Світлана Білоус28.03.20250 256
Менше ніж за місяць – Великдень, а потім поминальні дні, коли всі традиційно ходять на кладовища. Причому не з порожніми руками, а з квітами. І вже не перший рік у суспільстві тривають дискусії: краще вибрати пластикові квіти чи живі.
Тож думкою з цього приводу поцікавилися у відомих чернігівців.
Сергій Гривко, народний депутат України
Буду класти живі квіти, як це роблю упродовж останніх років. Бо, на мою думку, живі квіти – це повага, як до померлих родичів, так і живих, а також до навколишнього середовища.
Марина Семененко, депутатка Чернігівської міської ради
Звісно, живі. Хоча сперечатися про неекологічність пластикових квітів у війну, коли снаряди постійно підігрівають атмосферу та завдають екологічної шкоди, якось дивно вже. Нехай хто які хоче квіти, такі й приносить.
Владислав Савенок, журналіст
Засушені квіти та живі квіти – це один із виходів, які підказували нам розумні предки. Раніше, в дитинстві, пригадую, на кладовища родичі носили паперові квіти та живі. Також родичі засушували деякі квіти після медового Спаса. Вони стояли зиму, а навесні їх відносили на кладовище.
Потім почалася «ера пластику», і наша країна почала тонути в горах сміття, яке розкладається десятиліття, якщо не століття. Добре, що екологи забили на сполох… Ми в родині зараз носимо на кладовище живі квіти та доглядаємо за тими, які посаджені рідними, й висаджуємо нові.
Євгенія Фролова, співачка
Я вважаю, що краще нести саме живі квіти, бо недарма вони живі, в них ніби є душа, і, на мою думку, саме вони випромінюють живу добру енергію, це ніби прямий зв’язок із душами тих, хто покинув уже наш світ. Трішки можливо філософська й езотерична відповідь, але я вважаю так.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Ніжинській громаді завершується опалювальний сезон
Сергій Павленко, історик, публіцист, журналіст
Ідея носити живі квіти на могили, звісно, нормальна. Наша родина зменшила закупи штучних прикрас (вінки, гірлянди, букети) в рази. Роки чотири тому це було своєрідним змаганням родичів померлих. Проте живі квіти в селі, наприклад, ще в поминальні дні не виростуть. Не всі мають можливість з’їздити на базар до міста. Тому наявність якоїсь штучної квітки на могилі – це все-таки знак уваги… Але насправді не треба перетворювати кладовища, могили на «буяння штучних клумб». Тому я за те, щоб у цьому всі знали міру.
Вадим Балінський, працівник сфери охорони здоров’я
Квіти, на мій погляд, варто нести живі, а не китайські яскраві муляжі. Спробуй на якесь свято подарувати жінці такі муляжі? Наскільки скоро ти отримаєш ними по обличчю? Якщо ти пам’ятаєш своїх померлих і цими днями духовно з ними – не пошкодуй кілька сотень гривень і поклади на могилу справжні квіти, вони на це заслуговують.
Олена Терещенко, письменниця
Звісно, живі. А то виходить, що, з одного боку, ми вшановуємо родичів, а з іншого – забруднюємо довкілля. Цієї проблеми не було б, якби взагалі заборонили штучні квіти. У супермаркетах же звикли до біорозкладних пакетів і торбинок – і все ок.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Ірина Осташко
Tags