненні і ввезенні в Україну автомобілів іноземного виробництва:

«Які категорії мають право ввезення і розмитнення автомобіля з пільгами? Це інваліди першої і другої групи, пов’язані з ЧАЕС, інваліди війни, особи з першою групою інвалідності по зору. Далі – інваліди, які не мають обох рук або ніг, або мають кукси замість рук або ніг. А також особи, які проживають з інвалідами та потребують перевезення даного інваліда. Це вичерпний перелік категорій. На жаль, інваліди 2 та 3 груп не підпадають під цей перелік».

На Житомирщині родину хлопчика з інвалідністю відмовляються ставити на облік для отримання авто, фото-5

Мама Іллі, Тетяна Ковальчук, придбала автомобіль, але, за словами жінки, грошей на розмитнення не вистачає, адже весь сімейний бюджет іде на розвиток та реабілітацію дитини.

«Так, нам пригнали маленьку «євробляху». Це економна машина, – говорить Тетяна. – Вона нам «розв’язала руки». Дитина в теплі. Дитина не під дощем. Дитина не чекає на зупинці. І хочу звернутися до наших можновладців. Так, є вже законопроєкт про розмитнення «євроблях». Прохання, щоб таку категорію батьків і дітей, як наша, просто туди вписали».

Авторка: Антоніна Тугас

Камера: Віктор Підвисоцький

за матеріалами: suspilne.media

Источник

Новости Украины | Последние новости Украины