Не занудьгуємо: як курс гривні у травні діятиме на нерви

Не занудьгуємо: як курс гривні у травні діятиме на нерви

Фото: архів KP.UA

Незважаючи на те, що серйозних загроз для девальвації національної валюти немає, у травні курс можуть очікувати на серйозні коливання, і на те є кілька причин.

Про те, що впливатиме на курс гривні і наскільки купуватимемо долари на початку літа, KP.UA запитала у економістів.

Поки що все за планом

На початку травня українська гривня продовжила свою відносно стабільну та передбачувану поведінку. Зокрема, у вівторок 2 травня середній курс долара на готівковому ринку становив 37,44/37,94 грн., євро купують за 40,94 грн., а продають за 41,70 грн. На чорному ринку покупці та продавці сходяться на позначках 37,70 грн за долар та 41,41 грн за євро. А курс валют за картками у банках-резидентах становив 36,69/37,52 грн за долар та 40,29/41,37 грн за євро.

Для порівняння: півтора місяці тому, 17 березня, курс американської валюти на готівковому ринку становив 38,27/38,87 грн, євро купували за 40,31 грн, а продавали за 41,13 грн. На чорному ринку покупці та продавці приходили до консенсусу на позначках 38,68 грн за долар та 40,95 грн за євро.

Як бачимо, крім того, що гривня зміцнюється, ще й звужується спред між купівлею та продажем.

Фактори для «розгойдування»

Економісти констатують: оскільки гроші від міжнародних партнерів продовжують справно чинити, погрози девальвації гривні немає. Стабільності національної валюти сприяє і достатність золотовалютних резервів та посівна кампанія. З іншого боку, через проблеми з експортом агропродукції надходження експортної виручки на міжбанк цілком може скоротитися, що є фактором ризику.

Важливим моментом, який впливає на стабільність валютного курсу, є активізація військових дій. Останнім часом росіяни змінили свою тактику. За словами військових експертів, частота ракетних обстрілів знизилася, але при цьому, якщо раніше вони валися на супутникову інформацію і дані розвідки про українські об’єкти, щоб знати, чому конкретно стріляти, то тепер стріляють навмання, по всіх і всьому.

– Сплеск російських атак цілком очікувано призводить до паніки та зниження курсу гривні, – каже економіст Андрій Мартинюк. – Адже на паніці завжди не проти заробити спекулянти. Але все ж таки серйозної девальвації гривні в травні я не чекаю – панікувати щодня теж не будеш.

І, нарешті, як прогнозує портал minfin, на поведінку валютного курсу вплинуть «валютні ралі» пари євро/долар напередодні та під час оприлюднень 3 та 4 травня рішень ФРС та ЄЦБ щодо відсоткових ставок. На думку аналітиків порталу, навіть якщо обидва регулятори ухвалять очікувані рішення про зростання відсоткових ставок на 0,25% (до 5,25% річних) у США та на 0,5% (до 4% річних) у Європі, спекулянти все одно намагаються «розкачати» ринок. Якщо ж рішення Федрезерва чи Центробанку стануть несподіваними, ринок можуть очікувати на справді серйозні потрясіння. Причому, основним інструментом для спекуляцій буде євро.

Але у будь-якому випадку в дні засідань ФРС США (3 травня) та Європейського Центробанку (4 травня) власники обмінників розширять спред при купівлі/продажу валюти, щоб мінімізувати свої курсові ризики.

«Прямої залежності немає»

Але тут варто зазначити, що навколоапокаліптичні прогнози дотримуються далеко не всі експерти. Зокрема, аналітик Данило Монін вважає, що засідання ФРС та ЄЦБ навряд чи здатні викликати серйозні коливання курсу в Україні, тож колеги трохи згущують фарби. У розмові з KP.UA експерт висловив упевненість, що великих змін на валютному ринку першого тижня травня бути не повинно.

— Курс долара та євро в Україні безпосередньо не залежить від динаміки долара та євро у світі, – погоджується аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. — Настроювання спекулянтів та волатильність валютної пари євро/долар на світових біржах стосуються лише зовнішнього ринку. В Україні, особливо останній рік, динаміка іноземної валюти залежить від політики Нацбанку. Рішення за відсотковою ставкою, адміністративні обмеження на купівлю валюти, дозвіл або заборону на виведення коштів із країни в сукупності із зовнішньоекономічною діяльністю, достатністю ЗВР та регулярністю кредитів – ось це і є фактори впливу на валютний курс. Ми йдемо до того, щоб іноземна валюта залишилася затребуваною для бізнесу, а для населення спроби заробити на курсовій різниці звелися до мінімуму. Думаю, що це правильно. Особливо враховуючи, що громадяни не завжди правильно інтерпретують те, що відбувається на валютному ринку, і частіше втрачають, ніж заробляють. Наприклад, у той момент, коли долар завдяки спекулянтам підскочив до 42 гривень та купувати його точно не потрібно, люди купують, після чого ціна падає.

Чого чекати до літа

Данило Монін дивиться на ситуацію найближчого місяця цілком оптимістично.

– Я бачу, що сьогодні нас фінансують краще, ніж очікувалося, – зазначив експерт. — Тож, думаю, до початку літа курс долара становитиме близько 38 грн за долар.

Андрій Мартинюк вважає, що у літо ми увійдемо з доларом у коридорі 37,50-38,50 грн, євро – 40,30-41,90 грн.

– Коливання курсу долара та євро у травні будуть, але переважно наприкінці місяця, – каже Олександр Болтян. — Діапазон стрибків, на мої очікування, не перевищить 2 грн. Можливо, я налаштований надто оптимістично, але ажіотажу та різкого зростання попиту на валюту не чекаю. Ці прогнози ґрунтуються на очікуванні, що роздрібний курс долара в Україні буде помірний стабільним поблизу офіційних значень, які задає Нацбанк.

На думку Болтяна, на початок літа курс продажу буде близько позначки 37 грн за долар. Негативні чинники, як зниження експортної активності держави через торговельних обмежень країн ЄС чи мит Туреччини, можна буде вирішити шляхом збільшення активності у напрямі Африки. Якщо РФ спромоглася наростити експорт у цей регіон з початку року, то українській продукції точно будуть раді, вважає експерт. А значить, гроші в скарбницю й надалі надходитимуть. Крім того, національну валюту підтримають зовнішня фінансова підтримка України та достатність золотовалютних резервів країни.

Джерело

Новости Украины | Последние новости Украины