За інформацією: Суспільне Вінниця.
В етнолабораторії «Баба Єлька» створюють схеми вишивок старовинних сорочок. На фото завідувачка тнолабораторії Світлана Листюк. Фото: Суспільне Кропивницький
У Кропивницькому розпочали створювати схеми вишивок старовинних сорочок Кіровоградщини. Роблять це в етнолабораторії "Баба Єлька". Це фольклорно-етнографічний проєкт про традиції Кіровоградської області: народні пісні, вбрання, танці, кулінарію, розповіла Суспільному завідувачка етнолабораторії Світлана Листюк. Нині в колекції мають понад пів сотні старовинних сорочок.
Першою в проєкті з відтворення схем вишивок старовинних сорочок стала сорочка з колишнього Олександрівського району(нині Кропивницький), їй понад сто років, каже Листюк. "Ця сорочка з села Цвітного, ми її знайшли під час експедиції кілька років тому. Сорочку шила і вишивала пані Олена Свороба, 1880 року народження, передала нам її внучка Раїса Косенко.
Сорочка з колишнього Олександрівського району(нині Кропивницький), якій понад сто років. Фото: Суспільне Кропивницький
Говорить, надихнули створювати схеми вишивок старовинних сорочок відвідувачі етнолабораторії. "Багато людей заходять, цікавляться сорочками й питають, як можна зробити копію, як їх можна перешити, відтворити ті візерунки. Заходили молоді дівчата, фотографували сорочки та хотіли собі такі татуювання зробити".
У колекції мають 56 старовинних сорочок з Кіровоградщини та інших регіонів України. Фото: Суспільне Кропивницький
Схеми вишивки першої сорочки розробила дизайнерка Дар’я Галько. За три тижні роботи, говорить, вийшов альбом з історією сорочки, викрійками та схемами.
"Схеми створюють за допомогою спеціальної програми. Мені дуже подобається, що я роблю якийсь вклад у відтворення української культурної спадщини, що цим можуть користуватися багато людей, навіть, потім ці схеми збережуться, навіть, якщо сорочки вже не дійдуть в такому стані, що їх можна буде роздивлятися".
На фото дизайнерка Дар’я Галько вона розробила схеми вишивки сорочки. Фото: Суспільне Кропивницький
Схему вишивки розмістили на сайті "Баби Єльки", де її безкоштовно можна скачати, каже завідувачка етнолабораторії. Мріють відтворити щонайменше 20 схем вишивок та видати книгу з ними.
Наступною планують відтворити схему вишивки сорочки з бавовняного полотна, яку знайшли на смітнику у Кропивницькому.
Сорочка з бавовняного полотна, її знайшли на смітнику у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький
У колекції мають 56 старовинних сорочок з Кіровоградщини та інших регіонів України, які датуються з початку XIX століття до 90-х років XX століття.