У спекотну погоду під її негативним впливом виявляються люди різного віку. Особливо небезпечна спека для людей, які мають хронічні хвороби серця і судин, а також для літніх і дітей. В цей період значно зростає кількість які звернулися за допомогою до медичних установ громадян з ознаками таких захворювань, як високий тиск, порушений кровообіг у мозку, інфаркт міокарда.
Сонячний удар
Сонячним ударом називають процес, що характеризується порушенням функціонування мозку при тривалому впливі сонця на відкриту поверхню голови. При інтенсивній дії сонця організм отримує таку кількість тепла, яке не може ефективно охолодити. Порушуються процеси потовиділення і кровообігу. Якщо не надати своєчасну допомогу людині з симптомами сонячного удару, то можуть виникнути важкі ускладнення аж до коми та зупинки серця.
Тепловий удар
Сонячний і тепловий удар мають одне походження. Ці процеси розвиваються при перегріванні організму, і його неможливості справлятися з вступником теплом. Якщо людина буде тривалий час перебувати в такому стані, він може просто померти, тому при появі симптомів теплового і сонячного удару слід в терміновому порядку звернутися за невідкладною медичною допомогою.
Ознаки теплового та сонячного удару: теплові висипання: скупчення червоних прищиків або маленьких пухирців; м’язові спазми в руках, ногах або животі; короткочасна втрата свідомості; підвищення температури тіла; нудота, блювота; втома, слабкість; головний біль, запаморочення; відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра; швидкий пульс; утруднене дихання; галюцинації, дезорієнтація.
Перша допомога при тепловому та сонячному ударі
віднести потерпілого в захищене, бажано прохолодне місце; укласти в зручне положення, при цьому голова і ноги повинні бути підняті; зняти верхній одяг; дати хворому велику кількість води, добре, якщо це буде мінеральна вода; змочити шкіру обличчя водою і накласти холодний компрес на лоб і шию; акуратно поплескати по грудній клітці мокрою тканиною, можна виконати обливання прохолодною водою або загорнути потерпілого в мокре простирадло; виконувати часті обмахування біля хворого; якщо у дитини або дорослого з’явився блювотний рефлекс, потрібно повернути його на бік, щоб блювотні маси не потрапляли в дихальні шляхи.
!!! У кожної людини симптоми можуть різнитися, тому потрібно бути уважним та у будь-якому випадку зателефонувати до служби екстреної медичної допомоги (103) за підозри на тепловий чи сонячний удар.
Помічник лікаря-епідеміолога Краматорської районної філії ДУ Донецький ОЦКПХ МОЗ Людмила Гаценко.