Школярі з Кіровоградщини створили плавучі дрони для моніторингу та очищення води

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Плавучий дрон від новоукраїнських школярів. Фото: Суспільне Кропивницький

Школярі Іван Антонюк, Євгеній Парфентьєв та Віталій Бабіч з міста Новоукраїнка Кіровоградської області створили плавучі дрони для моніторингу та очищення води в річках та ставках. Конструювали їх під керівництвом Володимира Лелікова, який керує місцевим гуртком радіоелектроніки. Суспільне бачило, як працюють винаходи.

Зі слів Володимира Лелікова, надводний дрон містить систему радіокерування й прилад, який може вимірювати вміст кисню у водоймі та кислотність води: "Прилад оснащений електродом. Виміри здійснює на глибині від 50 сантиметрів до метра".

Зліва направо: Євгеній Парфентьєв, Володимир Леліков, Віталій Бабіч, Іван Антонюк. Фото: Суспільне Кропивницький

Розробники спочатку думали, що дрон-лабораторія стане в пригоді рибалкам – доставлятиме корм для риб, розповів Іван Антонюк: "Згодом я взяв участь в екологічному хакатоніЗахід, під час якого різні розробники інтенсивно й згуртовано працюють над розв'язанням якоїсь проблеми або створенням нового додатку чи сервісу., посів там третє місце, і ми вирішили йти далі. Та нам потрібно було фінансування, щоб втілити в реальність наші задуми, тому взяли участь у програмі UPSHIFT".

Зі слів співрозробника дрона Євгенія Парфентьєва, подавшись на програму UPSHIFTПрограма допомагає підліткам та молоді пропонувати та втілювати інноваційні рішення для актуальних проблем у школі, громаді, місті. за підтримки ЮНІСЕФ, увійшли до десятка команд, яким надали фінансування.

Школярі отримали 73 тисячі гривень й вирішили конструювати плавучі дрони, аби поліпшити стан річок і ставків, сказав Іван Антонюк: "Ми щоліта спостерігаємо, що вода "цвіте", риба має різні захворювання. Це небезпечно. Тому ми взялися за цей проєкт".

Усі розробники – рибалки, сказав Віталій Бабіч. Тому їм самим цікавий цей проєкт: "Нам треба, щоб водойми були чистими, щоб риба краще в них розмножувалась. Нині це не так – риба помирає від різних хвороб, важко їй жити в нинішніх умовах".

За пів року, крім дрону-лабораторії, створили катер. Корпуси виготовили з фанери, склотканини, просякнутої поліефірною смолою, розповів керівник гуртка. З його слів, катер доставлятиме у потрібне місце добрива для очищення води: "Суспензія хлорели – це той матеріал, який ми використовуємо для очищення води. Працює він таким чином: наливається у ванну суспензія, яка через трубку помпою качає її на поверхню води. Воду збурює гвинт, розчиняючи суспензію у воді".

Плавучий дрон від новоукраїнських школярів Фото: Суспільне Кропивницький

Плавучий дрон від новоукраїнських школярів Фото: Суспільне Кропивницький

Плавучий дрон від новоукраїнських школярів Фото: Суспільне Кропивницький

Плавучий дрон від новоукраїнських школярів Фото: Суспільне Кропивницький

Володимир Леліков сказав, що проєкт не завершили, адже зробили лише прототипи дронів: "Завжди, коли створюється зразок, створюється прототип, дослідницькі зразки, дрібносерійні зразки, потім, якщо виходить, запускається це в серійне виробництво".

Школярі планують продовжити свою роботу, щоб удосконалити систему радіокерування дронами.

Думка екологині

Впроваджувати розробку новоукраїнських школярів потрібно по всій Україні, вважає екологиня громадської організації "Флора", що займається захистом екологічних прав, Аліна Шитря: "Ці дрони за досить короткий час можуть очистити достатньо велику територію води. Відповідно, вони мінімізують ризики масової загибелі риби й токсичного впливу цвітіння води на здоров’я людини. Очищення від цвітіння водойм і ставків впливає на збереження екосистеми цих водойм, а отже прямо пов’язане зі змінами клімату і загальним станом водних ресурсів в Україні".

Новости Украины | Последние новости Украины