За інформацією: Суспільне Вінниця.
Ліворуч — мамограф, праворуч — лікарка-рентгенологиня кропивницького онкоцентру Наталя Тертична. Фото: Суспільне Кропивницький
За останні чотири роки запущені форми раку молочної залози складають третину від діагностованих в онкоцентрі Кропивницького. Аби вчасно виявити новоутворення й мати більші шанси на одужання, кожна жінка має щорічно робити обстеження молочних залоз. У Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочних залоз, який відзначають 20 жовтня, Суспільне дізнавалось, які обстеження необхідно робити.
Через пандемію коронавірусу та війну кількість звернень за допомогою зменшилась, розповіла завідувачка мамологічного відділення кропивницького онкоцентру Анна Богатирь.
"Раніше по Кіровоградській області діагностували близько 400 випадків раку молочної залози. За дев’ять місяців 2023 року – 294".
За останню чверть століття рак молочної залози значно "помолодшав ", сказала завідувачка відділення. З її слів, мають і 20-річних пацієнток зі злоякісними пухлинами, і 88-річних.
"Нині максимальна захворюваність на рак молочної залози припадає на вік 35-55-60 років".
Завідувачка мамологічного відділення кропивницького онкоцентру Анна Богатирь. Фото: Суспільне Кропивницький
Доведена спадковість раку молочної залози, сказала Анна Богатирь.
"Тобто пацієнткам, у яких в родині по жіночій лінії хтось хворів на злоякісну пухлину, треба вдвічі уважніше ставитися до цього. Слід звернути увагу на відсутність пологів, що є одним із факторів ризику розвитку раку молочних залоз. Перші пологи після 40 років теж є фактором ризику".
Щорічні обстеження дають змогу вчасно виявити новоутворення. Аби виявити пухлину на ранній стадії, жінкам треба регулярно самостійно обстежувати молочні залози на наявність змін, робити ультразвукове обстеження чи мамографію, сказала завідувачка мамологічного відділення.
"Мамографічні дослідження роблять жінкам після 40 років у певні терміни. До 50 років – раз на два роки, після 50 – раз на рік (жінок зі спадковою схильністю обстежують після 35 років – ред.). Жінкам до 40 років проводять ультразвукове дослідження молочних залоз".
За допомогою ультразвукової діагностики можна побачити новоутворення розміром два-три міліметри, пояснила лікарка Ольга Налімова.
"У нас є концентрація цієї патології. Локальні доброякісні зміни чи підозра – у близько 80% тих, хто до нас звертається".
Мамографію роблять на апараті, який називається мамограф. Зі слів лікарки-рентгенологині Наталі Тертичної, роблять знімки обох молочних залоз, у двох проєкціях.
39-річна пацієнтка обласного онкоцентру Альона розповіла, що пухлину в себе виявила під час миття в душі. Нині проходить хіміотерапію. У жінки перша стадія раку молочної залози. Це дає шанси на повне одужання і збереження органу, сказала завідувачка мамологічного відділення.