Фото: Українська зернова асоціація Україна більше не експортує зерно морем
Прогноз Нацбанку базується на припущенні, що зерновий коридор не функціонуватиме під час воєнного стану.
Через припинення зернової угоди експорт аграрної продукції з України за підсумками поточного року може виявитися на 2 млрд доларів меншим, ніж міг би бути. Про це сказав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на брифінгу у четвер, 27 липня.
«Наш базовий прогноз базується на припущенні, що зерновий коридор не функціонуватиме під час воєнного стану», – зазначив він.
При цьому у НБУ припускають, що обмеження з боку Євросоюзу щодо експорту сільгосппродукції «будуть діяти до 15 вересня і не будуть продовжені».
Ніколайчук прогнозує, що агроекспортери зможуть вивезти протягом маркетингового року, тобто з липня цього року по червень наступного року, «всю продукцію, спрямовану на експорт».
«Мова йде і про зернові, і про олію, і про іншу сільськогосподарську продукцію… Порівняно зі сценарієм, якщо б у нас функціонував «зерновий коридор», експорт продукції в другому півріччі цього року був би більший на приблизно на 2 млрд доларів», – зазначив він.
Нагадаємо, 17 липня у Кремлі заявили про вихід із зернової угоди, яка діяла рік і дозволяла експортувати українське продовольство з портів Чорного моря.
Після цього Росія майже щоночі атакує південь України і нищить портову інфраструктуру, яка була задіяна у зерновій угоді.
У ніч на 24 липня російські війська атакували річковий порт Рені на Дунаї, який знаходиться поблизу кордону з Румунією. Після цього вже вдруге за тиждень підскочили світові ціни на пшеницю.