За інформацією: Суспільне Вінниця.
Місто Кропивницький. Фото: Суспільне Кропивницький
Розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції (ЗАЕС) з викидом радіації, повідомив президент Володимир Зеленський. Що робити у разі аварії жителям Кіровоградської області та де шукати відомості про радіаційний фон в області?
Як діяти у разі радіаційної небезпеки під час війни має знати кожен житель України, говорить головна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук.
Відстань від ЗАЕС до Кіровоградської області
Відстань від Запорізької атомної станції до кордонів Кіровоградської області майже 120 кілометрів. Зона активного забруднення після аварії на станції з такою потужністю як Запорізька становить 50 кілометрів, розповів Суспільному заступник начальника облуправління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін.
Унаслідок аварії утвориться хмара радіоактивного пилу, рух якої залежатиме зокрема від вітру, його сили. Вважають, що ця хмара нависає над кожною окремою ділянкою від чотирьох до шести годин — це залежить знову ж таки від метеорологічних явищ.
"Саме цей час потрібно перебути в укритті — спеціальному, чи в будь-якому іншому приміщенні, якщо до сховища далеко", — говорить Костянтин Дружинін. Про те, що хмара рухається в тому чи іншому напрямку та її швидкість оголошуватимуть державні органи влади. Після того, як хмара проходить над окремою ділянкою, плануються заходи боротьби з радіаційним пилом — зокрема миття доріг, дахів. "Будь-яка ділянка землі, над якою пройде хмара, відчує наслідки радіаційного забруднення. Безумовно, це не додасть здоров'я людям, але говорити про великі загрози для жителів Кіровоградщини у разі аварії на Запорізькі АЕС, поки що завчасно".
Що робити, коли повідомили про радіаційну небезпеку
Головна санітарна лікарка області говорить:
- зайти в приміщення, ущільнити отвори, закрити вентиляцію, не користуватись кондиціонером;
- знезаразити себе – обережно зняти одяг, герметично запакувати його і тримати якомога далі від себе і тварин. Це знезаражує до 90% радіоактивних речовин, які могли потрапити на людину на вулиці. Робити це треба дуже обережно, щоб не розтрусити радіоактивний пил вдома;
- помитись, якщо є можливість, якщо немає, помити відкриті ділянки тіла. Якщо немає доступу до води, тоді слід протерти відкриті ділянки тіла вологими серветками або вологою тканиною. Не використовувати водопровідну воду до офіційного оголошення від рятувальників чи влади про те, що вона безпечна. Якщо вода зберігається у герметичних пляшках, контейнерах, ємностях, вона захищена від радіоактивних речовин.
Як у Кіровоградській області вимірюють радіаційний фон
Надія Оперчук розповіла, в кожному районі Кіровоградської області вимірюють радіацію три рази на день. Це роблять сертифікованими приладами, тож їх показники надійні. Слідкувати за ними слід на сторінці Центру контролю та профілактики хвороб на Facebook.
Рівень радіації в Кіровоградській області 22 червня. Графіка: Центр контролю та профілактики хвороб
Суспільне розповідало про встановлені пристрої у місті Кропивницький, які вимірюють температуру, атмосферний тиск, вологу, концентрацію пилу та радіаційний фон. Їх місто отримало в рамках громадської ініціативи "Чисте повітря для України". За ними можна слідкувати в онлайн-режимі.