25 жовтня чернігівці матимуть змогу віддати свій голос на чергових місцевих виборах – 2020. Зробити це буде не так просто, як раніше, і це не через велику кількість партій та кандидатів, нині їх порівняно небагато. Справа у зміненому Виборчому кодексі України та нових виборчих бюлетенях, з якими чернігівці ще жодного разу не стикались. Аби розібратись, що ж це за бюлетені та як проголосувати, аби твій голос точно був зарахований, ми поспілкувались із членкинею Чернігівської міської територіальної виборчої комісії (ТВК) Оксаною Рекун.
За словами пані Оксани, навіть досвідчені члени виборчої комісії, які працюють на виборах уже не вперше, змушені були все вивчати заново. Тож члени виборчих комісій та самі виборці опинились у схожому становищі, коли незалежно від того, перші це вибори для тебе чи ні, треба вивчати нововведення. Виборців же цікавить процес їхнього голосування, а саме – заповнення оновленого виборчого бюлетеня так, щоб він не був визнаний недійсним.
«Плюсики» та «номери»
Візьмемо за приклад виборчий бюлетень до Чернігівської міської ради. Його поділено на дві частини.
Лівіше прописані назви партій та перші номери тої чи іншої політсили, які включені в єдиний виборчий список. За умови переходу партією за результатами виборів бар’єра в 5%, зазначені лідери своїх партій проходитимуть в міськраду автоматично. Біля назви кожної партії надруковано вільний квадратик. Поставити «плюсик» або «галочку» можна тільки у квадратику однієї з партій.
– Якщо виборець поставить позначки біля кількох партій, тоді його бюлетень буде визнано недійсним. Також якщо виборець не поставить позначку біля жодної з партій, а лише впише номер кандидата, його бюлетень теж буде визнано недійсним, – каже Оксана Рекун.
З правої сторони бюлетеня від кожної з партій вказані кандидати в депутати, яких їхня політсила висунула на вибори до міськради по одному з п’яти округів Чернігова. Кожна партія має право висувати на один округ від 5 до 12 кандидатів, які й будуть змагатись за голоси виборців конкретного округу.
– Віддати голос за одного з кандидатів доволі просто. Обравши кандидата, якому ви довіряєте, ви дивитесь, під яким номером він позначений у списку, і потім вписуєте цей номер у прямокутник з умовним трафаретом, що розташований поряд. Не обов’язково виводити цифру по трафарету в цьому прямокутнику або вписувати туди цифри 01 або 1 і так далі. Головне – щоб ця цифра була зрозумілою, і тоді, відповідно до статті 250 Виборчого кодексу України, у членів дільничної виборчої комісії (ДВК) не буде сумнівів у вашому чіткому волевиявленні, – зазначила членкиня ТВК.
Якщо ж ви підкреслите прізвище свого кандидата, обведете ту цифру, під якою він позначений, або зробите щось подібне, то це, відповідно до Виборчого кодексу, вважатиметься «іншою позначкою», і ваш голос буде відданий на підтримку всього територіального списку відповідної партії, яку ви вже підтримали в лівій частині бюлетеню.
Звичайно, при підрахунку голосів можуть виникати суперечки між членами ДВК з приводу дійсності бюлетеня та волевиявлення громадян. Питання «іншої позначки» можуть виноситись на голосування членів ДВК, на час якого припиняється підрахунок голосів.
– Можу спрогнозувати, що через нові бюлетені та можливі помилки в їх заповненні зі сторони виборців підрахунок голосів та встановлення результатів виборів цьогоріч може затягнутися, – говорить Оксана Рекун.
Недійсні бюлетені
За словами членкині Чернігівської ТВК, недійсними вважатимуться бюлетені, де вписано позначки біля кількох політичних партій або номери кандидатів з кількох партій. Також недійсними визнають бюлетені, на яких буде щось намальовано або дописано прізвище і номер неіснуючого кандидата. Адже таким чином виборці нібито голосують «проти всіх», хоча такої графи в бюлетенях уже немає.
Звісно, через людський фактор члени ДВК можуть помилково визнати бюлетень недійсним, але оскільки недійсні бюлетені проходитимуть кілька рівнів перевірки, це майже виключено.
– Порада для людей, які дуже бояться помилитись та надзвичайно дорожать своїм голосом: поставте виключно позначку біля партії, яку ви підтримуєте і нічого не вписуйте у правій стороні бюлетеня. Таким чином ваш бюлетень буде стовідсотково дійсним та врахованим виборчою комісією незалежно від можливого голосування з приводу вищезгаданої «іншої позначки», – заявила Оксана Рекун.
P.S. Щодо виборів міського голови все набагато простіше. Обираєте кандидата, за якого ви готові віддати свій голос, і ставите «плюсик» або «галочку» у квадратику біля прізвища відповідного кандидата. Якщо ж ви поставите позначки біля кількох кандидатів, то ваш бюлетень вважатиметься недійсним, як і в разі коли його буде розмальовано.
Еженедельник "Семь Дней"