Окупований Мелітополь і Крим в обмін на закінчення війни, — політичний аналітик Віталій Портников здивував прогнозом

Оккупированный Мелитополь и Крым в обмен на окончание войны, - политический аналитик Виталий Портников удивил прогнозом

фото з відкритих джерел

Чи відмовиться Україна від окупованих Росією територій, зокрема й Мелітопольщини, в обмін на заморожування конфлікту і гарантії безпеки після перемоги Трампа — ця тема нині обговорюється і на Заході, і в самій Україні.

Незрозуміло, які пропозиції будуть насправді висунуті новообраним президентом США і чи погодиться з ними український уряд. Чи справді ідея «відмови» від окупованих територій є для російського лідера достатньою умовою для припинення вогню? — свою думку з цього приводу для Крим. Реалії висловив політичний аналітик і телеведучий Віталій Портников.

На думку Портникова, Путін вважає, що економічний і військовий потенціал Росії не дозволяє їй вести тривалу війну на виснаження України. Або в тому разі, якщо російський президент побоюється, що відмова від мирних пропозицій може призвести до ескалації конфлікту і надання Україні нових типів озброєнь з можливістю їх використання для ударів по території Росії — і ціна таких ударів є для нього неприйнятною.

— Швидше за все, Путін висуне нові умови. Тому що в іншому разі йому доведеться визнати, що він зазнав поразки. Так, під контролем Росії залишиться 18 відсотків української суверенної території. Але ж план Путіна мав на увазі зовсім не контроль над 18 відсотками, а приєднання до Росії принаймні всього сходу і південного сходу України (перелік регіонів, на які претендує Кремль, можна знайти в промові російського президента на засіданні Федеральних зборів РФ, присвяченому анексії Криму та Севастополя). Частину ж України, що залишилася, Путін, імовірно, збирався перетворити на державу-сателіт за зразком лукашенківської Білорусі, — вважає аналітик.

На думку Портникова, якщо Путіну доведеться погодитися з припиненням вогню і збереженням українського суверенітету, це означатиме фактичну відмову від цих амбітних цілей.

— Я не буду стверджувати, що таке закінчення війни буде перемогою України. Але це буде явно перемога Дональда Трампа, а не Володимира Путіна. Тому, якщо тільки побоювань за майбутнє російської економіки і військової могутності у Путіна не буде, російський президент, упевнений, постарається зірвати будь-яку мирну угоду — навіть якщо і погодиться на переговори. І ймовірність відмови Кремля від перемир'я або миру на сьогоднішній день залишається не менш реалістичним варіантом розвитку подій, ніж припинення війни після вступу на посаду нового президента Сполучених Штатів.

З марсіанами швидше домовитися, ніж із росіянами

Водночас, на думку екс-глави МЗС України Володимира Огризка, посадити Путіна за стіл переговорів зараз нереально. Він може піти на поступки тільки після втрати Криму, що має для росіян сакральне значення. Про це український дипломат розповів в інтерв'ю РБК Україна.

"Якби навпроти сиділи марсіани, я б із ними скоріше домовився, ніж із росіянами. Тому що це абсолютно дивовижний народ», — розповідає він.

Поки що, каже екс-міністр, він не бачить жодних шансів всадити Кремль за стіл переговорів.

"Для початку потрібно, щоб Росія втратила Крим. І, до речі, багато військових західних дійсно високого стратегічного рівня мислення давно вже підказують нашим військовим, що потрібно починати з Криму. Треба обламати Крим у Росії», — зазначив Огризко.

За його словами, для Росії і Путіна особисто це щось сакральне. Він же звідти веде всю історію, він же веде звідти свою спадщину.

"Я не знаю, може він там навіть, по-моєму, спадкоємець римських імператорів. Наступного разу щось почуємо від нього, він повинен рухатися вперед. І якщо Крим для нього падає, значить падає імідж як переможця, а це ж мачо, це ж людина, яка має всюди перемагати», — упевнений Огризко.

РФ можуть напасти на Україну через 10-15 років

Поки незрозуміло, який вигляд має мати демілітаризована зона (ДМЗ) між Україною та РФ. Однак, за словами експертів, будь-яка така зона дасть російським військам змогу відпочити, перезавантажитися і спланувати наступне вторгнення. Якщо «мирний план» новообраного президента США Дональда Трампа вдасться втілити в життя і домовитися про демілітаризовану зону між Україною і Росією, то через 10-15 років ЗС РФ знову можуть напасти на українців.

Про це пише Newsweek. Журналісти уточнили, що поки що про те, як новообраний президент Дональд Трамп планує завершити війну в Україні відомо небагато. Однак один із варіантів, який, як вважається, розглядається, — ефективне заморожування конфлікту і створення демілітаризованої зони. Серед урядовців у таборі Трампа обговорюється ідея про те, що Україна пообіцяє не вступати до НАТО щонайменше 20 років, а в цей час Вашингтон продовжуватиме посилати зброю для стримування нової російської атаки. Крім того, демілітаризована зона між Росією та Україною, найімовірніше, охоронятиметься європейськими силами, а не американськими військами.

Президент Чехії Петр Павел підтвердив ці твердження, заявивши, що майбутня угода може передбачати відтермінування вступу України до НАТО на двадцять років, надання Москві контролю над українською територією, яку вона наразі утримує, та передачу Європі довгострокової відповідальності за захист східного флангу континенту та сотень миль демілітаризованої території.

За словами колишнього помічника головнокомандувача Збройних сил України Дена Райса, Київ навряд чи погодиться на короткострокове припинення вогню, але значні європейські сили вздовж російського кордону з Україною необхідні, щоб зупинити спроби Росії захопити територію.

"Також не вирішено, чи буде демілітаризована зона включати міжнародно визнаний кордон між Росією та Україною. Присутність Києва в південній частині Курської області протягом останніх місяців ще більше ускладнює це питання», — йдеться в матеріалі.

Автори статті підкреслили, що дискусійним залишається також питання про те, наскільки широкою буде ця зона, чи погодяться європейські військові гарантувати, що вона залишиться вільною від російських або українських військових операцій, і чи буде вона тривалою.

«Мені важко уявити, щоб європейські збройні сили брали участь у демілітаризованих зонах», — сказав полковник запасу морської піхоти США у відставці Марк Кансіан.

Заступник керівника групи з питань Росії в американському аналітичному центрі Institute for the Study of War Кароліна Гірд зазначила, якщо угода створить демілітаризовану зону, то вона буде на умовах Путіна і зміцнить контроль Кремля над українцями, які проживають на цих територіях.

«Він просто використає її як лінію фронту для наступного вторгнення в Україну через 10-15 років, після того, як його армія відпочине, відновиться та інституціоналізує уроки, які вона засвоїла в Україні», — сказала Гірд.

За її словами, створення демілітаризованої зони, незалежно від того, який вигляд вона матиме, дасть російським військам привід відпочити, перезавантажитися і спланувати наступне вторгнення.

Нагадаємо, раніше журналісти опублікували «мирний договір Путіна», представлений російською стороною на переговорах з Україною 2022 року.

Джерело

Новости Украины | Последние новости Украины