Фото: Львівська міська рада, автор Роман Балук
Депутати Львівської міської ради 2 листопада закликали президента, голову Верховної Ради та прем’єр-міністра зберегти територію Митрополичих садів біля собору Святого Юра. Про це повідомила пресслужба міськради.
Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Telegram: коротко про важливе
Ще у 2020 році міська рада передала землю Митрополичих садів на Святоюрській горі у Львові у користування Українській греко-католицькій церкві. Проте у вересні 2023 року суд за позовом Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації скасував ухвалу міськради.
«Спершу я думав, що це непорозуміння, але коли починають тут з’являтися посередники від забудовників, які думають, чи можна забудувати цю землю, – в мене це викликає шок. Я думаю, що хтось на високих посадах не розуміє цінності духовного серця Львова», – заявив міський голова Андрій Садовий.
Територія, до якої входить Святоюрська гора з Митрополичими садами, історично належала УГКЦ. Лише в радянські часи її вирішили використовувати в інший спосіб, облаштувавши радіовежі, які глушили сигнали «ворожих» радіостанцій – «Голосу Америки» та «Радіо Свобода».
У 1951 році тодішній Львівський облвиконком передав територію під потреби зв’язку. Тут Львівська філія Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (КРРТ) встановила три вежі та побудувала технічні споруди. У 1998 році, коли Львів внесли до списку ЮНЕСКО, вежі зобов’язали демонтувати.
Тривалий час ця територія перебуває у вкрай занедбаному стані. Ані КРРТ, ані УГКЦ не брались за її впорядкування через земельну суперечку.
Міська рада оскаржила рішення суду. Депутати сподіваються, що в ситуацію довкола Митрополичих садів втрутиться влада.
Собор Святого Юра – резиденція греко-католицьких митрополитів, пам’ятка XVIII ст. Сам собор, Митрополичі палати, Митрополичі сади та прилеглі території входять до складу Святоюрського комплексу, яким опікується УГКЦ.
Сади, облаштовані на схилах Святоюрської гори, доповнюють архітектурний комплекс храму, але є і самобутнім простором.
«Іншого використання цієї земельної ділянки, окрім як для потреб церкви, не може бути. Там має бути парк і рекреація… Ми не дамо нікому робити наругу над святою землею для нашого міста, краю та держави, адже це земля митрополита Андрея Шептицького», – наголосив Садовий.
- У липні 2023 року стало відомо, що на території Києво-Печерської лаври планують відновити 500-річний Митрополичий сад та відкрити його для відвідувачів.