Фото: REUTERS
За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, зараз у країні близько 7 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Українських біженців за кордоном, за інформацією Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи, на початок травня 2023 року налічувалося близько 5 млн. Перша група переселенців отримує допомогу від України, друга – від тих держав, де люди знайшли захист.
Проте влада України вирішила розібратися із незаконними виплатами на проживання. Адже не секрет, що багато одержувачів державної допомоги або повернулися додому в окупацію чи зону бойових дій, або виїхали за кордон і, як біженці, подали документи на допомогу в іншій країні. Тому ряди переселенців, які отримують українську допомогу (3000 грн на дітей та 2000 грн на дорослого на місяць), схоже, суттєво прорідять.
Які категорії ВПО можуть отримати допомогу протягом 12 місяців?
За загальним принципом, зараз допомога на проживання ВПО призначається на 6 місяців. На рік її призначають певним категоріям громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Ті сім’ї, у кого середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2093 грн х 4 = 8372 грн); Якщо у складі сім’ї є люди працездатного віку, які доглядають дітей до досягнення ними 6-річного віку (включно); мають трьох або більше дітей віком до 18 років та доглядають їх; особи з інвалідністю; люди, які доглядають осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю. У складі сім’ї є непрацююча людина працездатного віку, яка протягом 6 місяців отримання допомоги сприяла своїй економічній самостійності (наприклад, працевлаштувався, зареєструвався в центрі зайнятості як безробітний, реєструвався як ФОП, отримував допомогу на здобуття економічної самостійності тощо) та середньомісячний дохід якої не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2093 грн х 3 = 6279 грн). Якщо внутрішньо переміщена особа втратила працездатність або досягла пенсійного віку, та розмір її пенсії не досягає трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (2093 х 3 = 6279 грн). Неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника.
Чи потрібно внутрішньо переміщеним особам проходити фізичну ідентифікацію в Ощадбанку?
Нещодавно ВПО почали отримувати повідомлення від банку про те, що з 1 вересня треба пройти ідентифікацію в його відділеннях. Однак за результатами засідання Координаційного штабу з питань ВПО розсилку повідомлень припинено. Для отримувачів пенсій термін ідентифікації продовжено до кінця січня 2024 року. Для внутрішньо переміщених осіб ідентифікацію поки що не застосовують, тим більше, що термін виплат і так обмежений 6 місяцями.
Чому було прийнято таке рішення – найімовірніше через неможливість швидкого проходження ідентифікації пенсіонерами, які перебувають за кордоном.
А якщо людина тільки нещодавно поїхала за кордон?
За словами заступника міністра соціальної політики Дарії Марчак, якщо ВПО виїхала за кордон і перебуває там більше 45 днів без поважних причин, то таку людину позбавлять державних виплат з 1 серпня.
— Якщо людина, яка отримує виплати як ВПО, перебуває за кордоном більше 45 днів і не повернулася до України до 1 серпня, то вважається, що ця людина вибрала не внутрішнє, а зовнішнє переміщення, — заявила Марчак в ефірі національного телемарафону. – А допомога від держави іде лише внутрішньо переміщеним особам. І держава володіє інформацією, чи робила людина виїзд за кордон країни чи ні.
Поважними причинами перебування в іншій країні більше обумовленого терміну є лікування, стажування або відрядження. Якщо в держреєстрі закрадеться помилка і переселенця необґрунтовано позбавлять виплат, то він може їх поновити, звернувшись до органів соцзахисту.
Така ж схема застосовуватиметься і до переселенців, які повернулися на місце проживання, – з 1 серпня виплати припиняться.
Кому ще з ВПО припинять виплачувати допомогу?
Не призначатимуться виплати тим громадянам, які за 3 місяці до звернення:
Придбали автомобіль молодше 5 років (крім мопеда та причепа). При цьому не враховуються: мотоцикли, вартість яких не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму; зібрані власними руками; придбані особою з інвалідністю І чи ІІ групи; одержані безкоштовно або придбані на пільгових умовах через органи соцзахисту; одержані через благодійні організації; придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, багатодітними сім’ями та сім’ями, які мають дітей з інвалідністю. Купили нерухомість чи цінні папери вартістю понад 100 тисяч грн або одноразово сплатили будь-які роботи чи послуги (крім будівельних у пошкодженому/знищеному житлі, медичних, освітніх та послуг ЖКГ). Мають на банківському депозиті понад 100 тис. грн або облігації внутрішньої державної позики на таку суму. Купили на суму понад 100 тис. грн. валюту (крім валюти, одержаної від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, реабілітаційних послуг, протезування, соціальних, освітніх послуг) або банківські метали. Мають у власності житло на територіях, де не ведуться бойові дії та які не є тимчасово окупованими. При цьому не враховується житлове приміщення площею менше ніж 13,65 кв. метри на одного члена сім’ї. Знаходяться на повному державному забезпеченні (наприклад, у дитячому будинку, ПНІ, будинку-інтернаті для людей похилого віку та осіб з інвалідністю або у школі-інтернаті спеціалізованої освіти військового чи військово-спортивного профілю).
Джерело