Фото з відкритих джерел
Тисячі українців, серед яких чимало мелітопольців, рятуючись від війни, знайшли притулок у країнах Європи.
Однак серед них опинилися і прихильники "руского міра", які цинічно використовують статус біженців для отримання допомоги та легального проживання в ЄС. При цьому російські спецслужби активно вербують таких "біженців" для стеження, шпигунства та диверсій.
Серед тих, хто виїхав з тимчасово окупованої території Запорізької області, зокрема з Мелітополя, є чимало людей, які раніше підтримували агресію РФ. Але коли в самій Росії почалася хвиля мобілізації та погіршилася економічна ситуація, вони вирішили втекти подалі від війни. І найзручнішим напрямком стали країни Євросоюзу.
Як працюють схеми "псевдо-біженців"
Зрадники і проросійські громадяни, які жили на окупованих територіях, не поспішають відмовлятися від українського громадянства. Вони зберігають українські паспорти, щоб безперешкодно покинути ТОТ і виїхати до Європи. Там вони оформляють статус біженця, скаржачись на "жахи війни". У результаті отримують фінансову допомогу від європейських країн, при цьому залишаючись прихильниками Кремля.
У Запорізькій області діє ціла мережа перевізників, які пропонують послуги з виїзду до ЄС через країни Балтії, Польщу та Німеччину. Вартість таких поїздок стартує від 300 євро. Серед тих, хто ними користується, є не тільки справжні біженці, а й ті, хто роками підтримував окупантів, але тепер хоче скористатися європейськими благами.
Як Росія використовує еміграцію у своїх цілях
Ситуацією не могли не скористатися російські спецслужби. Останніми роками активізувалася діяльність ГРУ і ФСБ у країнах ЄС. Їхня мета — вербування "українських біженців" для виконання розвідувальних і диверсійних завдань.
За даними західних спецслужб, російська агентура впроваджується в українські громади за кордоном, щоб:
- збирати дані про військову допомогу Україні;
- стежити за переміщенням зброї та техніки;
- організовувати інформаційні провокації проти України;
- проводити диверсії на критично важливих об'єктах.
Один із яскравих прикладів — нещодавній звіт Вищої ради національної оборони Румунії (CSAT). У ньому йшлося про те, що серед українських біженців у країні було виявлено російських агентів, які збирали інформацію про військові бази, навчання українських військових і постачання зброї, передає OBOZ.UA.
Російські спецслужби ведуть "полювання" на українців, які виїхали
За інформацією української розвідки, російські спецслужби активно стежать за громадянами, які покинули окуповані території. На кордонах РФ співробітники ФСБ допитують виїжджаючих, з'ясовують їхні політичні погляди, зв'язки з Україною і пропонують "співпрацю".
Часто потенційних агентів приваблюють обіцянками легких грошей. Вербування відбувається через Telegram-канали, соцмережі та навіть під час перетину кордону, повідомляє OBOZ.UA. Дехто погоджується співпрацювати, не усвідомлюючи всіх наслідків, а хтось іде на це свідомо.