Журналіст29.04.20250 705
Весна несе нові виклики та звичні сільськогосподарські турботи. Між тим, побутує думка, що городництво в нинішніх умовах – невигідне, що дешевше купити овочі на базарі. Бо якщо заплатити за оранку, добрива, насіння та забезпечити подальший догляд за культурами, то врожай може обійтися суттєво дорожче. Звісно, вартість власної тяжкої фізичної праці українці рахувати не звикли.
Та хоч би як було, а город для українців – не просто годувальник, а ціла філософія. Є навіть люди, які очікують на таку працю з нетерпінням.
Нині якраз сезон оранки, тож вирішили з’ясувати її вартість і не тільки.
Олександр Артюшенко, староста Тур’янського старостинського округу
Цьогоріч, слава Богу, все без змін. Оранка почалася вчасно. Вологи, порівняно з попереднім роком, не дуже багато. Тому люди цьогоріч орють і на тих ділянках, які торік ще не можна було орати. Вартість оранки в нас – 60 гривень за сотку. Торік коштувало так само: 55-60 гривень за сотку. І люди всі задоволені, ніхто не обурюється, бо всі розуміють ситуацію, що пальне коштує дорого.
Хто повиорював, то посівна на овес і на яру пшеницю вже пройшла. Люди вже посіяли. І картоплею городи вже позасаджували. Тож із городами, слава Богу, ситуація більш-менш.
Єдине, що морози підкачали, бо в людей виноград померз, в декого яблуньки чи абрикоси попримерзали.
Загальна тенденція така, що площа засаджуваних ділянок зменшується. Я думаю, що це і війна вплинула. Бо на прикордонні люди з острахом до усього ставляться. Зокрема, люди почали менше тримати худоби. Корів у нас поменшало. І свиней наче трішки також поменшало. То, відповідно, люди менше саджають картоплі і буряка на корм худобі.
Раніше надлишки картоплі можна було продати, а нині попиту на картоплю немає. То дійсно можна сказати, що площі, які засаджують і засівають, зменшилися.
А господарства, звісно, що поля засівають.
Поки люди всі більш-менш у громаді залишаються. Між тим, городи в селах, які під постійним ворожим вогнем, як село Єліне, ніхто вже не порає. Із літа 2023 року там були хіба поодинокі люди. А в 2024 році вже нікого з людей там взагалі не було. Бо там перебувати дуже-дуже небезпечно. І за великим рахунком там уже немає будинків. Ні до Єліного, ні до Млинок ніхто не їздить. Зараз потихеньку збираємо людей із села Лука, там було четверо осіб. То будемо їх забирати до Тур’ї. Бо тривожна ситуація в тому населеному пункті.
Безпекова ситуація стабільно тривожна. Відлуння вибухів – коли більше, коли менше, – чуємо щодня. І безпілотники постійно чуємо, через нас постійно летять. І не зрозуміло, що може бути.
Сергій Павленко з села Дягова
Я не цікавлюся цінами на оранку, бо платимо нашому сусіду щороку 500 грн не за сотки виорані, яких п’ять, а за те, що він тримає «під контролем» ще соток 20… Тобто вони не заростають бур’яном. Нам це важливо. Бо хочеться, щоб біля будинку буяли культурні рослини.
Город у нас виорано дні два тому. Посадимо п’ять відер картоплі, 100 кущів помідорів. Цибуля, часник уже в нормальному стані. Посадимо також дині, перці й інший дріб’язок. Заморозки нас ще не зачепили – щоправда, квіти дещо підмерзли.
Ірина Осташко
Фото ілюстративне
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Tags